Gradnja jedrskih objektov odlagališča za nizko- in srednje radioaktivne odpadke se je včeraj uradno in slovesno začela. Predsednik vlade Republike Slovenije, dr. Robert Golob, in direktor ARAO – Agencije za radioaktivne odpadke, mag. Sandi Viršek, sta namreč slavnostno odkrila temeljni kamen za gradnjo največjega in najobsežnejšega projekta agencije ARAO.
Datum objave:
7. junij 2024
Avtor:
Katarina Prelesnik
Avtor fotografij:
arhiv ARAO
Gradnja jedrskih objektov odlagališča za nizko- in srednje radioaktivne odpadke se je včeraj uradno in slovesno začela. Predsednik vlade Republike Slovenije, dr. Robert Golob, in direktor ARAO – Agencije za radioaktivne odpadke, mag. Sandi Viršek, sta namreč slavnostno odkrila temeljni kamen za gradnjo največjega in najobsežnejšega projekta agencije ARAO.
Ob vladnem obisku v Posavju sta predsednik vlade Republike Slovenije, dr. Robert Golob, in direktor ARAO – Agencije za radioaktivne odpadke, mag. Sandi Viršek, slavnostno odkrila temeljni kamen za gradnjo odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) v Vrbini pri Krškem. Poleg tega, da gre za največji in najobsežnejši projekt agencije ARAO, gre tudi za projekt državnega pomena, saj se s tem uresničuje strateški cilj, da ljudi in okolje zaščitimo pred nepotrebnimi učinki ionizirajočih sevanj.
Kot so ob tem zapisali pri družbi ARAO, je odlagališče nujna trajna rešitev, saj bodo le tako zagotovljeni pogoji za dolgoročno ravnanje z nizko- in srednjeradioaktivnimi odpadki v Sloveniji.
Premier je na slovesnosti v svojem nagovoru poudaril, da vlada od začetka mandata podpira investicije v znanje in podnebne politike. »Če želimo izpeljati zeleni prehod, moramo najprej nasloviti vprašanje nizkoogljičnih virov energije. Zeleni prehod ne more temeljiti samo na varčevanju ali odrekanju, ampak na njuni kombinaciji, predvsem pa na obilici nizkoogljičnih virov energije,« je dejal.
Direktor ARAO, mag. Sandi Viršek, pa je izpostavil pomen gradnje odlagališča NSRAO: »V projekt odlagališča je bilo že do sedaj vloženega veliko truda in energije. Gre za jedrski objekt, ki zahteva posebno pozornost tako pri umeščanju kot načrtovanju, seveda pa tudi naprej med samo gradnjo, obratovanjem in zaprtjem. Z veliko hvaležnostjo se zato oziram nazaj in se zahvaljujem vsem, ki so kakorkoli pripomogli k uspešnosti projekta. S ponosom gledam na delo ARAO v poteklem obdobju, saj menim, da smo izpolnili cilje, ki smo si jih zastavili. Pričetek gradnje takega objekta je pomemben dogodek tako za ARAO, lokalno skupnost, kot tudi državo.«
Podrobneje smo o gradnji novega odlagališča pisali tudi v prvi letošnji številki revije Naš stik, vabljeni k branju: NAS_STIK_2024_1-1..pdf (nas-stik.si)
Po zaključku prvotnih del, ki so zajemala ureditev cestne, komunalne in električne in telekomunikacijske infrastrukture, se poleti tako začenja najobsežnejši del projekta – gradnja jedrskih objektov. Gradnja bo obsegala izgradnjo tehnološkega in upravno-servisnega objekta, izdelavo odlagalnega silosa, hale nad silosom ter montažo portalnega dvigala.
Investicija gradnje jedrskih objektov znaša slabih 93 milijonov evrov, predvidoma bo trajala 42 mesecev. Izbrani izvajalec za gradnjo je konzorcij z vodilnim partnerjem Riko iz Ljubljane in partnerji Kolektor CPG, Nova Gorica, CGP, Novo mesto in Kostak iz Krškega.
V letih 2024, 2025 in 2026 tako načrtujejo gradnjo upravno-servisnega objekta in podpornega zidu odlagalnega silosa (diafragma), izkop odlagalnega silosa in izvedbo vseh betonskih del v okviru odlagalnega silosa, vključno s stopnišči. Predvideni so tudi temelji za začetek montaže hale odlagališča. Gradnja tehnološkega objekta načrtujejo v letih 2025 in 2026.
Konec leta 2025 oz. v začetku leta 2026 nato predvidevajo začetek gradnje hale nad silosom in dobavo ter montažo portalnega dvigala, v letu 2027 pa zaključek gradnje in začetek poskusnega obratovanja.
Pri ARAO tako načrtujejo, da bodo leta 2027 v odlagališče odložili prve radioaktivne odpadke, torej slovensko polovico odpadkov iz NEK in institucionalne odpadke iz Centralnega skladišča radioaktivnih odpadkov v Brinju pri Ljubljani.
Odlagališče NSRAO naj bi z rednim obratovanjem začelo v letu 2028.
VIR: Naš Stik