Odbor za podeljevanje nagrad Republike Slovenije na področju ohranjanja narave je najvišjo državno nagrado na področju ohranjanja narave,

Odbor za podeljevanje nagrad Republike Slovenije na področju ohranjanja narave je najvišjo državno nagrado na področju ohranjanja narave, Nagrado Rada Smerduja, podelil Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). Društvo je nagrado prejelo za izjemen prispevek k varstvu narave.
 
V Parku Škocjanske jame je bila danes slovesna podelitev prve Nagrade Rada Smerduja – nagrade, ki jo za izjemne dosežke, ki pomembno prispevajo k razvoju stroke na področju ohranjanja narave in k ohranjanju narave, podeljuje Republika Slovenija.
 
Nagrado je podelil minister za naravne vire in prostor Jože Novak, ki je ob tej priložnosti poudaril, da smo v Sloveniji na področju ohranjanja narave razvili vrsto dobrih praks. »Nagrada za izjemne dosežke na področju ohranjanja narave je dobra priložnost, da te dosežke prepoznamo in nagradimo. V čast mi je, da lahko kot prvi izročim Nagrado Rada Smerduja, ki jo podeljuje Republika Slovenija,« je v slavnostnem nagovoru izpostavil minister.
 
Ob tem je spomnil še na dva pomembna naravovarstvenika, sopotnika Rada Smerduja, to sta Stanislav Peterlin in dr. Peter Skoberne. Slednji je na današnji slovesnosti tudi predstavil delo Rada Smerduja.
 
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) je nagrado prejelo za izjemen prispevek k varstvu narave v Sloveniji. Društvo deluje že več kot 40 let in je ena večjih nevladnih organizacij na področju ohranjanja narave v Sloveniji. Društvo je s svojim delovanjem prispevalo k izvedbi konkretnih aktivnosti na terenu, ki so potrjeno že izboljšale stanje vrst ptic in njihovih življenjskih okolij, s tem pa tudi širše stanje naravnih vrednot in biotske raznovrstnosti. Upravlja tri naravne rezervate: Škocjanski zatok, Ormoške lagune in Iški morost.
 
Zahvalo za prispevek k ohranjanju narave v Sloveniji sta prejeli tudi dve organizaciji, ki jih je odbor uvrstil med najboljše tri kandidate, in sicer Javni zavod Kozjanski park in LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine.
 
V Sloveniji imamo izjemne naravne danosti, saj se pri nas stikajo alpski, panonski, dinarski in sredozemski svet. S tem in tradicionalno rabo tal v preteklosti smo dobili podarjeno izjemno raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst ter njihovih življenjskih okolij, je v nagovoru povedala dr. Katarina Groznik Zeiler, predsednica Odbora za podeljevanje nagrad Republike Slovenije na področju ohranjanja narave. »S podarjeno biotsko raznovrstnostjo pa pride tudi velika odgovornost. Odgovornost, da jo ohranjamo in predamo ohranjeno tudi naslednjim generacijam.«

PR - MINISTRSTVO ZA NARAVNE VIRE IN PROSTOR