Po slabih treh letih obsežne prenove je Hrvaški prirodoslovni muzej ponovno odprl svoja vrata. Vrednost celovite obnove, ki vključuje temeljito rekonstrukcijo zgodovinske palače Amadeo, je znašala 31,6 milijona evrov. Projekt, sofinanciran s sredstvi Evropske unije, Mestne občine Zagreb in državnega proračuna, je mestu prinesel sodoben in interaktivno zasnovan muzej, ki bo pomemben prispevek h kulturnemu in turističnemu razvoju regije.
Po slabih treh letih obsežne prenove je Hrvaški prirodoslovni muzej ponovno odprl svoja vrata. Vrednost celovite obnove, ki vključuje temeljito rekonstrukcijo zgodovinske palače Amadeo, je znašala 31,6 milijona evrov. Projekt, sofinanciran s sredstvi Evropske unije, Mestne občine Zagreb in državnega proračuna, je mestu prinesel sodoben in interaktivno zasnovan muzej, ki bo pomemben prispevek h kulturnemu in turističnemu razvoju regije.Hrvaški prirodoslovni muzej se nahaja v zgodovinskem delu Zagreba (Gornji grad) na Demetrovi ulici 1. Že sam vstop v muzej daje vtis, da gre za uspešen projekt obnove, ki se s svojim sodobnim pristopom lahko ponosno kosa s podobnimi evropskimi institucijami.
Obogatena razstava in novi prostori
Zahvaljujoč prenovi bodo lahko obiskovalci v okviru stalne razstave videli večje število eksponatov. Na ogled je skoraj 5000 predmetov iz bogate zbirke muzeja, ki raziskuje raznolikost živega in neživega sveta. Razstavni prostor se razteza čez tri etaže, razdeljene na tematske sklope – mineralogijo in petrografijo, geologijo in paleontologijo ter zoologijo in botaniko. V prvi etaži, ki se nahaja na nivoju -1, je urejena tudi nova multifunkcijska dvorana, kjer bodo obiskovalci s pomočjo projekcij izvedeli več o velikem poku in nastanku vesolja, medtem ko drugi deli muzeja ponujajo vpogled v evolucijo življenja na Zemlji. Poleg stalne razstave je bil z novo prostorsko razporeditvijo muzeja ustvarjen dodatni prostor za občasne razstave. Povsem nov prostor predstavlja prizidek kleti, v sklopu prenove pa so zaprli tudi atrij, ki bo še naprej služil kot prizorišče za kulturne dogodke, kar ustvarja odlično povezavo z zgodovino palače. O tej zgodovini pričajo tudi ohranjene freske na hodnikih, ki so bile skrbno obnovljene. V pritličju muzeja so uredili muzejsko delavnico in trgovino s spominki, v bližnji prihodnosti pa bo tam delovala tudi kavarna. To ni edina novost, ki še čaka na odprtje. Kmalu bodo odprte spominske sobe, posvečene Dragutinu Gorjanoviću-Krambergerju in Spiridonu Brusini.
Hrvaški prirodoslovni muzej bo odslej pomembno stičišče znanja, kulture in izobraževanja. S prenovo je postal prostor, kjer se zgodovina srečuje s prihodnostjo. Je idealen kraj za družine, študente, raziskovalce in turiste, ki želijo pobližje spoznati bogastvo narave. V času adventa bodo prenovljeni prostori zasijali, saj bodo znanost povezali s praznično čarobnostjo in umetnostjo. Obetajo se botanične delavnice, DNK detektivske dejavnosti, predavanja o astronomiji, koncerti klasične glasbe, interaktivne vsebine za otroke, predstavitve knjig in še veliko več. Tatjana Vlahović, direktorica Hrvaškega prirodoslovnega muzeja, je dejala, da je Hrvaški prirodoslovni muzej s tem projektom postal katalizator razvoja turizma, znanosti in gospodarstva v Zagrebu in njegovi širši okolici.
Vabljeni, da ga obiščete in se podate na potovanje skozi čas in prostor narave. Sploh v adventnem času bo to potovanje še bolj čarobno. Več o Zagrebu in vsem, kar ponuja, pa si lahko preberete na https://croatia.hr/sl-si/regije/mesto-zagreb.
VIR: HTS