Vrtojba je skupaj z Mestno občino Nova Gorica, Občino Ajdovščina, Občino Miren - Kostanjevica in Občino Renče - Vogrsko z Republiko Slovenijo 5. januarja 2018 sklenila pismo o nameri o prihodnji ureditvi razmer na pregradi Vogršček
Šempeter pri Gorici, 4. april 2022 – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jože Podgoršek ter župani Mestne občine Nova Gorica dr. Klemen Miklavič, Občine Ajdovščina Tadej Beočanin, Občine Renče - Vogrsko Tarik Žigon, Občine Šempeter - Vrtojba mag. Milan Turk in Občine Miren – Kostanjevica Mauricij Humar so danes v Coroninijevem dvorcu v Šempetru podpisali pogodbo o prenosu lastninske pravice ter upravljanja in vzdrževanja državnega namakalnega sistema Namakalni razvod Vogršček. Ob tej priložnosti so župani podpisali tudi sporazum med občinami o sodelovanju na projektu Prevzem in tehnološka posodobitev namakalnega sistema Namakalni razvod Vogršček in organiziranju gospodarske javne službe upravljanje, vzdrževanje in delovanje lokalnega namakalnega sistema Namakalni razvod Vogršček, s katerim so določili naloge in obveznosti za izvedbo projekta v nadaljevanju.
Občina Šempeter - Vrtojba je skupaj z Mestno občino Nova Gorica, Občino Ajdovščina, Občino Miren - Kostanjevica in Občino Renče - Vogrsko z Republiko Slovenijo 5. januarja 2018 sklenila pismo o nameri o prihodnji ureditvi razmer na pregradi Vogršček in namakalnem razvodu Vogršček. Od takrat je Republika Slovenija svojo obvezo uresničila v smislu, da je zagotovila proračunska sredstva za prenovo pregrade in naročila potrebna dela. V novembru 2018 je bila po naročilu Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano izdelana Analiza namakalnega sistema Vogršček iz katere izhaja, da je potrebno in smotrno namakalni sistem »Namakalni razvod Vogršček« prenoviti oz. tehnološko posodobiti, s čimer bi zagotovili ekonomsko upravičeno obratovanje in uporabo namakalnega sistema skladno z veljavnimi predpisi in tehničnimi zahtevami. Zaradi potreb pri obratovanju sistema je dosedanji upravljavec namakalnega sistema Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije zagotovil sredstva in izvedel potrebna dela za prenovo strojnih in električnih instalacij v nekaterih črpališčih in drugih objektih ter izvedel nekatera nujna dela, da se je lahko odvzemalo čistejšo vodo. Sedanji upravljavec je tudi v veliki meri uredil stvarno pravne pravice in stanja povezane z nepremičninami ter uredil obstoječo dokumentacijo.
Skladno s sklenjenim pismom o nameri so z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zainteresirane občine uskladile Pogodbo o prenosu lastninske pravice ter upravljanja in vzdrževanja državnega namakalnega sistema Namakalni razvod Vogršček.
Glede na to, da je namakalni sistem »Namakalni razvod Vogršček« potreben obnove, nepovratna sredstva pa je mogoče pridobiti 100 % iz Programa razvoja podeželja, so občine na območju katerih leži omenjeni namakalni sistem pripravile Sporazum o sodelovanju na projektu prevzem in tehnološka posodobitev namakalnega sistema Namakalni razvod Vogršček in organiziranju gospodarske javne službe upravljanje, vzdrževanje in delovanje lokalnega namakalnega sistema Namakalni razvod Vogršček. Z usklajenim sporazumom občine podpisnice določajo način sodelovanja pri pripravi potrebne investicijske dokumentacije za projekt Prevzem in tehnološka posodobitev namakalnega sistema Namakalni razvod Vogršček, način sodelovanja pri brezplačnem prevzemu omenjenega namakalnega sistema v last, upravljanje in vzdrževanje občin, način sodelovanja pri pripravi potrebne projektne in tehnične dokumentacije ter vse druge dokumentacije potrebne za izvedbo tehnološke posodobitve namakalnega sistema in način sodelovanja občin pri pripravi vloge za prijavo na javni razpis oz. javne razpise za (so)financiranje tehnoloških posodobitev namakalnih sistemov. Predmet sporazuma je tudi določitev načina sodelovanja občin pri organiziranju občinske gospodarske javne službe upravljanje, vzdrževanje in delovanje lokalnega namakalnega sistema Namakalni razvod Vogršček. Za samo izvedbo prenove namakalnega sistema bodo občine sklenile dodaten sporazum.
Občine bodo namakalni sistem Namakalni razvod Vogršček od Republike Slovenije pridobile neodplačno in bodo postale lastnice na nepremičninah in opremi tako, da bo Občina Ajdovščina v celoti lastnica vseh nepremičnin in opreme na svojem ozemlju, ostale občine pa bodo solastnice na celotnem sistemu v deležih, ki so določeni na osnovi površin namakalnih polj v posamezni občini.
Občine načrtujejo, da bodo za prenovo oz. tehnološko posodobitev namakalnega sistema pridobile nepovratna sredstva v višini 100 % potrebnih sredstev, s čimer bi zagotovili ekonomsko upravičeno obratovanje in uporabo namakalnega sistema skladno z veljavnimi predpisi in tehničnimi zahtevami. Dosedanje izkušnje pridobivanja sredstev za tak namen na razpisih iz Programa razvoja podeželja to potrjujejo. Vzdrževanje in delovanje namakalnega sistema pa se bo moralo v celoti financirati iz prihodkov javne službe skladno z Zakonom o kmetijskih zemljiščih.
Obstaja tveganje, da občine ne bi bile uspešne pri pridobivanju nepovratnih sredstev za prenovo in tehnološko posodobitev namakalnega sistema, bodisi zaradi razlogov na strani razpisovalcev sredstev iz Programa za razvoj podeželja, bodisi lastnikov kmetijskih zemljišč, ki se morajo s prenovo in posodobitvijo namakalnega sistema strinjati. Obstaja tudi tveganje, da stroški vzdrževanja in delovanja lokalnega namakalnega sistema ne bi bilo v celoti pokriti s strani uporabnikov. Občine ocenjujejo, da so ta tveganja sprejemljiva, glede na to, da brez prevzema in prenove oz. tehnološke posodobitve namakalnega sistema nimajo prav nobenih zagotovil, da bo sistem normalno obratoval. Nasprotno, obstaja relativno veliko tveganje, da sistem ne bo ustrezno obratoval in zagotavljal potrebnih količin vode za namakanje, čeprav bo vodni vir zagotovljen.
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jože Podgoršek je ob podpisu pogodbe o prenosu lastninske pravice ter upravljanja in vzdrževanja državnega namakalnega sistema Namakalni razvod Vogršček povedal: »Po štirih letih dela, usklajevanja iskanja rešitev nenazadnje tudi izvedbe sanacije pregrade Vogršček, je prišel trenutek, ko smo prišli do nove postaje, to je nadaljevanja dela na namakalnem sistemu Vogršček. S sanacijo pregrade bo omogočeno, da bo ta namakalni sistem resnično zaživel v vsej svoji polnosti. Ker bo šla večina vode za namakanje pomeni, da bo mogoče namakati tudi od 3000 do 3500 ha kmetijskih zemljišč. Danes jih je namakanih le okoli 1000 ha. Zelo sem hvaležen mojim predhodnikom, pa tudi vsem županom za konstruktivne pogovore ob usklajevanju pogodbe o prenosu. Pogodba je zelo varna tako za Republiko Slovenijo kot za občine, varna pa je tudi za uporabnike namakalnega sistema, saj se Ministrstvo s to pogodbo zavezuje, da bo objavljalo razpise za obnovo namakalnega sistema tudi v bodoče. Prepričani smo, da so občine boljši upravljavec namakalnega sistema kot je to država, nenazadnje pa tudi bistveno bolje poznajo kmete, ljudi, na tem območju. Zato se s tem prenosom prenaša namakalni sistem tistim, ki znajo z njim upravljati bolje kot država, zato sem hvaležen občinam za ta pogumen korak.«
Ob tem župan Občine Šempeter - Vrtojba mag. Milan Turk pravi: »Potrebno je poudariti, da si danes skoraj ni mogoče več predstavljati kmetijstva v Vipavski dolini, ne da bi zagotovili potrebno vodo za namakanje kmetijskih površin. Velikokrat so nas polna usta lepih besed kot so »samooskrba«, »varna in domača hrana« in podobno, vendar je potrebno za te vrednote tudi nekaj konkretnega storiti. Zelo sem vesel, da se zaveze iz pisma o nameri, ki smo ga občine z državo sklenile prve dni januarja 2018 počasi, a vendarle uresničujejo. Dela na pregradi naj bi se končala v letošnjem letu, občine pa nameravamo v nadaljevanju z evropskimi sredstvi za spodbujanje kmetijske pridelave prenoviti namakalni sistem »Namakalni razvod Vogršček«, ki ga bomo s 1. januarjem 2024 sprejele v last in upravljanje. Tehnološko posodobljen namakalni sistem bo omogočal zadostno in stabilno oskrbo z vodo za namakanje in oroševanje kmetijskih površin in s tem omogočal nadaljnji razvoj kmetijske pridelave pa tudi širitev na nove površine.«
Do 1. januarja 2024 bo zelo verjetno z namakalnim sistemom še naprej upravljal Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije, ki se je v zadnjih dveh letih izkazal kot dober upravljavec.
PR: Občina Šempeter Vrtojba