Družba HESS je v decembru gostila prvo nacionalno delavnico za deležnike v okviru projekta DanubeSediment_Q2, ki jo je organiziral Inštitut za vode Republike Slovenije. Pomembno sporočilo delavnice je, da mora upravljanje sedimentov potekati celostno, na ravni celotnega porečja, in ne zgolj lokalno.

Avtor: Mare Bačnar, FOTO: arhiv HESS

Teren in praktična spoznanja na spodnji Savi
Na območju HE Boštanj in Brežice so imeli udeleženci iz različnih sektorjev, kot so upravljanje voda, okolje, hidroenergetika, naravovarstvo, ribištvo in nevladne organizacije, priložnost spoznati glavna območja sedimentacije. Na terenu so opazovali odlaganje sedimentov na potopljenih bermah, obiskali lokacije preteklih pilotnih odstranitev sedimentov in analizirali procese sedimentacije in vplive visokih voda na reko. 

Interaktivna delavnica za trajnostno upravljanje sedimentov
Dopoldanski del je bil namenjen terenskemu delu na območju hidroelektrarn Boštanj in Brežice, popoldanski del dogodka pa je potekal v sejni sobi HESS. Udeleženci so se seznanili s podrobnostmi projekta DanubeSediment_Q2, predstavljenimi aktivnostmi in načrtovanim testiranjem ukrepov. Sledila je interaktivna delavnica, kjer so skupaj izbirali ukrepe za trajnostno upravljanje naplavin. Pomembno sporočilo delavnice je, da mora upravljanje sedimentov potekati celostno, na ravni celotnega porečja, in ne zgolj lokalno. Ta pristop bo vodilo za nadaljnje testiranje ukrepov na spodnji Savi, s ciljem ohranjanja rečnega ekosistema in zagotavljanja trajnostne hidroenergetike.

VIR: Naš stik