Na 23. redni seji Državnega sveta Republike Slovenije je državni svetnik in župan Mestne občine Velenje Peter Dermol skupaj z državnim svetnikom Leopoldom Pogačarjem na Vlado RS naslovil pobudo za zakonsko ureditev državnega sofinanciranja gradnje ali dograditve gasilskih nepremičnin.
Na 23. redni seji Državnega sveta Republike Slovenije je državni svetnik in župan Mestne občine Velenje Peter Dermol skupaj z državnim svetnikom Leopoldom Pogačarjem na Vlado RS naslovil pobudo za zakonsko ureditev državnega sofinanciranja gradnje ali dograditve gasilskih nepremičnin. Trenutno zakonodaja omogoča sofinanciranje nakupa gasilske opreme in vozil, ne pa gradnje gasilskih objektov, ki je v celoti v domeni lokalnih skupnosti. Državni svet RS je pobudo soglasno podprl in predlagal Vladi RS, da jo prouči in dopolni zakonodajo.
Pobuda, ki sta jo podala državni svetnik in župan Mestne občine Velenje Peter Dermol ter državni svetnik Leopold Pogačar, izpostavlja, da se je gasilstvo v skladu z zakonskimi rešitvami uveljavilo kot temeljna in najbolj številčna splošna reševalna služba na lokalni ravni, ki je namenjena za izvajanje zaščite, reševanja in pomoči ob najrazličnejših nesrečah, vključno s tistimi, ki imajo obsežne škodljive posledice (poplave, potresi in podobno). Gasilstvo je lokalna javna služba, ki jo financira lokalna skupnost, določene zadeve pa financira oz. sofinancira tudi država, predvsem usposabljanja ter nakup nove gasilske reševalne opreme in vozil. Trenutno je v Gasilski zvezi Slovenije v vseh gasilskih društvih prek 45.000 operativnih članov, ki so usposobljeni za izvajanje splošnih reševalnih nalog. V poklicnih gasilskih teritorialnih enotah je zaposlenih okoli 800 gasilcev.
Gasilske enote na lokalnem nivoju so tudi del sistema zaščite in reševanja v sistemu Civilne zaščite, in sicer največkrat kot ekipe tehničnega reševanja in s tem nepogrešljiv del dobro delujočega sistema. Gasilci igrajo ključno vlogo pri izvajanju hitrih in učinkovitih intervencij, zato je zagotovitev ustrezne infrastrukture nujna za zagotavljanje varnosti prebivalcev in njihovega premoženja. Poleg tega se v teh objektih shranjuje vse več posebne opreme za zaščito in reševanje v vse pogostejših neurjih in ostalih ekstremnih vremenskih pojavih. Vse te opreme v preteklosti gasilci niso imeli in je niso uporabljali. Nenazadnje se ob večjih nesrečah ti objekti uporabljajo tudi za začasne namestitve in logistično podporo ne samo gasilskem enotam, ampak tudi občanom (z namenom zagotovitve osnovnih življenjskih pogojev, kot so voda, elektrika, telekomunikacije, ipd.). Ugotavlja se, da so številne gasilske nepremičnine (gasilski domovi, orodišča) neprimerni za sodobna vozila in opremo ter ne zadoščajo vsem potrebam ob sedanjih nesrečah. Številne gasilske organizacije so zato primorane dograjevati obstoječe objekte ali celo graditi nove.
Potrebe po gradnji novih, večjih, predvsem pa funkcionalnih objektov, so vsak dan večje, lokalne skupnosti pa ne morejo zagotoviti vseh sredstev. Zato je državno sofinanciranje teh objektov ključno, saj zagotavlja stabilno financiranje in podporo lokalnim skupnostim, kar posledično izboljšuje splošno varnost in zaščito prebivalcev ob naravnih nesrečah in drugih izrednih dogodkih. Ob predlagani dopolnitvi Zakona o gasilstvu na način, da država, tako kot to velja v primeru nakupa opreme ali vozil, sofinancira tudi gradnjo gasilskih objektov, se tudi predlaga, da se s podzakonskim aktom določi merila in pogoje ter ostale elemente, na podlagi katerih bi se sredstva razdeljevala prek rednih razpisov različnim projektom.
Državni svet je pobudo soglasno podprl, jo posredoval Vladi RS in jo pozval k dopolnitvam zakonodaje, da se zagotovi stabilno financiranje nujno potrebne gasilske infrastrukture po celotni Sloveniji.
Prijazen pozdrav
VIR: Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje