Evropski gledalci so lani pred TV zasloni preživeli najmanj časa v zadnjih petih letih. Odrasel Evropejec je v povprečju pred televizijo dnevno presedel tri ure in 16 minut, kar je 18 minut manj kot pred petimi leti. Evropejci so manjšo gledanost tradicionalne televizije nadomestili z občutno večjo uporabo platform videa na zahtevo, kar zaznavamo tudi v AIPA in si zato prizadevamo odpraviti stanje, v katerem režiserji, scenaristi in ostali avtorji AV del še vedno ne uživajo vseh pravic, ki jih zakonodaja pr
Evropski gledalci so lani pred TV zasloni preživeli najmanj časa v zadnjih petih letih. Odrasel Evropejec je v povprečju pred televizijo dnevno presedel tri ure in 16 minut, kar je 18 minut manj kot pred petimi leti. Evropejci so manjšo gledanost tradicionalne televizije nadomestili z občutno večjo uporabo platform videa na zahtevo, kar zaznavamo tudi v AIPA in si zato prizadevamo odpraviti stanje, v katerem režiserji, scenaristi in ostali avtorji AV del še vedno ne uživajo vseh pravic, ki jih zakonodaja predvideva.
Raziskava Trendi občinstva: Televizija v letu 2024, ki jo je pripravila Zveza evropskih radiotelevizijskih postaj (EBU), kaže, da imajo javne televizije držav članic EBU v povprečju 23-odstoten tržni delež, pri mladih gledalcih pa je ta le 17,2-odstoten. Najvišji je v Maroku (42,2-odstoten), Veliki Britaniji (38-odstoten) in na Norveškem (37-odstoten), najnižji pa v Romuniji (1,7-odstoten), Ukrajini (2,1-odstoten) in Izraelu (štiriodstoten). V Sloveniji je tržni delež nacionalne televizije pri mladih gledalcih 7,4-odstoten.
Gledanje z zamikom se povečuje
Večina spremljanja linearne oz. tradicionalne televizije ostaja v živo. Kljub temu je bilo lani že devet trgov, kjer so si uporabniki več kot petino programa ogledali z zamikom. Pred petimi leti je bil tak trg le eden. Mladi gledalci so še bolj navdušeni nad gledanjem z zamikom, saj je bilo lani takih trgov kar 13. Leta 2022 jih je bilo devet, pred petimi leti zgolj šest.
Televizijo enkrat tedensko gleda 80 odstotkov prebivalcev Evrope
Čeprav večina ljudi še vedno vsak teden spremlja televizijo, je zaznati postopen dolgoročni upad, pri čemer je bolj opazen upad med mlajšimi. Tedensko je televizijo lani vsaj enkrat gledalo 80 odstotkov prebivalcev v Evropi, kar je za 5,8-odstotne točke manj kot pred petimi leti. Leta 2023 je bilo 15 trgov s povprečnim tedenskim dosegom pod 80 odstotkov, pred petimi leti pa le šest. V kategoriji mladih je tedensko televizijo vsaj enkrat gledalo 53,6 odstotka iz te starostne skupine, kar je za 4,4 odstotne točke manj kot pred petimi leti. Gledanost televizije s strani mladih je bila lani pod 50 odstotki kar na 14 trgih, medtem ko sta bila pred petimi leti taka trga le dva.
Dogajanje se seli na splet
Evropejci so manjšo gledanost tradicionalne televizije nadomestili z občutno večjo uporabo platform videa na zahtevo (VOD). Evropski uporabniki te platforme gledajo skoraj petkrat na teden, pri čemer so storitve, ki jih zagotavljajo ameriški ponudniki, kot so Netflix, Disney+ in Amazon Prime, posebej priljubljene.
Pravica do nadomestila za vse
V AIPA že vrsto let opozarjamo, da se dogajanje zelo hitro seli na splet. Zato je EU sprejela direktivo o avtorski in sorodnih pravicah, ki predvideva tudi nadomestila za uporabo AV del v digitalnih okoljih. Številne države, tudi Slovenija, so to priložnost izkoristile, nekatere ne.
Kljub temu so slovenski avdiovizualni avtorji po 30 letih še vedno prikrajšani za svoja nadomestila iz naslova oddajanja. Predlani smo dobili enega najboljših zakonov na svetu, vendar pa režiserji, scenaristi in ostali avtorji AV del še vedno ne uživajo vseh pravic, ki jih zakon (ZASP) predvideva. "Da bi končno odpravili tri desetletja trajajočo vrzel med glasbenimi in AV avtorji, mora pristojni organ nemudoma izdati dovoljenje, za katerega je AIPA zaprosila že pred dvema letoma," pravi direktor AIPA Gregor Štibernik.
VIR: AIPA