Odziv na akcijo Pomladimo gozdove je bil dober, v državnem gozdu v bližini Valburge je sadike gozdnih dreves sadilo okrog 220 prostovoljcev

Odziv na akcijo Pomladimo gozdove je bil dober, v državnem gozdu v bližini Valburge je sadike gozdnih dreves sadilo okrog 220 prostovoljcev

V okoljski akciji Pomladimo gozdove so prostovoljci v državnem gozdu v bližini Valburge posadili tisoč sadik gorskega javorja in osemsto sadik hrasta.

Valburga – Družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) je v sodelovanju s partnerji pripravila prvo aprilsko soboto vseslovensko akcijo sadnje dreves z naslovom Pomladimo gozdove, v kateri so prostovoljci na petih lokacijah po Sloveniji posadili skupno sedem tisoč sadik sedmih različnih drevesnih vrst – hrasta, divje češnje, gorskega javorja, smreke, bukve, macesna in doba.

Ena od lokacij je bila v gozdu v bližini Valburge, kjer je okoli 220 prostovoljcev posadilo skupno tisoč osemsto sadik, od tega tisoč sadik gorskega javorja in osemsto sadik hrasta. Prostovoljci so prišli na akcijo s potrebnim orodjem – rovnico, krampom ali motiko, to, kako se pravilno sadijo gozdna drevesca, pa sta jim pokazala Branko Štunf, vodja sektorja gozdarstvo v družbi SiDG, in Viktor Miklavčič, vodja ljubljanske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije.

Raziskave kažejo, da bo v prihodnje zaradi podnebnih sprememb, ujm in škodljivcev lahko preživel le gozd z genetsko pestrim mladjem.

Kot je ob tem povedal Branko Štunf, je gozdove, kjer so izvedli pogozdovanje, pred enajstimi leti prizadel žled, potlej pa se je v sestojih razširil lubadar, ki je zelo prizadel smreko. Čeprav večino gozdov obnovijo po naravni poti, na tem območju globok zeliščni sloj otežuje naravno pomlajevanje, zato so se odločili za sadnjo dreves. V prostovoljski akciji so sadili le listavce, ker želijo v sestojih okrepiti njihov delež in s tem doseči, da bodo gozdovi bolj mešani in s tem tudi bolj stabilni. Z akcijo so tudi želeli poudariti, da gozdovi zaradi podnebnih sprememb in vse pogostejših ujm potrebujejo pomoč gozdarske stroke, lastnikov gozdov in širše družbene skupnosti.

V Slovenskih državnih gozdovih so od ustanovitve družbe v sredini leta 2016 pa do konca lanskega leta posadili na skupno 1800 hektarjih državnih gozdov že več kot štiri milijone sadik gozdnih dreves. Največ so jih posadili v letih največjih ujm, to je leta 2019 (650 tisoč sadik) in leta 2020 (880 tisoč). Lani so posadili več kot 322 tisoč sadik gozdnega drevja in posejali več kot 1700 kilogramov semena, kar je rekordna količina semena v manj kot desetletnem obstoju družbe. Letos načrtujejo sadnjo na 190 hektarjih, posadili pa naj bi predvidoma 440 tisoč sadik. Za umetno obnovo se odločajo v gozdovih, kjer je naravna obnova zaradi posledic ujm in podlubnikov otežena, ali tam, kjer želijo izboljšati drevesno sestavo. Za sajenje uporabljajo le avtohtone in rastiščem prilagojene sadike.

VIR: www.gorenjskiglas.si