S ciljem oblikovanja stališč do zakonodaje in priprave smernic ter predlogov politik za izboljšave na trgu dela in področju izobraževanja je bil danes na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) ustanovljen Strateški svet za kadre, izobraževanje in trg dela.
Ljubljana, 8. april 2025 – S ciljem oblikovanja stališč do zakonodaje in priprave smernic ter predlogov politik za izboljšave na trgu dela in področju izobraževanja je bil danes na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) ustanovljen Strateški svet za kadre, izobraževanje in trg dela. Za predsednika strateškega sveta je bil za mandatno obdobje 2025-26 izvoljen Marjan Novak iz Novartisa.
»Na GZS se zavedamo, da brez usposobljenih kadrov ter stabilnega in prilagodljivega trga dela ni dolgoročne konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Že leta opozarjamo na problematiko rigidne delovno pravne zakonodaje ter izpostavljamo nujnost tesnega povezovanja med gospodarstvom, področjem razvoja, raziskav in inovacij in vlado z namenom izmenjave dobrih praks,« je ob tej priložnosti dejala izvršna direktorica GZS za strateški razvoj in internacionalizacijo mag. Marjana Majerič. Poudarila je, da je ustanovitev strateškega sveta za področje kadrov kot posvetovalnega telesa »pomemben mejnik znotraj zborničnih prizadevanj, da še bolj aktivnost sooblikujemo kadrovske in izobraževalne politike ter politike trga dela v Sloveniji.« Kot je dodala, bo strateški svet hkrati predstavljal pomembno platformo za izmenjavo strokovnih stališč in konkretnih predlogov. Po besedah Marjane Majerič bo v tem okviru mogoče nasloviti tudi teme, kot so promocija poklicev in vajeništvo, kjer je GZS že desetletja aktivna, vse večji absentizem ter vidik mlade generacije, ki na trg dela šele vstopajo, in imajo nekoliko drugačna pričakovanja pa tudi vrednote kot starejši zaposleni.
Novo ustanovljeni Strateški svet za kadre, izobraževanje in trg dela bo združeval ključne deležnike ter oblikoval konkretne predloge in ukrepe za večjo usklajenost med izobraževalnim sistemom in potrebami trga, izboljšanje zaposlitvenih politik ter privabljanje in zadrževanje talentov.
Kadrovska problematika je ena najpomembnejših tematik, ki povezuje vse stebre slovenskega razvoja (zeleni prehod in digitalizacija, povezljivost, reindustrializacija in vloga države in finančnega sistema), kar je GZS izpostavljala že v svojem strateškem načrtu razvojnega preboja Slovenije - Horizontih prihodnosti. Med ključnimi izzivi je tam med drugim izpostavila pomanjkanje tehničnega kadra in kompetenc v izobraževalnem procesu, zakonodaja na področju plač, usposobljenost zaposlenih ter zaposlovanje tujcev. Za dvig kompetenc je pomembna povezava gospodarstva s šolskim sistemom ter dvig vpisa v izobraževalne ustanove za tehnične poklice.
Ključne usmeritve novega Strateškega sveta za kadre, izobraževanje in trg dela vključujejo zagotavljanje kadrov za gospodarstvo (prilagoditev izobraževalnih programov, promocija deficitarnih poklicev, poenostavitev zaposlovanja tujcev), vseživljenjsko učenje (spodbude za nadgradnjo znanja zaposlenih, zlasti v luči digitalizacije in avtomatizacije), vzpostavitev mentorskih shem za prenos znanja med generacijami, konkurenčno plačno politiko (prilagoditev plačnih sistemov in kariernih poti za večjo privlačnost zaposlitve), izboljšave delovnih pogojev za preprečevanje izgorelosti in večje zadovoljstvo zaposlenih, upravljanje absentizma in prezentizma, medgeneracijsko sodelovanje in vključevanje tujcev, povezovanje izobraževanja z gospodarstvom (hitrejša prilagoditev šolskih programov potrebam gospodarstva, zeleni in digitalni programi), spodbude podjetjem za vključevanje dijakov in študentov, okrepitev vajeništva ter zgodnjo promocijo poklicev prihodnosti in kompetenc med mladimi.
Člani strateškega sveta so se na svoji prvi seji seznanili z aktualnimi spremembami zakonodaje na področju trga dela in izobraževanja. Tako je Gospodarska zbornica Slovenije že pred časom predlagala, da se v predlog novela Zakona o visokem šolstvu vključi člen o izrednih študentih oziroma študentih, ki za študij plačujejo, saj so 'študentje ob delu in iz dela' pomembni za razvoj družb kot celote. Člani strateškega sveta so se spraševali, kako preprečiti beg možganov, hkrati pa kako zadržati tudi tuje študente, ki se (brezplačno) šolajo v naši državi. Predstavljen je bil predlog novele Zakona o osnovni šoli, ki med drugim uvaja vključitev dodatnega obveznega predmeta tehnika in digitalne tehnologije v 7. razredu, kar je v smeri sprejete Deklaracije na novembrskem Vrhu slovenskega gospodarstva. Člani sveta so razpravljali tudi o predlogu novele Zakona o maturi, kjer je bilo poudarjeno, da bi morali dati mladim možnost študija, če si to želijo, ne glede na vrsto mature. Predlog novele zakona o visokem šolstvu po drugi strani mladino srednjih šol ponovno omejuje na enak način kot veljavni zakonu (z zahtevo po opravljeni splošni maturi), hkrati pa na široko odpira vrata številnim tujim študentom.
Člani Strateškega sveta so se seznanili tudi z vlogo GZS v projektu Platforma trga dela, ki ga izvaja Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Namen projekta je vzpostavitev celostnega sistema za napovedovanje potreb trga dela, zmanjšanje vrzeli med ponudbo in povpraševanjem ter oblikovanje predlogov za umestitev kompetenc v izobraževalne programe za odpravljanje neskladij trga dela in s tem krepitev konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. GZS v tem projektu sodeluje v okviru posvetovalne skupine in se zavzema za interese gospodarstva, da bi se v prihodnje zmanjšalo neskladje med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela ter tesnejše sodelovanje med državnimi institucijami in gospodarstvom.
VIR: GZS