Na Dnevnih slovenskega turizma, ki jih bo prihodnji teden gostil Laško, bodo ključni deležniki panoge razpravljali o načrtih za gostoljubno in trajnostno prihodnost. Ob vse večji rabi novih tehnologij, kot je umetna inteligenca, bosta gostoljubnost in pristni človeški stik po besedah Dubravke Kalin z ministrstva v prihodnje še toliko pomembnejša.

Ljubljana, 15. novembra - Na Dnevnih slovenskega turizma, ki jih bo prihodnji teden gostil Laško, bodo ključni deležniki panoge razpravljali o načrtih za gostoljubno in trajnostno prihodnost. Ob vse večji rabi novih tehnologij, kot je umetna inteligenca, bosta gostoljubnost in pristni človeški stik po besedah Dubravke Kalin z ministrstva v prihodnje še toliko pomembnejša.

Dnevi slovenskega turizma se v Laško po pojasnilih direktorice direktorata za turizem na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Kalin vračajo na pobudo hotelirjev, ki so želeli priskočiti na pomoč po lanskih poplavah.

Slovenski turizem povezuje skoraj 60.000 ljudi, ki dnevno soustvarjajo panogo. "Turizem je izjemno intenzivna panoga, iz dneva v dan pa se nam bolj ponujajo možnosti, ki uvajajo umetno inteligenco. Ta nam zagotovo lahko pomaga, prepričana pa sem, da ne more nadomestiti človeka. In zato bo gostoljubnost še toliko bolj pomembna. Vedno bolj željni bomo pristnega človeškega stika," je osrednjo temo letošnjega dogodka predstavila Kalin.

Direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Maja Pak Olaj je izpostavila trajnost in nove, višje standarde, ki jih ob tem postavlja EU. Po njenih besedah so ključne usmeritve za prihodnost še večja kakovost, digitalna preobrazba ter nadaljnje vključevanje deležnikov v trajnostne iniciative, kot je Zelena shema slovenskega turizma. Kot je poudarila, je pri naslavljanju izzivov ključno sodelovanje vseh deležnikov.

Digitalizaciji bo po njenih besedah na Dnevih slovenskega turizma še posebej posvečena sreda, ko STO organizira IT tour, na katerem bodo predstavili najboljše prakse s tega področja. Predstavili bodo tudi nacionalni informacijski sistem, ki bo dal večje možnosti za spremljanje učinkov v turizmu in upravljanje s turističnimi tokovi, je pojasnila.

Predsednica sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Patricija Furlan se je dotaknila strokovnega srečanja gostincev v Laškem, ki bo letos minilo v znamenju nove zakonodaje, trajnosti, dela s kadri in novimi generacijami ter prenove projekta Gostilna Slovenija. "Vsekakor se moramo vsi zavedati, da so v panogi gostinstva in turizma na prvem mestu še vedno ljudje," je dejala.

Da je gostoljubnost osrednja vrednota turizma, je poudarila tudi podpredsednica Turistične zveze Slovenije (TZS) Janja Viher. "V preteklosti smo ga dojemali predvsem kot prijaznost in ustrežljivost, danes pa pomeni oblikovanje celovite, edinstvene izkušnje. Sodobni obiskovalci iščejo avtentičnost, osebni pristop in nepozabna doživetja. Gostoljubni domačini, pogosto združeni v turističnih društvih, igrajo ključno vlogo pri tem," je dejala.

Član upravnega odbora JRE-Slovenija Marko Pavčnik je ocenil, da lahko le z izmenjavo znanja gradimo prihodnost slovenskega gostinstva. Program v sklopu Dnevov slovenskega turizma so zastavili tako, da bo namenjen kuharjem, strežbi, lastnikom in menedžerjem, je pojasnil, obenem pa obljubil izjemno kulinarično doživetje in prijetno povezovanje z gostinci.

Društvo turističnih novinarjev Slovenije po besedah predsednice Marjane Grčman svoje poslanstvo vidi v mreženju in ustvarjanju novih partnerstev. "Skrb bomo namenjali tesnejšemu povezovanju kmetijstva in turizma, športa in kulture. Še posebej v obmejnih regijah, kjer so turistični ponudniki med seboj šibko povezani, in kjer je posledično njihova ponudba slabo prepoznavna," je dejala.

Direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije (TGZS) Fedja Pobegajlo je medtem podčrtal letošnje turistične rezultate, ki po njegovih besedah spet dosegajo rekorde, je pa opozoril tudi na vse višje stroške podjetij. Kot je dejal, bo treba podjetja razbremeniti, da se bodo ta lahko še naprej razvijala in vlagala v nove naložbe.

V sklopu Dnevnov slovenskega turizma bodo podelili tudi najvišja priznanja v panogi. Priznanje kristalni Triglav za osebnost leta, ki ga skupaj podeljujejo organizatorji dogodka, bodo podelili športni plezalki Janji Garnbret.

Resorno ministrstvo bo naziv ambasadorja slovenskega turizma podelilo generalnemu direktorju podjetja Top of Travel Helmutu Stückelschweigerju, TGZS bo priznanje za izjemen prispevek k razvoju slovenskega turizma podelil predsedniku upravnega odbora Postojnske jame Marjanu Batagelju, priznanje za življenjsko delo v gostinstvu, ki ga podeljuje sekcija za gostinstvo pri OZS, bo prejel Rok Kanc iz Gostilne pri Gorjancu, priznanje za izjemen prispevek pri razvoju turistične društvene organizacije, ki ga podeljuje TZS, pa bo prejela predsednica Turistične zveze Velenje Marija Brložnik. Kristalni Triglav 2024, ki ga podeljuje društvo turističnih novinarjev, bo šel v roke Občini Podčetrtek in županu Petru Misji za obnovo Gradu Podčetrtek.

Dnevi slovenskega turizma so največji in najpomembnejši strokovni dogodek v turizmu, ki ga STO v sodelovanju z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport organizira skupaj z vsemi večjimi partnerskimi institucijami: TGZS, TZS, sekcijo za gostinstvo in turizem pri OZS, Združenjem turističnih agencij Slovenije, Skupnostjo slovenskih naravnih zdravilišč, Zavodom Kongresno turistični urad, Društvom turističnih novinarjev Slovenije, Združenjem Aktivna Slovenija, Zbornico gorskih centrov, Združenjem zgodovinskih mest Slovenije, Društvom kreativnih gostincev JRE in Konzorcijem Slovenia Green.

VIR: STAkrog