Štajerska gospodarska zbornica kot upravičenka Strateško razvojno-inovacijskega partnerstva – Mreže za prehod v krožno gospodarstvo (SRIP – Krožno gospodarstvo) objavlja Razpis za najboljše inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva za leto 2024. Rok za prijave je 11. februar 2025. Celotna dokumentacija in prijavnica sta dostopni na povezavi: bit.ly/razpis2024

Maribor, 13. december 2024 – Štajerska gospodarska zbornica kot upravičenka Strateško razvojno-inovacijskega partnerstva – Mreže za prehod v krožno gospodarstvo (SRIP – Krožno gospodarstvo) objavlja Razpis za najboljše inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva za leto 2024. Rok za prijave je 11. februar 2025. Celotna dokumentacija in prijavnica sta dostopni na povezavi: bit.ly/razpis2024

 

Razpis že tretje leto zapored spodbuja preboj krožnega gospodarstva v Sloveniji in ustvarja prostor za prepoznavanje novih inventivnih rešitev, ki lahko prispevajo k bolj trajnostni prihodnosti celotne družbe. »Iščemo inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva, ki imajo prebojni potencial z vidika prispevka k razvoju tehnologij po načelih krožnega gospodarstva. Te pa so praviloma tvegane in dolgoročno kapitalsko intenzivne investicije,« poudarja Nina Meglič, koordinatorka SRIP – Krožno gospodarstvo.

 

Prijavitelji lahko inventivne rešitve prijavijo v eno izmed treh kategorij: izboljšava izdelka, storitve ali procesa, krožni dizajn ter družbeno inventivna rešitev. Za razpis se kvalificirajo rešitve, ki so na stopnji tehnološkega razvoja TRL 3–6, kar pomeni, da segajo od laboratorijskih raziskav do izdelave prototipov.

 

»Preveč takšnih rešitev zaradi pomanjkanja sredstev ali drugih podpornih ukrepov ostane neopaženih oz. v predalu. Dejstvo je, da v Sloveniji še nimamo ustreznega inovacijskega ekosistema za premostitev t. i. doline smrti, faze od razvoja do trga. Naš cilj je tem inventivnim idejam omogočiti večjo prepoznavnost in omogočiti oziroma olajšati njihovo pot do uresničitve. Na SRIP – Krožno gospodarstvo, ki združuje prek 100 članov – podjetij in organizacij, ki delujejo na področju krožnega gospodarstva, in ima poleg tega močne mednarodne povezave, bomo najperspektivnejšim inventivnim rešitvam omogočili spoznavne sestanke z zainteresiranimi deležniki, « še dodaja Nina Meglič.

 

V zadnjih dveh letih so posamezniki, podjetja in raziskovalne inštitucije na razpis skupaj prijavili 39 inventivnih rešitev. Strokovna komisija je podelila štiri zlata, 19 srebrnih in več drugih priznanj. Med nagrajenci za leto 2023 je bilo tudi podjetje Envit, ki je za rešitev ReSoil® prejelo zlato priznanje. »Razpis ustvarja pomemben ekosistem, ki podjetjem omogoča boljše povezovanje in iskanje partnerjev – tako industrijskih kot razvojnih – da si s tem olajšajo pot do končne izvedbe,« poudarja dr. Domen Leštan, direktor podjetja Envit.

 

Razpis tudi letos podpirata Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj ter Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Projekt je delno financiran s strani Evropske unije, iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja pa se v okviru Prednostne naložbe »Inovacijska družba znanja« in specifičnega cilja RSO1.1 »Razvoj in izboljšanje raziskovalne in inovacijske zmogljivosti ter uvajanje naprednih tehnologij«.

VIR: ŠGZ