V petek, 8. novembra 2024, je raziskovalni inštitut InnoRenew CoE, s podporo programa U-LEAD with Europe, organiziral konferenco, ki je združila ključne deležnike iz Evropske unije in Ukrajine v Bruslju, z namenom razprave o ustanovitvi vozlišča Akademije Novega evropskega Bauhausa (NEB Academy Hub Ukraine).
V petek, 8. novembra 2024, je raziskovalni inštitut InnoRenew CoE, s podporo programa U-LEAD with Europe, organiziral konferenco, ki je združila ključne deležnike iz Evropske unije in Ukrajine v Bruslju, z namenom razprave o ustanovitvi vozlišča Akademije Novega evropskega Bauhausa (NEB Academy Hub Ukraine).
Konferenca, ki je potekala na veleposlaništvu Republike Slovenije v Bruslju, je bila priložnost, da si ukrajinski in drugi evropski strokovnjaki izmenjajo mnenja o tem, kako zadovoljiti obsežne potrebe Ukrajine po obnovi s trajnostnimi metodami, ki so v skladu z ambicioznimi podnebnimi cilji Evropske unije. Dogodek je združil strokovnjake s področja gradbeništva, politike in izobraževanja za razpravo o trajnostnem in vključujočem razvoju. Ukrajina zdaj preučuje evropske pobude, kot je Novi evropski Bauhaus (NEB), ki obravnava trajnostno gradnjo, vključenost in estetsko kakovost. Vendar še vedno ostajajo precejšnje vrzeli v znanju, ki so med drugim povezane z gradbenimi materiali na biološki osnovi, digitalnimi tehnologijami in krožnostjo. Prav zato je bila ustanovljena Akademija NEB, katere namen je izpopolnjevanje in prekvalifikacija gradbenih strokovnjakov po vsej Evropi. V ta namen se po vsej Evropi, vključno z Ukrajino, razvijajo različna vozlišča, ki bodo prispevala k odgovorni in trajnostni obnovi države.
Konferenca se je pričela z uvodnim nagovorom Iztoka Jarca, veleposlanika na Stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri Evropski uniji; Nataliie Kozlovske, namestnice ministra za razvoj skupnosti in ozemelj Ukrajine; Anne Kotļara, ki je odgovorna za politiko decentralizacije in regionalne politike Ukrajine (DG NEAR), na Evropski komisiji; in Bastiana Veigela, direktorja programa U-LEAD with Europe. Strinjali so se o pomembnosti mednarodnega sodelovanja za spodbujanje trajnostne obnove v Ukrajini in s tem ustvarili spodbudno vzdušje za preostali del dogodka.
Lorenzo de Simone, odgovoren za politiko iz Skupnega raziskovalnega središča (JRC) Evropske komisije, je predstavil napredek pobude NEB v Evropi, medtem ko je Michael Burnard, namestnik direktorice v InnoRenew CoE, predstavil aktivnosti in cilje iniciative NEB Academy Hub Ukraine. Vladyslav Kysil, pravni strokovnjak iz Ukrajine pri InnoRenew CoE, je predstavil možne operativne modele za NEB Academy Hub Ukraine in poudaril pomembnost vključitve trajnostnih praks gradnje v ukrajinski regulativni in izobraževalni okvir. Sledila je razprava, katero je vodil Uwe Kies, generalni sekretar združenja InnovaWood, kjer so strokovnjaki razpravljali o ključnih izzivih, s katerimi se sooča vozlišče NEB Academy Hub Ukraine. Med strokovnjaki so bili tudi Olga Balytska, strokovnjakinja za politiko in zakonodajo pri InnoRenew CoE; Anton Kolomeytsev, glavni arhitekt Lviva; Liudmyla Kryzhanovska, vodja fundacije Promprylad; in Oleksii Shkuratov, prorektor na Kijevski nacionalni univerzi za gradbeništvo in arhitekturo.
Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE, je poudarila zavezanost vseevropskega konzorcija NEB Academy Alliance, da zagotovi kakovostna usposabljanja čim večjemu številu delavcev po vsej Evropi. Uwe Kies pa je predstavil vozlišče NEB Academy Outreach Hub, ki spodbuja napredovanje in širše sprejemanje usposabljanja in izobraževanja, povezanega z obnovljivimi naravnimi materiali, izdelki, gradbenimi rešitvami, arhitekturo in urbanim razvojem.
Na okrogli mizi, ki sta jo vodila Andreja Kutnar in Uwe Kies, so evropski strokovnjaki iz različnih organizacij, kot so Višnja Košćak (Wood Cluster Styria, Avstrija), Camilla Berggren-Tarrodi (RISE, Švedska), Philipp Misselwitz (Bauhaus Earth, Nemčija), Olena Pitirimova (strokovnjakinja za arhitekturo in gradbeništvo pri InnoRenew CoE) in Andre Fabian (direktor programa GIZ), spregovorili o različnih priložnostih za sodelovanje z obstoječimi in razvijajočimi se vozlišči NEB Academy, kot so izmenjava znanja, soorganizacija usposabljanj in izmenjava učnih materialov.
Konferenca se je zaključila s podpisom dogovora med Kijevsko nacionalno univerzo za gradbeništvo in arhitekturo ter Univerzo na Primorskem, s katerim univerzi poudarjata zavezanost k spodbujanju mednarodnega sodelovanja za izboljšanje izobraževalnega in akademskega procesa ter za napredek znanstvenih raziskav.
Dogodek je bil nedvomno pomemben korak naprej k vzpostavitvi vozlišča NEB Academy Hub Ukraine. S spodbujanjem sodelovanja med različnimi strokovnjaki in deležniki ima NEB Academy Hub Ukraine potencial, da zapolni vrzeli v znanju in preoblikuje proces obnove Ukrajine z vključenimi načeli trajnosti, vključevanja in estetike.
Izjave:
- Iztok Jarc, veleposlanik na Stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri Evropski uniji: »Veseli nas, da lahko gostimo ta dogodek. Kot veste, je Evropa močen zaveznik Ukrajine. Trdno verjamem v koncept NEB, in sam sem imel priložnost v živo videti nekatere primere NEB v praksi.«
- Nataliia Kozlovska, namestnica ministra za razvoj skupnosti in ozemelj Ukrajine: »Cenimo prisotnost vseh in priložnost za sodelovanje v tem projektu. Prepričani smo, da moramo že zdaj začeti vključevati načela NEB v obnovo Ukrajine.«
- Anna Kotļara, decentralizacija in regionalne politike Ukrajine, DG NEAR, Evropska komisija: »Zgradbe so le en del obnove. Ukrajina se je z NEB pridružila platformi, ki uteleša najboljše koncepte in prakse EU.«
- Bastian Veigel, direktor programa U-LEAD with Europe: »Ukrajina ima edinstveno priložnost za postavitev novih standardov pri odporni obnovi, ki presega meje Evrope. Prepričan sem, da bomo skupaj ustvarili pot, ki spoštuje potrebe Ukrajine in obenem omogoča njeno obetavno in trajnostno prihodnost.«
- Michael Burnard, namestnik direktorice in vodja oddelka Zdravje na InnoRenew CoE, izredni profesor na Univerzi na Primorskem: »Čeprav je težko dati prednost trajnosti, vključevanju in estetiki, ko je potreba po zatočišču in storitvah tako velika, že opažamo odlične primere projektov, ki jih je navdihnil NEB v Ukrajini. Prepričan sem, da jih bo še več, še posebej, ko bo vozlišče NEB Academy Hub delovalo v Ukrajini.«
- Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE, redna profesorica na Univerzi na Primorskem: »V čast nam je, da se je toliko udeležencev iz Ukrajine in različnih delov Evrope odločilo prisostvovati naši konferenci in podpreti pobudo NEB Academy Hub. Cilj vozlišča je omogočiti obnovo Ukrajine z vključujočimi in trajnostnimi praksami, ki so v skladu s podnebnimi cilji EU. Skupaj delamo na ustvarjanju odporne prihodnosti za Ukrajino.«
O pobudi: Cilj pobude “Rebuilding a Better Ukraine via the New European Bauhaus Academy”, ki jo izvaja InnoRenew CoE v sodelovanju z U-LEAD, je vzpostaviti temelje za ustanovitev vozlišča NEB Academy Hub Ukraine.
VIR: InnoRenew CoE