Ljubljana, 12. novembra (STA) - Koalicijski partnerji so na današnjem sestanku govorili tudi o novem sistemu obračunavanja omrežnine, ki velja od 1. oktobra. Ocenili so, da bi bilo nujno čim prej najti ustreznejšo rešitev. To bo v četrtek pretresala vlada, v prihodnje pa tudi odbor DZ za infrastrukturo.

torek, 12.11.2024

Ljubljana, 12. novembra (STA) - Koalicijski partnerji so na današnjem sestanku govorili tudi o novem sistemu obračunavanja omrežnine, ki velja od 1. oktobra. Ocenili so, da bi bilo nujno čim prej najti ustreznejšo rešitev. To bo v četrtek pretresala vlada, v prihodnje pa tudi odbor DZ za infrastrukturo.

Tako predsednik SD in gospodarski minister Matjaž Han kot koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko sta po srečanju koalicijskih partnerjev podala oceno, da nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki potrebuje drugačne rešitve. Do teh mora priti čim prej, sta se zavzela.

Po Hanovih besedah so na sestanku vse tri koalicijske partnerice predstavile svoje stališče, prav tako tudi predsednik vlade Robert Golob. Kakšno je bilo njegovo stališče, Han ni pojasnil, je pa izpostavil, da je Agencija RS za energijo sicer resda regulativni organ, a da nov sistem "ni v redu in je treba najti rešitev, kako zadevo na nek način ali zamakniti ali narediti novo metodologijo".

Pritrdila mu je tudi Vrečko. "V Levici menimo, da ni primerno, da se na ta način na ljudi prenašajo večja bremena," je izpostavila. Zato je slaba volja po njenih besedah upravičena. Spomnila je, da gre za odločitev avtonomne agencije, s katero je bila vlada zgolj seznanjena, nov način obračunavanja tako po njenih besedah "zagotovo ni eden izmed naših strateških ukrepov ali usmeritev". "Upam, da bomo našli tudi rešitve, kako to zamejiti," je dodala.

Predstavniki Gibanja Svoboda so po sestanku mimo novinarjev odšli brez izjav. Iz kabineta predsednika vlade pa so sporočili, da so se koalicijski partnerji na današnjem delovnem srečanju dogovorili, da bo vlada v četrtek na redni seji obravnavala vprašanje novega tarifnega sistema obračuna omrežnine. Koalicija se je obenem odločila tudi za sklic nujne seje odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor na to temo.

V premierjevem kabinetu so zatrdili, da vlada in državni zbor sodelujeta usklajeno, še posebej v primerih, ko gre za neodvisno delovanje agencij, kot je Agencija za energijo, ki ohranja samostojnost pri svojih odločitvah. "Hkrati pa je zaradi razvoja tehnologije in dostopnosti novih metod pomembno, da se preveri, ali trenutna metodologija obračunavanja omrežnine še vedno ustreza potrebam današnjega časa in zagotavlja pravičnost. Končne cene elektrike morajo ostati razumljive, pravične in poštene za vse uporabnike," so v sporočilu za javnost zapisali v kabinetu predsednika vlade.

Glede ostalih tem, ki so jih odprli na današnjih usklajevanjih, so bili koalicijski partnerji ob odhodu s srečanja skopi. Han in Vrečko sta sestanek označila kot operativen in namenjen pregledu priprave aktualne zakonodaje, ki bo na dnevnem redu dela koalicije v prihodnjih tednih.

Koalicijo sicer prihodnji teden čaka tudi eno od pomembnejših glasovanj še v tem letu, in sicer odločanje o kandidatu za guvernerja Banke Slovenije Antonu Ropu. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je namreč s tem predlogom presenetila koalicijo, ki se je uskladila glede podpore državni sekretarki na finančnem ministrstvu Saši Jazbec.

Medtem ko je Han zanikal, da so danes načeli to temo, pa je Vrečko potrdila, da je beseda tekla tudi o tem. Stališče poslanske skupine Levica ostaja nespremenjeno, ostajajo pri podpori državni sekretarki Jazbec. Po njenih besedah je bilo na sestanku razumeti, da je to tudi enotno stališče oz. dogovor koalicije.

Pričakovati je sicer da bo podpora kandidatu za guvernerja tudi tema današnjega popoldanskega srečanja med premierjem in predsednico republike.

VIR: Tax Fin Lex