Čebelarski turizmi v Sloveniji so del apituristične ponudbe, torej tiste vrste turizma, ki je povezana s čebelarstvom in čebeljimi pridelki. Apiturizem ponuja možnost obiskovalcem, da spoznajo in doživijo svet čebel in čebelarstva, da se poglobijo v čebelarsko dediščino Slovenije in njene naravne lepote.

Čebelarski turizmi v Sloveniji so del apituristične ponudbe, torej tiste vrste turizma, ki je povezana s čebelarstvom in čebeljimi pridelki. Apiturizem  ponuja možnost obiskovalcem, da spoznajo in doživijo svet čebel in čebelarstva, da  se poglobijo v čebelarsko dediščino Slovenije in njene naravne lepote. 


Časovni pregled razvoja apiturzma na slovenskem nam ponuja  v vpogled zanimive podatke 

Potovalna agencija Aritours v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije že skoraj  20 let razvija partnerski produkt apiturizem, ki ga promovira in trži  pod blagovno znamko ApiRoutes. Svetovna čebelarska organizacija APIMONDIA imenuje to blagovno znamko za koordinatorja delovne skupine APIMONDIA za apiturizem. ApiRoutes prevzame vodilno vlogo pri spodbujanju razvoja apiturizma po svetu;

Čebelarska zveza Slovenije (v nadaljevanju: ČZS) v letu 2013 certificira prve ponudnike apiturizma in jim podeli certifikate odličnosti (oznake 1-3 čebelice) in v letu 2016 ustanovi Sekcija ponudnikov apiturizma ter poveže prejemnike certifikatov odličnosti ( Sekcija postane uradni sogovornik z državo, s Slovensko turistično organizacijo in turističnimi agencijami);

V sodelovanju s ČZS istega  leta   Klub profesionalnih turističnih vodnikov Slovenije izvede prvo izobraževanje čebelarsko-turističnih vodnikov. Pridobljeno znanje pomeni specializacijo turističnih vodnikov, povezavo med obiskovalci in apiturističnimi ponudniki, kar doprinese k še bolj kvalitetnemu in posledično doživljajskemu obisku.

Apiturizem v hitrem turističnem razvoju teži k nadgradnji kvalitete z namenom odgovoriti na potrebe sodobnega časa in popotnika. Posledično tudi k nadgradnji kvalitetnejše ponudbe certificiranih ponudnikov. Na začetku leta  2024 je Čebelarska šola Antona Janše izvedla prvo takšno izobraževanje, ki predstavlja enega od pogojev za pridobitev certifikata odličnosti »Top Bee«. Nadgradnjo kategorij 1-3 čebelic  so ob upoštevanju še preostalih pogojev (unikatnost ponudbe, dostopnost ponudbe za osebe z oviranostmi – Accessible tourism in poznavanje svetovnega jezika) spomladi pridobili trije apiturizmi.

Čebelarska šola Antona Janše ponuja izobraževalni program »Top Bee« tudi v tujini. Šola prenaša primere odlične prakse vsem, ki želijo svoje čebelarstvo kvalitetno nadgraditi ne glede na to, da se nahajajo na lokaciji izven območja Slovenije. 

Zakaj torej  »Top Bee«? Ker predstavlja najboljše od najboljšega, kar lahko apiponudniki ponudijo svojim obiskovalcem. Kvaliteta v turizmu je ključnega pomena za zadovoljstvo turistov in uspeh turistične destinacije ali storitve. Vse navedeno pa še kako velja tudi za apiturizem, ki je del velike turistične industrije. Združuje namreč ekološke, izobraževalne in kulturne elemente v privlačno, trajnostno in kvalitetno turistično ponudbo. Certificirani apiturizmi, še posebej »Top Bee« kategorije nenazadnje predstavljajo temelj apiturizma, inovativnega slovenskega turističnega produkta.

Več o kategoriji certifikata Top Bee na povezavi: Čebelarska zveza Slovenije (czs.si)

VIR: Čebelarska zveza Slovenije