Vsakdo izmed nas lahko nudi psihološko prvo pomoč

Duševne stiske in težave lahko v vsakem trenutku prizadenejo kogarkoli izmed nas. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije se bo v življenju z duševnimi težavami srečal vsak četrti med nami, kar pomeni, da smo prav tako vsi lahko pomemben vir pomoči in podpore nekomu drugemu. Vsakdo izmed nas lahko pomembno pomaga in v nekaterih primerih tudi reši življenje.

Ob tem se lahko pojavijo pomisleki in vprašanja, kako naj osebi v stiski pristopimo in pomagamo. Pogosto se nam namreč zdi, da za nudenje pomoči nimamo dovolj znanja in kompetenc. Ob tem se lahko spomnimo na situacije, ki zahtevajo veščine prve pomoči. Večina od nas ima opravljen tečaj iz prve pomoči, s katerim smo pridobili znanja in veščine, kako ukrepati v primeru blažje ali težje telesne poškodbe (npr. krvavitev; zlom) ali akutnega bolezenskega stanja (npr. srčni zastoj; dušenje). Čeprav nismo strokovnjaki, znamo zato osebi nuditi nujno medicinsko pomoč, dokler ni zagotovljena zdravniška/strokovna oskrba. Podobno velja tudi za psihološko prvo pomoč. Vsakdo izmed nas lahko pridobi ustrezna znanja in nudi psihološko prvo pomoč nekomu, ki je v duševni stiski.
Vsakdo izmed nas lahko pomaga. V tvoji besedi je poMOČ!

Psihološka prva pomoč je pomoč, ki jo nudimo osebi z duševno težavo ali stisko, dokler ni na voljo strokovna pomoč ali se stiska ne razreši. Znanja psihološke prve pomoči zajemajo tri ključne korake:

-          Prepoznava – kako pri osebi prepoznati znake in simptome duševne stiske ali bolezni;
-          Pristop - kako pristopiti k osebi, ki je v duševni stiki, in z njo vzpostaviti pogovor;
-       Pomoč - kako osebi nuditi ustrezno oporo in jo vzpodbujati k iskanju strokovne pomoči.
Bolj pomembno od uporabe »pravih besed« je, da pokažemo pristno zanimanje za osebo. Poskusimo ji nuditi podporo, jo razumeti in ji prisluhniti.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo v sklopu Programa MIRA, Nacionalnega programa za duševno zdravje, pripravili program Psihološka prva pomoč. Program nudi napotke o tem, kako prepoznati osebo, ki je v duševni stiski, kako k njej pristopiti in ji pomagati.  Več informacijah kako pomagati in nuditi psihološko prvo pomoč v primeru depresije, samomorilnega vedenja, čezmernega pitja alkohola in paničnih napadov najdete v smernicah na spletni strani https://www.zadusevnozdravje.si/  (zavihek pomagam drugemu).

Vabljeni, da nam sledite na Instagram profilu. https://www.instagram.com/psiholoska_prva_pomoc/

VIR: Občina Šentrupert