Svet Mestne občine Velenje meni, da Predlog Zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga ogroža pravičen prehod regije in zahteva ključne spremembe, med drugim preimenovanje naslova zakona, določitev leta 2033 kot zadnji rok za izkopavanja lignita Premogovnika Velenje (PV) ter dovolj časa in jasne rešitve za dolgoročno umestitev alternativnih virov ogrevanja za Šaleško dolino (tudi opredelitev finančnih virov).
Svet Mestne občine Velenje meni, da Predlog Zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga ogroža pravičen prehod regije in zahteva ključne spremembe, med drugim preimenovanje naslova zakona, določitev leta 2033 kot zadnji rok za izkopavanja lignita Premogovnika Velenje (PV) ter dovolj časa in jasne rešitve za dolgoročno umestitev alternativnih virov ogrevanja za Šaleško dolino (tudi opredelitev finančnih virov). Svet odločno nasprotuje pospešenemu zapiranju Premogovnika Velenje ali predčasnem prenehanju izkopavanja lignita, uvozu premoga ter podpira mnenja socialnih partnerjev, ki morajo biti vključena v zakon. Svetniki ponovno poudarjajo nujnost čimprejšnjega sprejetja zakonov za razvojno prestrukturiranje regije in postopno zapiranje Premogovnika Velenje. Predlagatelj je upošteval nekaj pripomb lokalne skupnosti, vendar Svet Mestne občine Velenje zakona v takšni vsebini ne more podpreti, saj predlagani zakon ogroža pravičen prehod SAŠA regije in ne zagotavlja jasnih in dolgoročnih rešitev po izteku dvoletnega obdobja, ki ga zakon ureja.
Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol je povedal: »Naša odgovornost je, da se do tega predloga zakona, ki je vsebinsko drugačen od prvotnega, opredelimo in da povemo, za kaj se zavzemamo in kaj želimo doseči. V občinski upravi smo predlog pregledali in bomo pripombe na posamezne člene jutri tudi poslali. Menim, da je dikcija prehodno financiranje napačna, saj zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in zakon o razvojnem prestrukturiranju SAŠA regije ne moreta nadomeščati interventnega zakona, ker določata upravljanje gospodarskih družb v prihodnje.« Župan je izrazil tudi skrb, ali bosta oba nujna zakona za prestrukturiranje regije res sprejeta, saj morata ta zakona zagotavljati finančno varnost zaposlenih na PV in v TEŠ.
Na današnji izredni seji je Svet Mestne občine Velenje sprejel stališča glede Predloga Zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga. Svet zahteva, da se v naslovu zakona črta beseda »pospešeno« in se preimenuje v Zakona o prehodnem financiranju pravičnega izstopa iz premoga.
Svet poudarja, da predlog zakona ne zagotavlja dolgoročnih rešitev po izteku dvoletnega obdobja, ki je z zakonom opredeljen, kar ogroža stabilnost Šaleške doline. Zahteva vključitev pripomb socialnih partnerjev PV in TEŠ ter jasno določitev leta 2033 kot zadnjega leta izkopavanja lignita, skladno z Nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, ki jo je Vlada Republike Slovenije sprejela 13. 1. 2022. Svet se odločno postavlja proti pospešenemu zapiranju ali predčasnemu izkopavanju lignita v PV.
Nestrinjanje je bilo izraženo z dikcijo zakona glede rokov distributerju toplote za zagotavljanje proizvodnih virov toplote, saj so le-ti prekratki. Zakon mora dopuščati, da se alternativni viri ogrevanja zagotovijo s strani javnega podjetja ali drugega podjetja, ki se ukvarja s to dejavnostjo, ter dopuščati tudi možnost lokalni skupnosti in Komunalnemu podjetju Velenje, da sama pristopita k izgradnji enot za alternativne vire ogrevanja. Pri tem morata država in Evropska komisija zagotoviti podporo v obliki nepovratnih sredstev in sofinanciranja investicij, umeščanja projektov v prostor.
V zakonu se morajo opredeliti tudi enote urejanja prostora znotraj pridobivalnega prostora PV, ki so znotraj območja MOV, na katerih bo možno prednostno in enostavneje umeščati in graditi nove alternativne proizvodne vire.
Zakon mora vključevati tudi zavezo za sprejem Zakona o razvojnem prestrukturiranju SAŠA regije in Zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, ki ju trenutni predlog popolnoma spregleda. Do konca leta 2024 morata biti oba zakona vsebinsko usklajena z vsemi deležniki in dana v postopek sprejemanja.
Svet odločno zahteva, da se v zakonskem besedilu uporablja izraz lignit, saj PV pridobiva lignit, Svet Mestne občine Velenje pa zavrača uvoz premoga.
Sprejeta stališča bodo posredovana Vladi Republike Slovenije in pristojnemu ministrstvu.
Pošiljamo Sklep o stališčih Mestne občine Velenje do Predloga zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, ki je bil s strani Sveta Mestne občine Velenje soglasno podprt.
Prijazen pozdrav
VIR: Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje