V Ljubljani so podelili priznanja za najboljše tuje vlagatelje FDI Award Slovenia 2024. Letošnji prejemniki so Henkel Maribor v kategoriji uspešno veliko podjetje, Avantpack v kategoriji malo in srednje veliko podjetje, Ekolat v kategoriji znaten vpliv na lokalno gospodarstvo ter Lumentun v kategoriji pametno podjetje.
Ljubljana, 10. oktobra - V Ljubljani so podelili priznanja za najboljše tuje vlagatelje FDI Award Slovenia 2024. Letošnji prejemniki so Henkel Maribor v kategoriji uspešno veliko podjetje, Avantpack v kategoriji malo in srednje veliko podjetje, Ekolat v kategoriji znaten vpliv na lokalno gospodarstvo ter Lumentun v kategoriji pametno podjetje.
Priznanja, namen katerih je prepoznati in nagraditi izjemne prispevke tujih vlagateljev v slovenskem poslovnem okolju, sta agencija Spirit Slovenija in gospodarsko ministrstvo podelila na večernem slavnostnem dogodku v ljubljanski Cukrarni.
"Tuji investitorji v državo prinašajo napredne tehnologije, nova znanja in strateško vpetost v globalne trge, ustvarjajo nove priložnosti, povezave in delovna mesta. S svojimi dosežki in ugledom pa delujejo tudi kot ambasadorji Slovenije v svojih matičnih državah. Cilj Slovenije ni zgolj privabljanje novih investitorjev, temveč vzpostavljanje dolgoročnih in strateških partnerstev," je v nagovoru izpostavil direktor Spirita Rok Capl.
Da mora v času, ko učinki podnebnih, tehnoloških, geopolitičnih, kulturnih in socialnih sprememb močno pretresajo in spreminjajo realnost, Slovenija domisliti pogumne gospodarske strategije in kako vse te spremembe izkoristiti za pogumen preboj, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Matevž Frangež. "Imamo svojo vizijo za gospodarstvo, ki bo inovativnejše, še bolje in pametneje povezano v svet, gospodarstvo, ki bo zasnovano na znanju in inovacijah, na produktih, ki bodo zaželeni na globalnih trgih," je nanizal.
Priznanja FDI Award Slovenija so podelili 19. leto zapored. Strokovna komisija je letos v ožji izbor vključila podjetja, ki so imela v preteklem letu vsaj 10-odstotno tuje lastništvo, katerih dodana vrednost na zaposlenega je bila nad slovenskim povprečjem in ki so v preteklem letu poslovala z dobičkom, imela najmanj deset zaposlenih in poravnane obveznosti do finančne uprave. Nagrade FDI Award Slovenija dopolnjujejo tudi širšo slovensko strategijo za privabljanje tujih neposrednih investicij.
Podjetje Henkel Maribor, ki je del mednarodne skupine Henkel s sedežem v Nemčiji, v Sloveniji pa uspešno deluje 30 let, je dobilo priznanje v kategoriji v uspešno veliko podjetje. Z več kot 500 zaposlenimi in 25,9-odstotnim indeksom rasti prihodkov pomembno prispeva k lokalnemu gospodarstvu.
Maja 2024 so odprli nov evropski center odličnosti za barve za lase. Gre za največjo investicijo podjetja v Sloveniji doslej, vredno več kot deset milijonov evrov, ki bo povečala proizvodne zmogljivosti in ustvarila nova delovna mesta, kar dokazuje Henklovo zavezanost k razvoju lokalne skupnosti, je v obrazložitvi nagrade navedla komisija.
Podjetje Avantpack iz Nove Gorice, prejemnik nagrade v kategoriji malo in srednje veliko podjetje, je z inovativno proizvodnjo biorazgradljivih folij in vrečk postalo pomemben igralec na evropskem trgu. S proizvodnjo so začeli pred devetimi leti, šest let pozneje pa je s tretjinskim deležem v lastništvo podjetja vstopil italijanski velikan Pool Pack. Z dodano vrednostjo na zaposlenega v višini več kot 106.000 evrov in neto dobičkom 2,4 milijona evrov podjetje po oceni strokovne komisije podjetje dokazuje, da trajnostne rešitve prinašajo konkurenčno prednost.
Prejemnik nagrade v kategoriji znaten vpliv na lokalno gospodarstvo pa je vipavsko mlečnopredelovalno podjetje Ekolat, ki je specializirano za proizvodnjo mozzarelle. Zaposluje 38 delavcev, večinoma iz lokalnega okolja, in dosega več kot 75.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega. Z 97-odstotnim izvozom proizvodnje, predvsem v Italijo, je podjetje postalo ključni dobavitelj na italijanskem trgu. Od leta 2017 je podjetje v lasti italijanske družbe Sabelli, ki je drugi največji izdelovalec mozzarelle v Italiji.
Podjetje Lumentum s Škofljice, ki se ukvarja z izdelavo specializiranih optičnih vlaken, pa je prejemnik nagrade v kategoriji pametno podjetje. Njihova specializirana optična vlakna so bistveni sestavni del industrijskih laserjev, ki se uporabljajo za izdelavo kilovatnih in ultrahitrih polprevodniških laserjev, na primer za izdelavo strojev za rezanje in preoblikovanje kovin. Z 90 zaposlenimi in dodano vrednostjo na zaposlenega več kot 150.000 evrov se podjetje, ki je od leta 2017 del ameriške korporacije Lumentum Optics, po navedbah strokovne komisije uvršča med tehnološko najnaprednejša v regiji.
Del slavnostne podelitve je bil tudi pogovor z direktorjem kolesarske ekipe Bahrain Victorious Milanom Erženom, ki je s strateškim vodenjem in inovacijami svojo ekipo popeljal v svetovno kolesarsko elito. Kot je dejal, ima Slovenija za razliko od Bahrajna že vrhunske športnike, ki so globalne zvezde. Povezanost s takšnimi zvezdami pa bi lahko izkoristili tudi na dogodkih za potencialne investitorje.
Predstavniki nagrajenih podjetij so razmišljanja o svojem razvoju predstavili tudi na okrogli mizi ob koncu prireditve. Med drugim so spregovorili o pomembnosti trajnostne komponente pri razvoju podjetij, vlaganju v lokalna okolja ter poudarili pomembno vlogo podpornih finančnih shem, ki jih tudi prek dejavnosti Spirita zagotavlja Slovenija kot država.
VIR: STAkrog