napovednik dogodkov v muzeju Mao



Biodiverzitetni sprehodi s Trajno in Debro Solomon

V torek, 9. aprila 2024 ob 17. uri
Lokacija: Kraterjev divji ekosistem (vhod s Peričeve ulice)


Z biodiverzitetnimi sprehodi, ki bodo potekali do 16. aprila, se podajamo na dvotedensko raziskovanje urban(iziran)ih zelenic v Ljubljani.

Z biodiverzitetnimi sprehodi se podajamo na dvotedenski pohod po ljubljanskih urban(iziran)ih zelenicah. Namen raziskovalnega sodelovanja med Trajno in njenimi ekosocialnimi oblikovalci ter večvrstno urbanistko Debro Solomon je začrtati zeleni koridor, povezovalno pot, ki lajša gibanje živih bitij skozi mesto. Osem raziskovalnih sprehodov, na katere se bomo podali iz Kraterjevega divjega ekosistema in jih zaključili na poti do najbližjih ljubljanskih mestnih gozdov, bo potekalo tako podnevi kot ponoči, v sodelovanju s strokovnjaki z različnih področij – biologi, ekologi, urbanisti in krajinskimi arhitekti –, s katerimi bomo brali prostor v različnih kontekstih, od medvrstnih soodvisnosti do urbanističnega načrtovanja in upravljanja.

Debra Solomon (NL) je umetnica in infrastrukturna aktivistka, ki že več kot 25 let deluje na področju urbanega kmetijstva in produkcije biotske pestrosti v javnem prostoru. Več o njenem delu na povezavi >>

VLJUDNO VABLJENI!

SIMPOZIJ

Razstavljanje na Slovenskem III

Vljudno vabljeni na tretji simpozij o razstavljanju likovne umetnosti, arhitekture in oblikovanja ter razstavnih institucijah na Slovenskem.

Dvorana Mestnega muzeja, Gosposka 15, Ljubljana
> četrtek, 11. april: 10.00–17.50
> petek, 12. april:  9.30–17.30

S tretjo edicijo simpozija Razstavljanje na Slovenskem nadaljujemo poglobljen razmislek o razstavljanju umetnosti, arhitekture in oblikovanja pri nas. Dober odziv in pestrost z razstavljanjem povezanih vsebin na prvem in drugem znanstvenem srečanju v letih 2019 in 2022 sta pokazala, da strokovno in tudi širšo javnost zanima razmislek tako o samem področju kot o nanj nanašajočih se temah. Veseli nas, da v premišljevanju mednarodno vpetega slovenskega razstavljanja sodelujejo tudi številni raziskovalci in raziskovalke iz tujine in s tem prispevajo dragocen zunanji pogled na našo razstavno dejavnost.

Na simpoziju bosta v četrtek 11. aprila 2024 sodelovala tudi Hana Čeferin in dr. Bogo Zupančič iz MAO s temama:

11.50 Hana Čeferin: Oblikovanje nacionalnega izraza na razstavah Fotokluba Ljubljana
16.20 dr. Bogo Zupančič: Razstave in promocije Le Corbusierovih idej pri nas

Več o dogodku na povezavi

MADE IN Platforma

Oprti poziv za poletno šolo na Portugalskem

Rok za prijave: 12. maj 2024

Študenti oblikovanja, arhitekture in obrti vabljeni k prijavi na poletno šolo pletenja košar v mestu  Loulé na Portugalskem v organizaciji Passa Ao Futuro partnerja platforme MADE IN. Šola bo pod vodstvom petih rokodelskih mojstrov in dveh oblikovalcev raziskovala tradicionalne portugalske tehnike in materiale za pletenje košar. Udeleženci bodo skupaj z mentorji iskali nove načine pletenja in uporabe materialov, ob zaključku ustvarjeni kosi pa bodo posebej razstavljeni.

Prijavijo se lahko študenti, ki so starejši od 18 let.

Organizacija Passa Ao Futuro bo izbranim udeležencem šole krila stroške šolnine, nastanitve in prehrane. Stroške poti na Portugalsko lahko udeleženci krijejo s prijavami na razpisa  Creative Exchange Residency organizacije World Crafts Council Europe ter Culture Moves Europe Evropske Unije.

Več informacij in prijave na povezavi.


RAZSTAVA

Struktura modernosti: iskanja Edvarda Ravnikarja

30. 11. 2023—19. 5. 2024

Na ogled je vsak dan, od 10. do 18. ure, razen ponedeljka, v MAO.


Edvard Ravnikar (1907 – 1993) je bil v času povojnega modernizma, od leta 1945 do 1980, ključna osebnost arhitekture v Sloveniji. Zaznamoval je prostore moderne slovenske družbe in države, preoblikoval razumevanje vloge arhitekta 20. stoletja, arhitekturo pa odprl ustvarjalnemu dvomu in nikoli dokončanemu eksperimentu. Od sredine prejšnjega stoletja naprej je odločilno vplival na razvoj slovenskega modernizma v smer suverenega in regionalno zaznamovanega jezika, ki pa je bil nenehno vpet v globalno arhitekturno dogajanje.

Več na povezavi >>


Spletni katalog linije priložnostnih daril MADE IN SLOVENIA

Center za kreativnost (CzK)/MAO objavlja javno povabilo k oddaji predlogov nabora za spletni katalog linije priložnostnih daril Republike Slovenije pod okriljem blagovne znamke MADE IN SLOVENIA v selekciji Centra za kreativnost.

Rok za oddaje prijav je 5. maj 2024.

Cilja javnega povabila in sodelovanja različnih institucij sta identifikacija in strokoven izbor izdelkov slovenskih ustvarjalcev, oblikovalcev, avtorjev, organizacij ali podjetij, ki bodo tvorili spletni katalog linije priložnostnih daril Republike Slovenije pod skupno znamko MADE IN SLOVENIA in bodo odražali vizualno in oblikovno odličnost, bogato kulturno, gospodarsko, okoljsko, tehnološko ali družbeno identiteto in dediščino Republike Slovenije ter nacionalnih znamk I Feel Slovenia in MADE IN SLOVENIA. Izbrani projekti bodo javnosti predstavljeni predvidoma v drugi polovici leta 2024.

Prijave bodo potekale preko spletnga obrazca, ki bo odprt za prijave 10. 4. 2024 na povezavi. Rok za oddaje prijav je 5. maj 2024. Več o pogojih sodelovanja in kriterijih izbora si preberite v javnem pozivu.

RAZSTAVA V KAPELI

Janez Korošin
Ljudje in krajina: Črno-bele fotografije 1960–2020
21. 3.—19. 5. 2024

Avtor razstave, dr. Primož Lampič: Kot izrazit figuralik je Janez Korošin svoja najodmevnejša dela, razumljivo, ustvaril v portretu in žanru. Portreti so nastali predvsem v sedemdesetih letih, v desetletjih zatem opazimo njihov številčni upad, nekaj pa jih najdemo spet po letu 2000. Podobe so večinoma nekoliko trše kopirane, kar je bilo v sedemdesetih letih med šoltovci pogosto, manjši del, zlasti z začetka sedemdesetih let, je tudi izrazito zrnat. Podobe so pretežno nastale v Ljubljani in okolici ter na Gorenjskem. Fotografiral je tako znane kot neznane mu osebe, nekaj javnih osebnosti, pa tudi več svojih najbližjih sorodnikov. Posnetki so nastajali instinktivno, po različnih vzorih in pod vplivi, ki jih danes ni mogoče povsem natančno opredeliti.

Razstava spremlja knjigo Janez Korošin, Ljudje in krajine: Črno-bele fotografije 1960–2020, ki je izšla v sozaložništvu Muzeja za arhitekturo in oblikovanje ter Galerije Photon.

Več na povezavi
Knjiga je naprodaj v MAO trgovini in v spletni trgovini.


ZADNJI DNEVI ZA PRIJAVO DEL ZA NAGRADO

Public Space 2024

Prijave do 16. aprila 2024.

Evropska nagrada za ureditve urbanega javnega prostora Public Space razpisuje natečaj za arhitekturna dela na področju gradnje, obnove in oživljanja javnih prostorov v skupnostni rabi, izvedenih v obdobju 2022 do 2023.

Razpis je odprt, brezplačen in poteka v dveh krogih. V prvem krogu bo žirija izbrala 25 del, ki bodo objavljena na spletni strani projekta ter bodo postala del spletnega arhiva CCCB. Med temi bo izbranih 5 finalistov, ki bodo javno predstavili svoja dela 28. oktobra 2024, končno odločitev bo žirija objavila 29. oktobra 2024.

Več na povezavi

FOTOGRAFSKI NATEČAJ

Capture Your City

Poteka od 1. marca do 1. maja 2024 na Instagramu I #CaptureYourCity2024 I Tema natečaja: Nova lepota / New Beauty

Kako vidite svet okrog sebe? Kako si ga želite videti? Fotografirajte ga in sodelujte v priljubljenem danskem fotografskem natečaju Capture Your City. Fotografski natečaj traja od 1. marca do 1. maja 2024 na družbenem omrežju Instagram. Sodelujete tako, da svojo fotografijo objavite na Instagramu in dodate ključnik #CaptureYourCity2024. Tema natečaja je Nova lepota / New Beauty.

Prva nagrada je vozovnica Interrail za Evropo.

Sodelovanje na natečaju je brezplačno. Podpira ga prostovoljska organizacija Realdania, poteka pa v sklopu programa Desire - an Irresistible Circular Society. Projekt financira Evropska unija.

Več na povezavi >>

AUDIO - VIDEO VODSTVA po razstavi

Struktura modernosti: iskanja Edvarda Ravnikarja

Ob razstavi smo v MAO posneli tudi predstavitvene audio-video filme, ki so vam dostopni na povezavah.

Snemalec in montažer: Luka Karlin
Kustos: dr. Miloš Kosec


Razstava je na ogled vsak dan, razen ponedeljka, od 10. do 18. ure.

Vljudno vabljeni!



Vabljeni k nakupu monografije

Universum Plečnik: Od delavnice do mita

Cena: 36 evrov, 292 str., slo. in ang.

Vsebina in oblikovanje kataloga predstavljata sodobno branje Plečnikove dediščine – kako je mogoče s serijo premišljenih pristopov doseči raznoliko percepcijo in rabo obstoječega mestnega prostora, kar je še posebej izpostavljeno z arhitektovimi posegi v Ljubljani.

Nakup v MAO trgovini.

VIR: MAO