Evropska unija se zaveda potrebe po doseganju višjih energetskih ciljev, zato preko mehanizmov sofinanciranja namenja finančne spodbude za najrazličnejše razvojno-inovacijske projekte.

Evropska unija se zaveda potrebe po doseganju višjih energetskih ciljev, zato preko mehanizmov sofinanciranja namenja finančne spodbude za najrazličnejše razvojno-inovacijske projekte. Eden teh je bil tudi projekt Farcross – FAcilitating Regional CROSS-border Electricity Transmission through Innovation, v katerem je ekipa HSE zadnjih 48 mesecev aktivno sodelovala in za svoje delo prejela finančno spodbudo, poleg tega pa pridobila bogato izkušnjo in dragoceno znanje.

Temeljni namen projekta je bila optimizacija izrabe fizične (čezmejne) elektroenergetske infrastrukture s ciljem razvoja rešitev, ki bi povečale možne pretoke moči na enaki fizični infrastrukturi (čezmejni vodi), kar je vključevalo tako fizične posege kot spremembe postopkov.

V projektu je sodelovalo več kot 30 evropskih partnerjev z različnih področij, povezanih z delovanjem skupnega evropskega elektroenergetskega sistema. HSE kot največji proizvajalec električne energije v Sloveniji, neposredno povezan s slovenskim prenosnim omrežjem in kot mednarodni deležnik na evropskem trgu električne energije, je v projektu skupaj z madžarskim proizvajalcem električne energije Uniper sodeloval pri razvoju demonstracijskega modela Optim-CAP, preko katerega se je izvedla analiza različnih scenarijev čezmejnega trgovanja električne energije in sistemskih storitev z uporabo skupne trgovalne platforme. Štiričlanska ekipa HSE – Jernej Brglez, Jernej Otič, Andrej Knuplež, Boris Moličnik – je uspela, preko Optim-CAP modela, dokazati, da osnovna so-optimizacijska funkcija vodi k višjemu (za 1,5 odstotka) kazalniku socialne blaginje v primerjavi z obstoječim režimom optimizacije. Poleg tega so pokazali, da vpeljava hierarhije, ki dovoljuje zamenjavo rRPF (ročne rezerve za povrnitev frekvence, angl. mFRR) z aRPF (avtomatskerezerve za povrnitev frekvence, angl. aFRR) vodi še k višjemu SW indikatorju in dosega najvišji SW potencial čezmejnih prenosnih zmogljivosti. Optim-CAP modela je pokazal, da uporaba optimizacije čezmejnih zmogljivosti prinaša odlične rezultate ter da se potencialni stroški izravnave pomembno zmanjšajo v primeru aFRR+, kar omogoča boljšo stroškovno integracijo spremenljive dobave in porabe v samo omrežje ter učinkovito izrabo zagotavljanja regionalne izravnave na heterogen način.

Več o projektu si preberite na: https://farcross.eu/

Promocijski video projekta FARCROSS: https://www.youtube.com/watch?v=X_jOvhg4TUU

VIR: HSE