Po zadnjih podatkih združenja Gas Infrastructure Evrope je v evropskih skladiščih za 790 TWh plina, skladišča pa so 69-odstotno napolnjena. Evropski operaterji prenosnih sistemov plina poročajo, da je delovanje sistema stabilno in brez posebnosti, tudi po prekinitvi transportnih poti preko Ukrajine.

Avtor: Brane Janjič, Avtor fotografij: Arhiv GIE

Nizke temperature zaradi potreb po ogrevanju sicer hitreje praznijo skladišča plina, a so ta bila konec leta rekordno polna. Po ruski invaziji na Ukrajino je EU sprejela vrsto ukrepov za zagotovitev nemotene oskrbe s plinom, med drugim je junija 2022 sprejela tudi uredbo, s katero je določila potrebno napolnjenost skladišč pred vsak zimo, pri čemer je bil cilj o 90-odstotni napolnjenosti do 1. novembra bil vsakokrat presežen. Lanskega novembra so tako bila evropska skladišča približno 95-odstotno napolnjena, kar predstavlja okoli tretjino letne porabe plina v EU.


Evropska komisija je za zagotovitev nemotene oskrbe s plinom tudi v prihodnje nedavno sprejela vmesne cilje za polnjenje skladišč plina za leto 2025. Izvedbena uredba določa podrobne cilje za 1. februar, 1. maj, 1. julij in 1. september za države članice z podzemnimi skladišči na svojem ozemlju ter za države, povezane prek plinskega omrežja, pri čemer gre za minimalne cilje ki jih morajo države članice EU doseči za zagotovitev varnosti oskrbe z napolnjenimi skladišči za zimo 2025/2026. Tako je vmesni cilj za februar določen na 55 odstotkov zmogljivosti skladišč, maja pa naj bi bila ta vsaj 30-odstotno polna. To naj bi zadostovalo za dosego cilja ponovne 90-odstotne napolnjenosti skladišč do novembra, v primeru povečanega povpraševanja ali zmanjšane ponudbe v poletnih mesecih pa bi si države morale skupno prizadevati vsaj za 45-odstotno napolnjenost v maju. Cilji shranjevanja za 1. maj so sicer na splošno nižji od ciljev za 1. februar, saj napolnjenost skladišč na ravni EU zaradi večjega povpraševanja povezanega z ogrevanjem najnižjo raven vsako leto doseže ravno okoli aprila. 

Kljub povečanemu povpraševanju po plinu v teh dneh so cene dokaj stabilne, saj je ponudbe še dovolj. Je pa večja odvisnost Evrope od svetovnih dobav utekočinjenega zemeljskega plina preko LNG terminalov povečala izpostavljenost regije nihanju cen in k prihodnji nestanovitnosti trga. In kako so napolnjena skladišča v naši soseščini, kjer svoje zaloge hrani tudi Slovenija? V Avstriji so bila ta v začetku leta 75-odstotno napolnjena, na Hrvaškem 54-odstotno, na Madžarskem 66-odstotno in v Italiji 76-odstotno.


VIR: Naš stik