Občina Radovljica bo že devetnajsto leto zapored sodelovala v aktivnostih Evropskega tedna mobilnosti (16. – 22. september).
Manca Š. M. (Kabinet župana)
Pobuda Evropskega tedna mobilnosti si prizadeva zmanjšati avtomobilski promet na fosilna goriva in spodbuditi prebivalce k uporabi trajnostne mobilnosti – hoje, kolesa ali javnega prevoza. Zato letos s sloganom »Trajnostno povezani« opozarja na pomen dobro povezanih skupnosti, ki so pogoj za uspešnost katerekoli občine in za visoko raven kakovosti našega bivanja v njej.
Prva prireditev, vključena v letošnji Evropski teden mobilnosti (16. – 22. september), bo 4. Radol'ški KRONOkiloMETER. Gre za kolesarsko dirko v klanec dolžine tisoč metrov, ki bo v soboto, 17. septembra, ob 11. uri. Start bo ob vznožju Ceste svobode, cilj pa na Linhartovem trgu v Radovljici, kjer bo ob 13. uri tudi podelitev priznanj. Kolesarje bo na cilju spodbujal Boštjan Meglič - Peška.
Koncept dirke omogoča sodelovanje širokemu krogu vseh vrst kolesarjev, tako tistih s specialnimi cestnimi kolesi in odlično kondicijo kot tistih, ki sodijo med bolj klasične cestne oziroma treking kolesarje s povprečno kondicijo. Kolesarje na progo spuščajo enega po enega in v mešanem vrstnem redu glede na tip kolesa. Tekmuje se v kategorijah moški in ženske, v petih starostnih skupinah. Za sodelovanje so obvezne prijave z obrazcem, objavljenim na tej povezavi. Prijavite se lahko tudi na dan tekmovanja, najkasneje do 10.30. Če bo deževalo, prireditve ne bo.
Start kolesarskega izleta z nove povezave v Lescah
Občina Radovljica v Evropskem tednu mobilnosti zaključuje gradnjo kolesarske povezave v Lescah med železniško postajo in uvozom h Gorenjki. Projekt poleg umestitve obojestranskega pomožnega kolesarskega pasu obsega ureditev ceste v širini šestih metrov, izvennivojskega pločnika, meteorne in fekalne kanalizacije, obnovo vodovoda in javne razsvetljave. Vrednost del znaša približno 750 tisoč evrov. Naložbo sofinancirata Evropski sklad za regionalni razvoj in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo v sklopu projekta ureditve kolesarskih povezav Radovljice z zalednimi naselji. V okviru prve faze tega projekta je bila v lanskem letu zgrajena kolesarska povezava ob regionalni cesti med Radovljico in Lescami.
Ob zaključku del Občina Radovljica vabi na priložnostno slovesnost, ki bo v sredo, 21. septembra 2022, ob 15.30 pred Čebelarskim centrom Gorenjske v Lescah (Rožna dolina 50a).
Po slovesnosti bo na tem mestu ob 16. uri start 19. kolesarskega izleta, ki ga ob dnevu brez avtomobila občina vsako leto organizira s Športno zvezo Radovljica, Bled, Bohinj, Gorje.
Približno petnajst kilometrov dolga trasa izleta bo speljana skozi Lesce do Hraš, Studenčic, po cesarski cesti do Zapuž, Zgoše, Begunj, Dvorske vasi, Zgornjega Otoka, Gorice, Vrbenj v Radovljico. Vodila bo tudi po makadamskem cestišču, zato so primerna treking ali gorska kolesa. Obvezna je tehnična brezhibnost koles in za otroke do 18. leta starosti uporaba čelade, ki jo priporočamo vsem kolesarjem.
Cilj izleta bo na igrišču za OŠ A. T. Linharta Radovljica, kjer bodo udeleženci prejeli spominska darila in ob zaključku letošnje sezone biodinamičnega učnega vrta poskusili še napitke in jedi iz pridelkov vrta.
Če bo deževalo, kolesarskega izleta in druženja na vrtu ne bo.
Novosti na učnem vrtu
Javni učni biodinamični vrt pri OŠ A. T. Linharta Radovljica je med nagrajenci natečaja »Biodiverziteti najbolj prijazen vrt«. Natečaj je bil izveden v okviru projekta LIFE Naturaviva. Prijave sta pregledala Botanični vrt Univerze v Ljubljani in Nacionalni inštitut za biologijo. V kategoriji šolski vrt sta se med najboljše ocenjene poleg radovljiškega uvrstila še vrtova Podružnične šole Ribno in Zavoda za gluhe in naglušne Ljubljana.
Radovljiški javni biodinamični učni vrt je bil vzpostavljen v letu 2014 v okviru projekta Narava nas uči. Občina financira vzdrževanje vrta in programe učenja trajnostne samooskrbe ter ozaveščanja različnih ciljnih skupin in v ta namen v proračunu zagotavlja približno 40 tisoč evrov letno. Vrt svojo dejavnost povezuje s Semenjalnico- hranilnico ekoloških semen, ki že četrto leto deluje v Čebelarskem centru Gorenjske v Lescah. Glavni namen je lokalna pridelava ekoloških semen, kar zagotavljajo s kooperanti, in s tem tudi ohranjanje starih semen. Inštitut Ekosemena ekološkim pridelovalcem semen zagotavlja ustrezno svetovanje in strokovni nadzor nad pridelavo, poskrbi za hrambo, zaščito ter odkup pridelanih ekoloških semen. Izmed pridelanih semen izberejo najboljša in jih naslednje leto razdelijo istim kooperantom ter ponovijo postopek svetovanja, nadzora in skladiščenja. Inštitut Ekosemena poskrbi tudi za laboratorijske analize semen, vodenje in spremljanje zdravstvenega varstva rastlin ter ostalo strokovno delo s kooperanti. Projekt je bil podprt z evropskimi sredstvi, v zadnjih letih pa s prispevki vseh zgornjegorenjskih občin za delovanje Semenjalnice skrbi RAGOR - Razvojna agencija Zgornje Gorenjske v sodelovanju z Inštitutom za ekološke raziskave in trajnostni razvoj Ekosemena.
Letošnja novost je projekt z naslovom Seme preteklosti je seme prihodnosti, prav tako sofinanciran z evropskimi sredstvi, ki obsega vzpostavitev medonosnega polja pod Volčjim hribom v Radovljici, nakup sušilne omare za zelišča in semena za Semenjalnico, na radovljiškem učnem vrtu pa namestitev opreme za učilnico na prostem, ki je že urejena in bo zaživela v tem šolskem letu, in zelenega priključka za vodo. Na polju pod Volčjim hribom, na katerem trenutno raste trava za krmo živali, bodo v prihodnjem letu zasejane stare sorte medonosnih rastlin.
Aktivnosti šol in vrtcev v Evropskem tednu mobilnosti
Osnovne šole in vrtci se v Evropskem tednu mobilnosti z različnimi dejavnostmi vsako leto pridružijo ozaveščanju o trajnostni mobilnosti.
V vseh enotah radovljiškega vrtca bo program pester. Pripravljajo pogovore o onesnaževanju in vplivu prometa na okolje, sprehode in izlete v okolico vrtcev, seznanjanje z varnostjo v prometu, gibalno igro Brzovlak, didaktično igro Pasavček - S kolesom ali peš in Semafor, pravljico Beli zajček v povezavi s skrbjo za čisto okolje, vožnjo s skiroji, tricikli in poganjalčki na poligonih, prepevanje, ustvarjanje in branje knjig na temo trajnostna mobilnost ... Starše in otroke pa tudi zaposlene bodo spodbujali, da v vrtec prihajajo peš, s kolesom, skirojem ali z javnim prevozom in način prihoda otrok v vrtec tudi beležili.
S Pešbusom se učenci v šolo odpravijo peš v organiziranih skupinah po domišljeno začrtanih poteh in po stalnem urniku. V OŠ Staneta Žagarja Lipnica bodo od 16. do 22. septembra Pešbus organizirali na matični šoli na relaciji iz Kamne Gorice, na podružnični šoli pa od kulturnega doma v Podnartu do šole na Ovsišah. Na dan brez avtomobila, 22. september, pa bodo peš prihod v šolo organizirali iz vseh krajev - Kamne Gorice, Krope, Dobrav, Brezovice, Zaloš, Podnarta, Ovsiš, Češnjice in Poljšice.
V OŠ F. S. Finžgarja Lesce bo za učence Pešbus na voljo od 12. do 23. septembra. Predviden je na treh poteh do šole: Savska cesta – Finžgarjeva ulica – Vodnikova ulica, s Trate (izpred Tulipana) in iz Hraš.
Projekt ureditve kolesarskih povezav Radovljice z zalednimi naselji sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt se izvaja okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020; četrta prednostna os ”Trajnostna raba in proizvodnja energije in pametna omrežja”, tematski cilj 4 “Podpora prehodu na nizkoogljično gospodarstvo v vseh sektorjih”, Prednostna naložba 4.4. “Spodbujanje nizkoogljičnih strategij za vse vrste območij, zlasti za urbana območja, vključno s spodbujanjem trajnostne multimodalne urbane mobilnosti in ustreznimi omilitvenimi prilagoditvenimi ukrepi.
PR: Občina Radovljica