Osrednji prostor večgeneracijskega centra, kjer poteka neformalno druženje, bo na Andragoškem zavodu Ljudska univerza Velenje (Titov trg 2) in na 18 lokacijah v 13 občinah
Na javnem razpisu za sofinanciranje večgeneracijskih centrov, ki ga je marca razpisalo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je bil za izvajanje aktivnosti v Savinjski regiji za obdobje 2024–2029 izbran projekt Večgeneracijski center Planet generacij +. Projekt, ki ga uspešno izvajajo trije partnerji: Andragoški zavod Ljudska univerza Velenje, UPI - ljudska univerza Žalec in Slovenska filantropija – Hiša sadeži družbe Žalec, deluje v Velenju že od leta 2017.
Projekt Planet generacij + predstavlja nadgradnjo dosedanjih vsebin in aktivnosti, ki bodo namenjene različnim generacijam, predvsem ranljivim ciljnim skupinam (starejšim, otrokom in mladostnikom, invalidom, osebam s posebnimi potrebami, priseljencem …) brezplačno. Informiranje, neformalno druženje in izvajanje preventivnih vsebin, ki jih bodo izvajali v sodelovanju s partnerji, različnimi strokovnjaki in organizacijami, bodo prispevali k boljši socialni vključenosti in preprečevali zdrs najranljivejših skupin v socialno izključenost. V obdobju od 1. 8. 2024 do 30. 9. 2029 bo projekt sofinanciran iz sredstev Evropske unije in proračuna Republike Slovenije v predvideni višini 1.505.750,40 EUR.
Osrednji prostor večgeneracijskega centra, kjer poteka neformalno druženje, bo na Andragoškem zavodu Ljudska univerza Velenje (Titov trg 2) in na 18 lokacijah v 13 občinah (Velenje, Šoštanj, Šmartno ob Paki, Nazarje, Ljubno ob Savinji, Luče, Solčava, Žalec, Braslovče, Polzela, Prebold, Vransko, Tabor), kjer bodo za občane potekale različne brezplačne vsebine in aktivnosti. Center predstavlja osrednji prostor zbiranja v lokalnem okolju, ki je namenjen druženju, ohranjanju oziroma širjenju socialne mreže ter opolnomočenju ranljivih skupin. Vsi preventivni programi, ki se bodo izvajali na različnih lokacijah, vključujejo izobraževalne, medkulturne, medgeneracijske in druge dejavnosti, ki bodo prispevale k uresničevanju ciljev projekta. Vključitev uporabnikov je prostovoljna in brezplačna.
Planet generacij+ bo ciljnim skupinam zagotavljal neformalno druženje in srečevanje: predstavlja ustvarjanje in vzdrževanje socialne mreže (40 ur tedensko na sedežu VGC Planet generacij+, Titov trg 2, v Velenju). Deloval bo tudi kot informacijsko središče, kar pomeni, da bo uporabnikom posredoval informacije o vseh aktivnostih, ki potekajo v centru in drugih razpoložljivih storitvah s področja preprečevanja, obvladovanja in odpravljanja socialnih stisk in težav. Številne aktualne vsebine v obsegu 2.050 ur letno se bodo izvajale na različnih lokacijah v obliki predavanj, izobraževalnih in praktičnih delavnic, pogovornih srečanj, počitniških aktivnosti, učnih pomoči, samopomočnih skupin, svetovalnic, festivalov, športnih aktivnosti, individualnih pogovorov in drugih dejavnosti. V sklopu projekta bodo zagotavljali široko paleto brezplačnih aktivnosti tudi v sodelovanju z drugimi organizacijami (13 občin, Center za socialno delo in 14 drugih podpornih organizacij), ki bodo doprinesle k uspešni izvedbi projekta in vključevanju najširšega dela lokalnih skupnosti.
Center bo z zastavljenimi aktivnostmi deloval ob podpori Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Evropske unije, Mestne občine Velenje in drugih lokalnih skupnosti. V obdobju od 1. 8. 2024 do 30. 9. 2029 bo projekt sofinanciran iz sredstev Evropske unije in proračuna Republike Slovenije v predvideni višini 1.505.750,40 EUR. Mestna občina Velenje bo sofinancirala projekt v predvideni višini 43.000 EUR letno.
PR - Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje