Na povabilo družbe ELES so Ljubljano obiskali predstavniki japonske korporacije Toyota Tsusho Corporation, da bi razpravljali o sodelovanju pri vzpostavitvi nizkoogljičnega vodikovega ekosistema, ki ga vodi ELES. Srečanje je potekalo na Magistratu, kjer jih je gostil župan Zoran Janković.
Datum objave:
23. oktober 2024
Avtor:
Mare Bačnar
Avtor fotografij:
Luka Pašič
Na povabilo družbe ELES so Ljubljano obiskali predstavniki japonske korporacije Toyota Tsusho Corporation, da bi razpravljali o sodelovanju pri vzpostavitvi nizkoogljičnega vodikovega ekosistema, ki ga vodi ELES. Srečanje je potekalo na Magistratu, kjer jih je gostil župan Zoran Janković.
Konzorcij za vodikov ekosistem
Družba ELES je nosilec in koordinator ambicioznega Konzorcija za vzpostavitev vodikovega ekosistema, ki bo temeljil na nizkoogljičnih virih energije. Projekt ima velik potencial za zmanjšanje ogljičnega odtisa v različnih industrijskih sektorjih in transportu. Na nedavnem obisku na Japonskem so predstavniki konzorcija, skupaj z dvema slovenskima ministroma, dosegli edinstven dogovor o podpori z japonskimi partnerji. Toyota Tsusho Corporation je izrazila poseben interes za sodelovanje, kar je utrlo pot za nadaljnje korake.
Podpora vlade in japonski interes
Vlada Republike Slovenije je izkazala močno podporo konzorciju, kar so med obiskom na Japonskem poudarila ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon ter minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič. Obisk je bil prepoznan kot prelomen, saj je bila to prva priložnost, ko sta Slovenijo skupaj zastopala dva ministra z namenom spodbujanja enega samega, a pomembnega projekta – ekosistema vodika. Slovenska delegacija se je srečala tudi z japonskim poslovnim združenjem Keidanren in agencijo NEDO ter drugimi vodilnimi podjetji, vključno s Toyoto.
Področja delovanja konzorcija
Konzorcij ima jasno vizijo razvoja tehnologij za proizvodnjo, hranjenje, prenos in uporabo vodika. Fokus je usmerjen na postavitev prvih proizvodnih obratov za vodik, ki bodo omogočali nizkoogljično proizvodnjo te čiste energije. Prav tako bo konzorcij preizkušal tehnologije za hranjenje in distribucijo vodika, kar je bistveno za zagotavljanje zanesljivega in učinkovitega prenosa. Vodik naj bi se uporabljal v industrijskih procesih ter pri proizvodnji električne energije in toplote, s posebnim poudarkom na zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. Vodik bo prav tako vključen v logistični in javni promet, kar bo pripomoglo k razvoju trajnostnega transporta.
Potencialni projekti in vizija za prihodnost
Konzorcij že pripravlja vrsto projektov, ki jih je mogoče izvesti v partnerstvu z vodilnimi svetovnimi podjetji, kot je Toyota. S temi projekti bo Slovenija lahko postavila trdne temelje za celovit nizkoogljični vodikov ekosistem, ki bo pomemben člen energetske tranzicije države in regije. Obisk Toyotinih predstavnikov v Ljubljani je dokaz, da projekt pridobiva mednarodno pozornost in podporo. Ta sodelovanja bodo Sloveniji omogočila tehnološki napredek in prehod v vodikovo gospodarstvo, hkrati pa odpirajo vrata za nove priložnosti na področju inovacij in trajnostnega razvoja.
VIR: Naš Stik