Konzorcij nagrade Evropske unije za književnost je včeraj, 4. 4. 2024, na bruseljskem knjižnem sejmu razglasil dobitnika nagrade Evropske unije za književnost in pet prejemnikov posebne omembe, med katerimi je tudi roman Na Klancu Tine Vrščaj.
Konzorcij nagrade Evropske unije za književnost je včeraj, 4. 4. 2024, na bruseljskem knjižnem sejmu razglasil dobitnika nagrade Evropske unije za književnost in pet prejemnikov posebne omembe, med katerimi je tudi roman Na Klancu Tine Vrščaj.
Nagrada Evropske unije za književnost 2024 gre danskemu avtorju Theisu Ørntoftu, komisija nagrade pa je s posebno omembo nagradila še dela avtorjev Tine Vrščaj, Todora Todorova (Bolgarija), Deniza Utluja (Nemčija), Maríe Elísabet Bragadóttir (Islandija) in Sholeh Rezazadeh (Nizozemska).
Nagrada Evropske unije za književnost je priznanje obetavnim avtorjem leposlovja iz Evropske unije in zunaj nje. V triletnih ciklih na ta način počastijo 41 izjemnih novih literarnih talentov iz 41 držav, ki sodelujejo v programu Ustvarjalna Evropa Evropske unije.
Tina Vrščaj je za roman Na Klancu prejela tudi nagrado modra ptica 2022. Gre za družinski in ljubezenski roman, izpisan v številnih, bolj ali manj natančno skiciranih prizorih, predvsem pa v dinamičnih dialogih, ki čas dogajanja zgodbe trdno umeščajo v sedanjost, morda pa že tudi bližnjo prihodnost. V ospredju je odnos med Evo in Gregorjem, ki z dvema deklicama živita na Klancu, precej odrezana od sveta, in ki počasi spoznavata, da se njune temeljne vrednote in odnos do sveta ne ujemajo povsem. Eva skuša živeti življenje mimo sodobnih tehnologij in okoljsko zavedno, v skrbi za usodo Zemlje, hkrati pa si želi poiskati službo, da bi prispevala v vse bolj prazen družinski proračun. Toda v svojemu poskusu preseganja egoizma navzven deluje čudaška, vse bolj se odtujuje od partnerja. Roman z veščim prepletom intimnih in družbenih tem in motivov – ekologija, kritika družbenih omrežij, prevpraševanje odnosov med spoli, vprašanja materinskosti – zadene v samo bistvo današnjega časa in odnosov; hkrati pa s svojo strukturo deluje izredno razgibano, dramatično, že skoraj filmsko.
O avtorici: Tina Vrščaj je pisateljica, literarna kritičarka in prevajalka. Deluje kot svobodna umetnica, piše literarne kritike in eseje. Napisala je romana Zataknjena v pomladi (2010) in Odradek (2012). V legendarni zbirki Čebelica je leta 2017 izšla njena pravljica za otroke Plah, plašen, najplašnejši Tapatapata, v letu 2018 pa pri Cankarjevi založbi zbirka kratkih zgodb Plašč. Leta 2021 je pri Mladinski knjigi izšla njena knjiga za otroke Balabuga!.
Avtorica je ob nominaciji dejala, »da je Klanec dobil vozovnico za Evropo« in da bo »ta zares slovenski roman, tako prežet z lokalnim, zdaj lahko preveril, ali se v njem zrcalijo tudi globalne sile.«
Na vprašanje, ali bo Na Klancu dobil nadaljevanje, je odgovorila, da ima z glavnima junakoma romana zelo različna odnosa: »Nadaljevanje? Gregor mi je nekam ušel, Eva z otroki pa ostaja z mano. Živi v podstrešni sobi. Včasih se zaradi drugih opravkov ne menim zanjo, a skušnjava je velika.«
Izjava Alenke Kepic Mohar, direktorice Cankarjeve založbe: »Tini Vrščaj iskreno čestitamo. Nominacija njenega Na Klancu za nagrado Evropske unije za književnost za nas ni bila presenečenje, posebna omemba, ki ji jo namenila komisija, pa nas je izjemno razveselila, saj jo razumemo kot priznanje avtorici, hkrati pa tudi strokovnosti presoje slovenskih žirij za literarne nagrade. Roman je namreč leta 2022 dobil nagrado modra ptica, lani je bil nominiran za kresnika, bralci ga navdušeno prebirajo, precej zanimanja zanj je tudi v tujini. To je sicer prva posebna omemba komisije nagrade Evropske unije za književnost za roman iz programa Cankarjeve založbe, nagrado pa sta doslej prejela še dva avtorja založbe, Anja Mugerli leta 2021 za Čebeljo družino in Jasmin B. Frelih leta 2016 za roman Na/pol leta.«
Izjava urednika knjige Aljoše Harlamova: »Avtorici iskreno čestitamo, v uredništvu Cankarjeve založbe smo izjemno ponosni, da je Tinina knjiga navdušila tudi mednarodno komisijo. Roman Na Klancu je od izida nagovoril številne slovenske bralke in bralce, tako s temo prevpraševanja »bitke med spoloma« kot z ekološko temo. Verjamemo, da so to vprašanja in problemi, s katerimi se ukvarjata cela Evropa in svet, ter da bo posebna omemba komisije nagrade EU za književnost povečala zanimanje za knjigo tudi izven naših meja, s čimer bo slovenski roman pripomogel tudi k širši, še kako pomembni debati.«