Zakon zagotavlja premostitev do sprejema ukrepov za pravičen izstop iz premoga ter prestrukturiranje regije in do vzpostavitve alternativnih virov za proizvodnjo toplote. Izvajanje gospodarske javne službe oskrbe s toploto je predvideno od začetka leta 2025 do konca aprila 2027.
Datum objave:
29. november 2024
Avtor:
Brane Janjič
Avtor fotografij:
arhiv PV
Zakon zagotavlja premostitev do sprejema ukrepov za pravičen izstop iz premoga ter prestrukturiranje regije in do vzpostavitve alternativnih virov za proizvodnjo toplote. Izvajanje gospodarske javne službe oskrbe s toploto je predvideno od začetka leta 2025 do konca aprila 2027.
Kot so sporočili z vlade, želijo z Zakonom o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga preprečiti najslabši možen scenarij, ki bi v hudo stisko pahnil zaposlene v Premogovniku Velenje, Termoelektrarni Šoštanj in njihove družine ter prebivalce Šaleške doline.
Z Zakonom o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga bo tako vlada zaščitila socialno varnost zaposlenih in njihovih družin ter omogočila dostojno življenje vsem prebivalcem Šaleške doline. Zakon zagotavlja premostitev do sprejema ukrepov za pravičen izstop iz premoga ter prestrukturiranje regije in do vzpostavitve alternativnih virov za proizvodnjo toplote. S tem bo dobila regija priložnost, da se v tem času razrešijo ključna vprašanja glede pravičnega prehoda. Izvajanje gospodarske javne službe je predvideno od začetka leta 2025 do konca aprila 2027, torej tri kurilne sezone.
V vmesnem času bo vlada pospešeno pripravila tudi oba zakona, ki sta ključna za preobrazbo Šaleške doline. Oba zakona - Zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in Zakon o razvojnem prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije, sta v pripravi in bosta skladno z Nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij zagotovila Savinjsko- šaleški regiji premišljen in socialno pravičen izstop iz premoga. Lokalna skupnost bo v tem obdobju lahko pripravila konkretne načrte za vzpostavitev alternativnih virov za zagotavljanje toplote v Šaleški dolini in za projekte preobrazbe Šaleške energetike v smeri novih projektov za povečevanje deleža OVE in trajnostne prihodnosti regije.
Za podporo obratovanju TEŠ in Premogovnika Velenje pri zagotavljanju toplote bo v obdobju veljavnosti zakona namenjenih 324 milijonov evrov, dodatno pa bo treba zagotoviti še okoli 79 milijonov evrov tudi za odplačevanje kredita za nasedlo naložbo, saj obratovanje TEŠ brez tega ne bi bilo mogoče. Potrebna sredstva naj bi sicer zagotovili predvsem iz višjega zneska vplačanih dividend s strani Holdinga Slovenske elektrarne.
Pred obravnavo na vladi je bil predlog prehodnega zakona usklajen z Ekonomsko socialnim odborom na področju energetike, kar krepi zaupanje v učinkovitost zakonodajnih rešitev.
Zaradi preprečitve težko popravljivih in nevzdržnih posledic za prebivalstvo, javne ustanove in gospodarstvo na območju Šaleške doline, bo vlada Državnemu zboru predlagala, da predlog zakona obravnava po nujnem postopku.
VIR Naš STIK