Na gospodarski zbornici so podali dodatna pojasnila glede njihovih pomislekov v zvezi s pripravami interventnega zakona o TEŠ.
Datum objave:
11. november 2024
Avtor:
Brane Janjič
Na gospodarski zbornici so podali dodatna pojasnila glede njihovih pomislekov v zvezi s pripravami interventnega zakona o TEŠ.
Glede osnutka Zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini so na GZS dodatno pojasnili razloge za zaskrbljenost glede vpliva spremenjenega delovanja TEŠ 6 na stabilnost energetskega sistema in na gospodarstvo tako v regiji kot širše v Sloveniji. Kot je povedala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal, GZS že ves čas poudarja, da Slovenija oziroma njeni prebivalci in gospodarstvo potrebujejo zanesljivo, kakovostno in cenovno konkurenčno električno energijo«. Dejstvo je, da predlog interventnega zakona, kot ga razumejo na GZS, predvideva zmanjšanje obratovanja TEŠ 6 na tehnični minimum, to pomeni primarno nalogo proizvodnje toplote, proizvodnjo elektrike pa le kot stranski produkt. »Naša skrb pri tem zakonu je zato predvsem z vidika vpliva spremenjenega delovanja TEŠ 6 na stabilnost energetskega sistema in ustrezne nadomestne vire električne energije kot tudi vpliva na gospodarstvo tako v regiji kot širše v Sloveniji,« je pojasnila Vesna Nahtigal in ob tem poudarila, da GZS zaradi gospodarstva in ljudi nikakor ne želi, da pride do insolventnosti TEŠ 6. Hkrati na GZS opozarjajo, da mora vlada ob spremembah delovanja TEŠ 6 zagotoviti stabilen energetski sistem in podjetjem v regiji omogočiti cene ogrevanja pod enakimi pogoji kot gospodinjstvom in javnim ustanovam.
Kot še navajajo na GZS, sta doslej bloka TEŠ 6 in TEŠ 5 zagotavljala tudi sistemske storitve – regulacijo napetosti in frekvence in stabilnost omrežja v primeru motenj. Zaradi pomembnosti šoštanjske elektrarne bi zato po mnenju GZS morale odgovorne institucije bistveno prej pripraviti vse potrebno, da ne bi prišlo do takšne časovne stiske, ter pravočasno in transparentno predstaviti predlog zainteresirani javnosti z namenom strokovne preučitve predloga in podaje pripomb.
VIR: Naš Stik