O programih izobraževanja in usposabljanja zaposlenih smo se pogovarjali z Gizem Ozturk, globalno direktorico za globalni program učenja TBWA, TBWA\GLP, ki je nastopila na konferenci medijskih trendov SEMPL.

O programih izobraževanja in usposabljanja zaposlenih smo se pogovarjali z Gizem Ozturk, globalno direktorico za globalni program učenja TBWA, TBWA\GLP, ki je nastopila na konferenci medijskih trendov SEMPL.

Simona Kruhar Gaberšček Glavna urednica Marketing magazina

Vaše popotovanje od Turčije do New Yorka je resnično navdihujoče. Kako so izkušnje v Turčiji zaznamovale vašo poklicno pot in kako je življenje v New Yorku vplivalo na vašo profesionalno rast?

Moja pot iz Turčije v ZDA se je začela, ko sem v okviru programa kulturne izmenjave AFS (American Field Service) prejela srednješolsko štipendijo. Takrat sem bila nekoliko zadržana, vendar mi je to leto v tujini omogočilo spoznati nove perspektive in razviti sposobnosti, kot sta prilagodljivost in potrpežljivost. V ZDA sem se prvič srečala z ljudmi iz tako različnih okolij, kar je močno razširilo moj pogled na svet.  

Selitev v New York zaradi magistrskega študija psihologije je bila ključnega pomena za oblikovanje moje kariere. Živahna energija in bogata raznolikost mesta sta ustvarili okolje, ki je bilo zame spodbudno tako po osebni kot tudi poklicni plati. Obkroženost z ljudmi iz različnih kultur in okolij mi je odprla neskončne možnosti, saj sem lahko raziskovala nove strasti in se povezala s posamezniki iz vseh družbenih slojev. 

Hvaležna sem svoji družini, ki me je spodbudila, da sem izstopila iz območja udobja in sprejela življenje v novi državi. Njihova podpora mi je omogočila, da sem se razvila v osebo, ki vidi svet kot medsebojno povezan. Danes moje življenje temelji na globalni perspektivi; vsak izziv in izkušnja na poti sta prispevala k temu, kar sem danes – »svetovna državljanka«, ki se še naprej uči in razvija.   

Kako je izpostavljenost različnim kulturam vplivala na vaš pristop k globalnemu učenju in razvoju talentov, saj ste prepotovali in živeli v več kot 30-ih državah?

Kot nekdo, ki je kot lokalec živel v več kot 30-ih državah, sem posvojila stališče, da »ni ne prav, ne narobe; je le drugačno«. Ta pogled na svet je oblikoval moj pristop k globalnemu učenju in razvoju talentov, kjer sta spoštovanje in sprejemanje kulturnih razlik ključnega pomena. Ko oblikujemo svoje programe v različnih mestih ali državah, poskrbimo, da so edinstveni elementi vsake kulture vključeni v učno pot. Verjamem v oblikovanje programov, ki ponujajo edinstvene, poglobljene izkušnje, ki udeležencem omogočajo, da se v celoti vključijo tako v učno vsebino kot tudi v kulturo, ki jih obdaja.

Za udeležence programov globalnega učenja agencije TBWA (t. i. Global Learning Programs) ta učna pot zanje pomeni tako strokovni kot tudi osebni razvoj.

V agenciji TBWA ste začeli delati kot strokovnjakinja za človeške vire, zdaj pa ste globalna direktorica globalnih programov učenja (Global Learning Programs, GLP). Ali nam lahko zaupate ključne izzive in mejnike, ki so zaznamovali vašo dosedanjo pot?

Mentor je v posameznikovi karieri neprecenljiv in sama sem imela srečo, da je bila Rhonda George-Denniston, naša direktorica za izobraževanje, na moji poti tako vodja kot mentorica. Njeno usmerjanje je bilo ključnega pomena pri oblikovanju moje poklicne poti.

Delati sem začela v kadrovskem oddelku, vendar sem hitro ugotovila, da je moja resnična strast strokovni razvoj v organizaciji. Ko sem izrazila svoje zanimanje, se je na oddelku za izobraževanje in razvoj po naključju sprostilo delovno mesto, ki sem ga tudi zasedla. Moja radovednost, želja po učenju in nenehno prizadevanje za izboljševanje so mi pomagali pri prehodu na to novo vlogo.

Moje ključno vodilo je nenehno izboljševanje prilagojenih izobraževalnih programov, saj si želimo, da naši globalni programi učenja ostanejo nekaj posebnega v naši industriji.

Vaši programi so zasnovani tako, da spodbujajo nenehno učenje in globalne povezave znotraj agencije TBWA. Kateri so najpomembnejši rezultati, ki ste jih do zdaj dosegli v okviru GLP? 

GLP privablja ljudi z vsega sveta, ki prispevajo svoje edinstvene poglede in talente. Eden od najodmevnejših rezultatov je občutek skupnosti, ki ga spodbujamo. Ti programi se ne končajo s predavanji, temveč se učenje in sodelovanje nadaljujeta še dolgo po njih.

Svojim zaposlenim omogočamo pogoje za ustvarjanje skupnosti in medsebojno podporo ne glede na geografsko lokacijo. Lep primer tega je, ko je nekdo iz New Yorka potreboval pomoč in mu je na pomoč priskočil sošolec iz Kitajske. Prav zaradi te globalne medsebojne povezanosti, nemotene izmenjave znanja in podpore je GLP resnično učinkovit. Odnosi, vzpostavljeni med programi, se razvijejo v dolgotrajna prijateljstva, ki presegajo meje. 

Inovativnost in kreativnost sta v ospredju filozofije agencije TBWA. Kako zagotavljate, da so globalni učni programi usklajeni s temi vrednotami in hkrati zadovoljujejo različne potrebe zaposlenih po vsem svetu? 

Pri GLP smo posvojili načelo TBWA »vedno v beta različici«. To nam omogoča, da ostanemo agilni in nenehno izboljšujemo svoje programe na podlagi povratnih informacij v realnem času in nenehno spreminjajočih se potreb trga. Noben program ni enak drugemu, saj se stalno prilagajamo in si prizadevamo za odličnost. 

Kreativnost in inovativnost sta v središču vsega, kar počnemo. Verjamem, da vsak zaposleni, ne glede na oddelek, prispeva k tej ustvarjalni energiji. Naši programi niso zasnovani le za spodbujanje kreativnosti, temveč tudi za zagotavljanje njenega razcveta na vseh ravneh. Z oblikovanjem okolja, v katerem se nove ideje spodbujajo in slavijo, ohranjamo inovacije žive in relevantne za našo globalno skupnost. 

Ali lahko izpostavite katero od izobraževalnih pobud ali projektov v okviru GLP, ki je pomembno prispevala k rasti in razvoju zaposlenih?

Vsi naši programi so zasnovani tako, da imajo trajen učinek, vendar še posebej izstopajo največjim talentom prilagojeni izkustveni programi. Resnično prilagodimo vsak vidik programa in tako zagotovimo, da je ta edinstveno oblikovan za vsakega udeleženca posebej.

Pred začetkom programa se z vsakim udeležencem posebej sestanemo, da bi razumeli njegove cilje in mu prilagodili celotno izkušnjo. Vse podrobnosti, od izbire popolnega hotela do oblikovanja beležnic, pisal, plakatov in celo notranjosti prizorišča, so skrbno premišljene. Organiziramo tudi sprehode po mestih, da se lahko udeleženci poglobijo v lokalno kulturo, saj verjamemo, da navdih pride od koder koli. Družabni in kulturni dogodki so sestavni del izkušnje, saj udeležencem omogočajo, da se povežejo in učijo v bolj neformalnem okolju.

Najpomembneje pa je, da sodelujemo z vrhunskimi coachi in mnenjskimi voditelji ter pripravljamo tedenske programe, kjer imajo udeleženci možnost svobodno deliti svoje zamisli. Naš cilj je ustvariti tisti transformativni »aha« trenutek, v katerem se kreativnost in učenje subtilno združita ter spodbudita spremembo vedenja.

Kako pa se soočate z izzivom ustvarjanja izobraževalnih programov, ki so relevantni na globalni ravni, hkrati pa upoštevajo lokalni kulturni vidik raznolikih zaposlenih v TBWA?

Pri oblikovanju izobraževalnih programov, ki so relevantni na globalni ravni, hkrati pa upoštevajo lokalne kulture, gre za precej delikatno ravnovesje, ki pa se ga lotevamo še posebej skrbno in odgovorno. Začetna točka so naše temeljne vrednote – inovativnost, kreativnost in sodelovanje –, ki so na splošno razširjene med našimi zaposlenimi po vsem svetu. 

Se pa zavedamo, da se način izražanja teh vrednot lahko razlikuje glede na kulturni kontekst. Spodbujamo odprt dialog in učenje drug od drugega ter udeležencem omogočamo, da v globalni pogovor vključujejo svoje lokalne uvide. To ne zagotavlja le kulturne občutljivosti, temveč tudi bogati izobraževalno izkušnjo, saj spodbuja medkulturne povezave in medsebojno razumevanje.

Zakaj je v današnji hitro razvijajoči se oglaševalski industriji tako pomembno vzgajati nadarjene posameznike in katere metode uporabljate za prepoznavanje tistih, ki imajo potencial za odličnost?

V današnji hitro razvijajoči se oglaševalski industriji skrb za talente ni le pomembna, temveč je nujna za ohranjanje konkurenčnosti. Po obdobju covida-19 smo opazili pomemben premik v tem, kako ljudje cenijo osebno počutje, in zavedamo se, da ko se posamezniki dobro počutijo, bolje opravljajo svoje delo. 

Pri GLP se vedno osredotočamo na posameznika, »nate«. Verjamemo, da gresta osebna rast in strokovni razvoj z roko v roki. Zato smo v naše učne programe vključili tudi dobro počutje, wellness, tako da poleg strokovnega usposabljanja ponujamo tudi meditacijo in seanse čuječnosti. S spodbujanjem udeležencev, da se ponovno povežejo sami s seboj, spodbujamo okolje, v katerem lahko kreativnost cveti. 

Pri iskanju nadarjenih posameznikov z velikim potencialom za odličnost, gledamo dlje od zgolj površine. Ne gre le za to, kdo je odličen na svojem trenutnem delovnem mestu – gre za prepoznavanje tistih, ki so radovedni, prilagodljivi in željni premikanja meja. Svojim ljudem dajemo orodja in priložnosti za raziskovanje novih idej, učenje iz različnih perspektiv in rast v podporni skupnosti. S tem vzgajamo napredne voditelje, ki jih oglaševalska industrija potrebuje za uspeh v nenehno spreminjajočem se svetu.

Intervju lahko v celoti preberete v Marketing magazinu oktober 2024, #520. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.

VIR: MM