Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo predstavlja Akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine v Sloveniji s cilji zmanjšanja deleža energetsko revnih gospodinjstev, naložbami v učinkovito rabo energije ter prenosom subvencioniranja sončnih elektrarn na Borzen za trajnostno preoblikovanje v nizkoogljično družbo.

Datum objave:
22. november 2023

Avtor:
Mare Bačnar
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo predstavlja Akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine v Sloveniji s cilji zmanjšanja deleža energetsko revnih gospodinjstev, naložbami v učinkovito rabo energije ter prenosom subvencioniranja sončnih elektrarn na Borzen za trajnostno preoblikovanje v nizkoogljično družbo.

Doseganje trajnostnega in pravičnega prehoda v nizkoogljično družbo je ključno za Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ki je danes predstavilo svoj Akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine. Ta načrt predstavlja osredotočen pristop k reševanju problematike energetske revščine v Sloveniji, s ciljem zmanjšanja deleža energetsko revnih gospodinjstev in spodbujanja učinkovite rabe energije ter rabe obnovljivih virov do leta 2030.

Ukrep za zmanjševanje energetske revščine: Cilji in načrt
Minister Bojan Kumer je povedal, da so načrtovani ukrepi v Akcijskem načrtu osredotočeni na pomoč najbolj ranljivim skupinam v družbi. V prizadevanju za zmanjšanje porabe energije ter emisij toplogrednih plinov so zastavljeni trije ključni cilji: zmanjšanje deleža energetsko revnih gospodinjstev na območje med 3,8 odstotkov in 4,6 odstotkov do leta 2030, naložbe v najmanj 8.000 energetsko revnih gospodinjstvih za učinkovito rabo energije in obnovljive vire, predviden ciljni prihranek energije v višini 573 GWh v energetsko revnih gospodinjstvih med letoma 2021 in 2030, ter investicijski načrt za obdobje 2024–2026. Za izvajanje ukrepov v tem obdobju je na voljo 33,8 milijona evrov, namenjenih investicijam v URE, rabe OVE, vključevanje energetsko revnih v energetske skupnosti ter delovanje projektne pisarne z regionalnimi svetovalnimi točkami. Pomemben vir financiranja je Sklad za podnebne spremembe in Evropski sklad za regionalni razvoj.

Vloga Eko sklada in novi javni pozivi
Eko sklad je ključni izvajalec ukrepov in bo v decembru objavil nov javni poziv za energetsko revna gospodinjstva. Ta poziv bo omogočal pridobitev spodbude za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb, z namenom izboljšanja bivalnih pogojev in zmanjšanja stroškov za energijo. Mag. Mojca Vendramin, direktorica Eko sklada: "Eko sklad omogoča izboljšanje energetske učinkovitosti stavb za najbolj ranljiva gospodinjstva, kar bistveno izboljša njihove bivalne pogoje."

Prenos subvencioniranja sončnih elektrarn na Borzen
Minister Kumer je napovedal prenos subvencioniranja projektov samooskrbnih sončnih elektrarn iz Eko sklada na Borzen. To pomeni, da se bo prebivalstvu, ki želi investirati v sončne elektrarne, omogočilo pridobitev subvencije preko Borzena. Ta prehod bo trajal 2-3 mesece, vendar bodo vloge hitreje obdelane, saj bodo lahko oddane digitalno prek aplikacije. Nov javni poziv, ki ga bo objavil Eko sklad, bo omogočil potencialnim vlagateljem, da pridobijo finančno spodbudo za energetsko prenovo stavb. Svetovalci v pisarnah ENSVET po Sloveniji bodo brezplačno nudili informacije o možnostih in izvedbi ukrepov. V središču teh ukrepov je, kot pravijo na ministrstvu, prednostna skrb za ranljive skupine in pravičen prehod v nizkoogljično družbo za vse državljane Slovenije.

VIR: Naš Stik