Tehnološki park Ljubljana v sodelovanju s Centrom Rog in Mestno občino Ljubljana (MOL) zaključuje uspešen pionirski pilotni projekt, izveden v okviru SHARED GREEN DEAL projekta.

Tehnološki park Ljubljana v sodelovanju s Centrom Rog in Mestno občino Ljubljana (MOL) zaključuje uspešen pionirski pilotni projekt, izveden v okviru SHARED GREEN DEAL projekta. Gre za pospeševalnik krožnega gospodarstva v tekstilno-modni industriji na območju MOL, ki je dosegel odlične rezultate in potrdil, da je za dosego trajnosti ter uporabo krožnih praks v tekstilni industriji potrebno tesno sodelovanje relevantnih deležnikov.


"Naša skupnost verjame, da je prihodnost v ponovni uporabi in trajnosti. S svojim inovativnim pristopom smo dokazali, da lahko krožno gospodarstvo ne le deluje, temveč tudi cveti na lokalni ravni ter prispeva h globalnim spremembam. Sodelovanje in inovativnost sta ključna dejavnika, ki nas vodita k boljši prihodnosti," je poudaril eden izmed govorcev na dogodku.




Prelomne rešitve


V sredo, 5. junija 2024, na svetovni dan okolja, so se v Centru Rog zbrali tisti, ki ne čakajo, temveč premikajo meje! Udeleženci pospeševalnika krožnega gospodarstva za tekstil in modo so predstavili svoje inovativne rešitve, razvite v okviru tega zelo uspešnega pilota. S svojim delom so začeli in naredili korak naprej pri povezovanju v krožnem gospodarstvu na področju tekstila/mode v MOL in postavili zgled drugim skupnostim, saj brez ozaveščenega in zavzetega potrošnika ne bo šlo.


Dogodek je bil namenjen identificiranju skupnih inovativnih rešitev med sodelujočimi na treh delavnicah (med modnimi oblikovalci, industrijo in ostalimi relevantnimi deležniki) ter prikazu potenciala krožnega gospodarstva, da prispeva k trajnostnemu razvoju. Nataša Jazbinšek Seršen, vodja Oddelka za varstvo okolja je poudarila, da ta pobuda sovpada z vizijo MOL, da do leta 2025 vzpostavi učinkovito krožno gospodarstvo.


Mestna občina Ljubljana je že od leta 2016, ko je bila Zelena prestolnica Evrope, zavezana trajnostnemu razvoju. Ima tudi krožnega managerja, ki skrbi za dolgoročen pogled do leta 2045, da bi Ljubljana ostala vodilna na področju trajnosti in krožnega gospodarstva. Dogodek je pokazal, kako pomembno je sodelovanje in inovativnost pri doseganju trajnostnih ciljev ter tlakoval pot k bolj zeleni in trajnostni prihodnosti za vse.


"Noben ni uspešen sam! Povezujmo se in si pomagajmo! Ne delamo rešitev za potrebe danes, ampak za potrebe čez 10 let!," je povedala Meta Štular iz Centra Rog.


Naj današnje rešitve navdušijo druge!


Med izstopajočimi rešitvami je bila tudi predstavitev znamke Beti, ki je v sodelovanju s Katjo Vresk v okviru treh delavnic prototipirala nogavice iz recikliranih materialov, ki bi sicer končale na odlagališču. Članica komisije, Natalija Medica, je izpostavila: "Ta rešitev vključuje uporabo ostankov preje, lokalno proizvodnjo in učinkovito rabo virov, kar poudarja njeno trajnost in potencialno donosnost." Poleg tega je tudi embalaža, izdelana iz invazivnih rastlinskih vrst, prispevala k trajnosti projekta in pokazala odlično inovativnost.


Matevž Goličič iz agencije PrviPrvi je predstavil nepogrešljivo orodje za ozaveščanje in izobraževanje – platformo, ki vključuje najširši krog deležnikov, povezanih s tekstilom. Nataša Jazbinšek Seršen je poudarila: "Platforma ponuja celovite informacije o trajnostnih verigah, kar spodbuja spremembe v ravnanju s tekstilom."


Posebno priznanje za inovativnost je prejela Mojca Žganec Metelko iz Zavoda KNOF, ki je predstavila sortirnico tekstila. Ta omogoča natančno sortiranje oblačil glede na potrebe oblikovalcev, kar povečuje dostop do trajnostnih materialov, spodbuja učinkovito ravnanje s tekstilom, ponovno uporabo in predelavo ter bistveno zmanjšuje odpadke. Sortirnica predstavlja ključni prispevek k krožnemu gospodarstvu zaradi svoje učinkovitosti in potenciala za širitev.


Vsi sodelujoči udeleženci so prejeli priznanja za sodelovanje, vodje skupin pa simbolične nagrade v obliki e-usposabljanja za krožno gospodarstvo, ki jih podarja sodelujoči projektni partner Circular Economy Alliance (CEA) iz Cipra.


Tehnološki park Ljubljana in Mestna občina Ljubljana sta ponosna na uspešen zaključek tega prebojnega pilota, ki ne le spodbuja trajnost, temveč tudi postavlja nove standarde pri povezovanju za krožno gospodarstvo tako lokalno kot tudi transnacionalno s čimer korak za korakom tlakujemo pot k bolj zeleni in trajnostni prihodnosti v Sloveniji in širše.


V primeru povzemanja si lahko pomagate z novico:

Tehnološki park Ljubljana in Mestna občina Ljubljana (MOL) sta uspešno zaključila pilotni projekt krožnega gospodarstva, osredotočenega na tekstilno-modno industrijo. Projekt je združil oblikovalce in industrijo, ki so razvili inovativne rešitve, kot so nogavice iz recikliranih materialov znamke Beti, sortirnico tekstila in platformo za ozaveščanje.


Za MOL, ki je od leta 2016 zavezana trajnostnemu razvoju in si prizadeva vzpostaviti učinkovito krožno gospodarstvo do leta 2025, je bil ta projekt pomemben korak v tej smeri. Prispeva k boljši povezanosti in postavlja temelje za trajnostno prihodnost.


Tehnološki park Ljubljana pa je s spodbujanjem inovacij dosegel odlične rezultate, ki ne le zmanjšujejo odpadke, temveč tudi tlakujejo pot k bolj zeleni in trajnostni prihodnosti v Sloveniji.


Iz Tehnološkega parka Ljubljana in MOL poudarjajo: "Brez ozaveščenega in zavzetega potrošnika ne bo šlo," saj ne bo mogoče doseči učinkovitega krožnega gospodarstva, ki temelji na ponovni uporabi, recikliranju in trajnostnih praksah, kar je ključnega pomena za prihodnost našega planeta.

PR - Tehnološkega parka Ljubljana

/