MIPOR - Primerjalno ocenjevanje sadnih kašic z jagodičevjem v vrečkah

Sadne kašice so vir prostega sladkorja

Sadne kašice so  vir prostih sladkorjev, ki otroke navajajo na sladek okus in pomenijo tveganje za zdravje zob. Res je, da so priročne, zlasti za na pot in so lahko dodatek žitni kašici ali občasna sladica, še posebej, če jih otroku ponudimo z žličko. V takšnih primerih imajo svoje mesto v prehrani otroka.

Sadne kašice v vrečkah, čeprav kakovostne, niso primerne za vsakodnevno prehrano otroka, saj so vir prostih sladkorjev. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da njihov vnos ne presega 10 odstotkov dnevnega energijskega vnosa oziroma 5 odstotkov po strožjih smernicah. To mejo pri otroku, mlajšem od treh let, dosežemo že z dvema kašicama na dan. Vrečke so zasnovane kot porcije, zato so na MIPOR-ju ocenili vsebnost sladkorja na porcijo (in ne na 100 g). Z eno porcijo otrok v povprečju zaužije 10,4 g sladkorja.

# Koliko sladkorja vsebujejo katere kašice, preverite tukaj.

Ocenjevalci Mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave (MIPOR) so v okviru javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev, ki jo sofinancira Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport RS, tokrat ocenili 15 različnih sadnih kašic v vrečkah z okusom jagodičevja. Ocenili so njihov prehranski profil, označbo, okoljski vidik in preverili prisotnost nepotrebnih aditivov. Ugotovili so, da je ponudba precej  velika, kljub temu pa so vse predpakirane sadne kašice živilo, ki ga v prehrano malčkov in otrok vključujte le občasno. Vsebina je brezplačno na voljo na spletni strani www.potrosnikovzoom.si.

Prosimo vas, da v člankih navedete spletno stran Potrošnikov zoom.

 

Navedba starosti ni navodilo za prehrano dojenčka

Na kašicah je navedeno, od katere starosti otroka se proizvod lahko uporablja, pri čemer se upošteva njegovo sestavo, teksturo in druge lastnosti. Navedba starosti je zakonsko določena in ne sme biti nižja od štirih mesecev. Vendar navedba ni navodilo za prehrano dojenčka!

Strokovnjaki priporočajo izključno dojenje do dopolnjenega šestega meseca starosti. Približno takrat otrok pokaže zanimanje za drugo hrano, zato se postopoma uvaja dopolnilna prehrana, ki vključuje trdo in tekočo hrano. Strokovne smernice priporočajo, da se sadje uvaja po dopolnjenem sedmem mesecu starosti oziroma takrat, ko ste v dojenčkovo prehrano že uvedli dva obroka, sestavljena iz zelenjave, mesa in žit.

Ne uporabljajte kot nadomestek za dudo tolažilko

Kašice v vrečkah namreč ne spodbujajo samostojnega hranjenja, ampak sesanje, kar je v tem obdobju otrokovega razvoja manj zaželeno. Prav tako opozarjamo, da se kašic v vrečkah ne uporablja kot nadomestek za dudo tolažilko. 

Kaj pa okolje?

Večina sadnih kašic je narejena iz ekološko pridelanih sestavin. Ena ima celo certifikat Demeter. Kljub ekološkim certifikatom ostaja dejstvo, da  je embalaža vsake porabljene kašice plastični odpadek, ki ne glede na reciklažo dolgoročno pušča odtis v naravi in v obliki mikroplastike negativno vpliva na okoljske sisteme.

Koliko stanejo? Za pakiranje boste odšteli vse od 0,65 evra do 1,69 €.

ZPS nasvet

  • Pred nakupom skrbno preverite seznam sestavin in izberite sadno kašico, ki nima dodanega soka.
  • Vse so vir prostega sladkorja, kar lahko otroke navaja na sladek okus in pomeni tveganje za zdravje njihovih zob.
  • Sadne kašice naj ne bodo prepogosto del otroške prehrane. Priporočamo, da jih ponujate z žličko, najbolje kot dodatek žitni kašici.
  • Skrbno upoštevajte priporočila proizvajalca za pravilno ravnanje z izdelkom.

 

# Celoten članek o kašicah v vrečkah in pregled kašic, najdete tukaj.

 VIR: ZPS