Več kot 4.000 nosilcev v samo 22 dneh potovanja olimpijskega simbola

Več kot 4.000 nosilcev v samo 22 dneh potovanja olimpijskega simbola


Spoštovani, 

slovenska bakla nadaljuje tradicijo olimpijskih iger v Tokiu. S svojo prisotnostjo naznanja prihajajoče olimpijske igre in  med prebivalci obiskanih občin širi olimpijski duh. Bakla je svojo pot začela 17. aprila, na poti pa je že mesec dni.  Letošnji projekt povezovanja celotne Slovenije z jekleno lepotico je v tem času poskrbel za kar nekaj rekordov. Sprejem  slovenske bakle v vseh sodelujočih občinah Slovenije je res izjemen. Med nosilci in spremljevalci bakle se je v slabem  mesecu zvrstilo že
več kot štiri tisoč olimpijsko navdihnjenih otrok, športnikov, upokojencev, različnih poklicnih  in interesnih skupin ter županov in drugih predstavnikov občin, ki so ponosno ponesli Slovensko baklo po ulicah  svojega okoliša. 

Bakla je na poti že 23. dan, torej je že na tretjini trimesečnega popotovanja po Sloveniji. Doslej so jo videli, nosili, ji  zaploskali in se z njo
fotografirali v občinah Prekmurja, Prlekije, Koroške, osrednje Slovenije in na Gorenjskem.  V začetku maja se je ustavila tudi v prestolnici, kjer je krog po središču mesta z njo opravilo več kot sto športnikov,  vključno z najboljšimi košarkarji, nogometaši in rokometašicami, ogledal pa si jo je tudi najstarejši še živeči slovenski  olimpijec Janez Pavčič. Bakla je doživela že mnogo adrenalinskih in vznemirljivih trenutkov. V rokah izkušenega  padalca je skočila iz letala, se vzpela na žerjav, sprehodila v gasilski povorki in potovala na konjski vpregi. Obiskala je  tudi sponzorje OKS-ZŠZ, Skupino SIJ in Petrol, redno pa z njo potujejo tudi predstavniki glavnega sponzorja OKS-ZŠZ,  SKB banke ter predstavniki sponzorjev Toyote in Coca-Cole. 
Najbolj prisrčen obisk bakle 

Slovenska bakla pa se je v tem tednu ustavila tudi na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča. Tam je vse  drugače. Tam je doma ljubezen, spoštovanje, moč, neomajna podpora, čas in upanje. Pravzaprav vse tisto, kar  povezuje šport in nas uči olimpizem. 

Slovenska bakla je URI Soča obiskala skupaj s slovenskimi olimpijci ter paralimpijci. Športniki so otrokom, ki so na  inštitutu na dolgotrajnih in težkih rehabilitacijah, prinesli baklo in jim govorili o pomenu športa, pogumu in vztrajnosti. O vsakem metru in vsakem koraku.
Ambasador slovenske bakle Jani Klemenčič je jekleno lepotico prinesel med otroke  in se prisrčno družil z njimi, zlata olimpijka Urška Žolnir Jugovar je občudovala njihovo iskrico v očeh, olimpionik Miro  Cerar pa jim je svetoval, naj nikar ne pozabijo na vztrajnost in šport. Mednje se je vrnila tudi paralimpijka Tanja  Cerkvenik, ki je z njimi delila osebno izkušnjo po poškodbi. Gotovo pa so najlepše besede prišle iz ust mladih  varovancev URI Soča, ki so jih tudi ob obisku bakle - tako kot vsak dan in vsako uro – spremljali njihovi starši ter  terapevtke in terapevti. 

Našim športnikom so na igrah v Parizu zaželeli veliko sreče in uspehov ter obljubili, da bodo zanje močno navijali. V  vodi imam moč, je povedal mladi plavalec Arda in si zaželel, da bi to moč imeli tudi slovenski športniki v francoski  prestolnici. Košarkar Benjamin jim je zaželel, naj se med seboj podpirajo, v Soči otroci na žalost prehitro odrastejo. Zato  imajo njihove iskrene besede še večjo težo. Besede, ki nam vsem nastavijo ogledalo in nas opomnijo, kaj je v življenju  res pomembno. Da se v poplavi besed njihove ne bi izgubile, so poskrbeli terapevti skupaj s predstojnico dr. Katjo  Groleger Sršen, ki so otroške misli in želje zapisali v knjigo, ki jo bodo imeli naši športniki s seboj v Parizu. 

Nosilci bakle se množijo 

Več kot štiri tisoč nosilcev v prvem mesecu (skupaj bo bakla do 13. julija na poti kar 13 tednov) dokazuje, kako  povezovalen in lepo sprejet je projekt Slovenska bakla povsod po Sloveniji, četudi ji je v prvih dneh kar nekajkrat  ponagajalo vreme in je bila povsem premočena. Skupaj bi tako baklo utegnilo ponesti več kot 12 tisoč nosilcev, med  katerimi najdemo tudi številne vrhunske slovenske športnike, redno pa so v njeni družbi tudi predstavniki  paralimpijskega komiteja Slovenije. 

Pot slovenske bakle in informacije, kdaj in kje se bo ustavila v vaši občini, lahko najdete na uradni spletni strani  Slovenske bakle. Če vas poleg bakle zanima več olimpijskih vsebin, na naši spletni strani pariz2024.olympic.si redno  objavljamo novice, dogodki pa so obeleženi tudi v galeriji.  

Olimpijski pozdrav! 

VIR: OKS