V petek, 13. oktobra, je v Šempetru v Savinjski dolini potekala prireditev ob podelitvi naziva Inovativni mladi kmet – kmetica 2023. Organizirali smo jo pri Zvezi slovenske podeželske mladine v sodelovanju s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije.

V petek, 13. oktobra, je v Šempetru v Savinjski dolini potekala prireditev ob podelitvi naziva  Inovativni mladi kmet – kmetica 2023. Organizirali smo jo pri Zvezi slovenske podeželske  mladine v sodelovanju s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije. Tokrat se je izbor odvijal že štirinajstič zapored, cilj izbora pa vsa ta leta ostaja enak: spodbujanje in podpiranje  inovativnosti mladih v teh kmetijskih sektorjih ter spodbujanje prenosa znanja in promocije  nagrajenca.  

Dogajanje se je v razvojnem centru podjetja SIP začelo z Okroglo mizo »Skozi oči inovativnih  mladih kmetov in kmetice« s prejšnjimi zmagovalci izbora IMK. Voditeljica okrogle mize,  Vanesa Žderić iz KGZS – Zavod Maribor, je moderirala razpravo med prejšnjimi zmagovalci  IMK-ja. Sodelovali so: Boštjan Škrabar (Inovativni mladi kmeti 2007), Andreja Jagodic  (Inovativni mladi kmeti 2009), Janez Benedičič (Inovativni mladi kmeti 2013), Boris Uranjek  (Inovativni mladi kmeti 2014), Igor Paladauf (Inovativni mladi kmeti 2019), in Gregor Slavec  (Inovativni mladi kmeti 2021).  

V nadaljevanju je Aleksandra Trupej iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije povezovala  novinarsko konferenco, v kateri so se predstavili aktualni kandidati za prejem naziva IMK. To  so letos bili: Simon Veberič, Dominik Lenart, Aleš Perko, Anton Grobelnik, Uroš Malerič ter  Matevž in Eva Jenko. 

Novinarska konferenca s kandidati IMK 2023 (Foto: Rok Rakun/ppr.si)
 
Pred začetkom osrednjega dela dogodka je sledil še VIP ogled proizvodnje podjetja SIP (Foto: Rok Rakun/ppr.si)
Osrednji del dogodka je bila s pričetkom ob 18.30h ravno razglasitev zmagovalca izmed šestih  izjemnih kandidatov, ki so se potegovali za ta častni naziv. Le-tega je na vrhuncu prireditve  podelila predsednica Republike Slovenije, doktorica Nataša Pirc Musar, častna pokroviteljica  dogodka.  

Podelitev sta povezovala Eva Mlakar in Jernej Križančič, glasbeni program pa so obogatila  dekleta iz Vokalne skupine Ardeo. 
vokalna skupina Ardeo
napovedovalca Eva Mlakar in Jernej Križančič (Foto: Rok Rakun/ppr.si)
 
Metka Hrovat, direktorica znamke in kadrov pri podjetju SIP, je ob dogodku povedala: »Prvi  gostje SIP centra bi težko bili bolj »pravi«. Na letošnji podelitvi naziva Inovativni mladi kmet  - kmetica si inovativnost na terenu in inovativnost v razvoju in proizvodnji kmetijske  mehanizacije roki podajata neposredno. Kot smo si, ko smo snovali SIP center, zamislili. SIP  center je namenjen doživetju kmetijstva v sodobnem ambientu, česar ne prinašajo stene,  temveč vsebine. In težko bi našli bolj pravo vsebino za prvi dogodek, ki se odvija pod to streho  kot je prireditev IMK, saj prav vse v tem nazivu podpira našo ambicijo: inovativnost, mladost  in kmetijstvo.« 
Metka Hrovat, direktorica znamke in kadrov pri podjetju SIP, med nagovorom (Foto: Rok Rakun/ppr.si)

Anja Kastelic, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine, je bila odločna: »S svojim  načinom kmetovanja inovativni mladi kmeti in kmetice ne predstavljate zgolj dobre prakse,  temveč ste vzor. S pravo mero inovativnosti ste si ustvarili svojo karierno pot, svojo zgodbo o  uspehu. Ste pokazatelj, da imamo v Sloveniji še ogromno razvojno sposobnih kmetij. Da  imamo veliko mladih, ki z drugačnim razmišljanjem podirate stereotipe o kmetijstvu,  dvigujete njegovo moč in ga postavljate na višji nivo. Zavedajte se vrednosti, ki jo imate! 

Ravno zaradi vaših zgodb, vaših prizadevanj, smo na Zvezi slovenske podeželske mladine  izredno ponosni, da smo lahko vaš glas, in da tudi preko preko našega skupnega projekta  IMK predstavimo vaše zgodbe širši javnosti.«
Anja Kastelic, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine (Foto: Rok Rakun/ppr.si)

Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, je z izbranimi besedami  povedal: »Živimo v času, ko je neizprosen pritisk na znižanje odkupnih cen kmetijskih  pridelkov in izdelkov. V takih okoliščinah se marsikdo vpraša, kako si s kmetovanjem, s  pridelavo hrane zagotoviti dohodek, da bo imel primerljiv življenjski standard kot drugi v  družbi. Na to vprašanje imate odgovor vi, inovativne mlade kmetice in kmetje! Čeprav so vaše  zgodbe individualne, pa imate in imamo vendar skupne izzive. Časi so zelo nepredvidljivi.  Politika v zadnjem obdobju vse manj upošteva stroko: kmetijsko, živinorejsko, veterinarsko,  pravno in še katero. Ker ste prepoznavni v svojem okolju in tudi širše, je prav, da o tem  povzdignete glas, saj se odloča tudi o vaši prihodnosti.« 
Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (Foto: Rok Rakun/ppr.si)

 
Predsednica Republike Slovenije, doktorica Nataša Pirc Musar je mlade inovativne kmete  zavzeto nagovorila: »Prepričana sem, da kmetijstvo ni zaviralec sprememb, temveč ključni  akter napredka in blaginje družbe, zato verjamem v vodilno vlogo kmetov in kmetic pri  spremembah na bolje, iskanju trajnostnih rešitev in prilagoditev na posledice podnebnih  sprememb. Te so čedalje bolj krute in vidno vplivajo na kakovost našega življenja in hrane.« 
Predsednica Republike Slovenije, doktorica Nataša Pirc Musar (Foto: Rok Rakun/ppr.si)

V nadaljevanju svojega nagovora je povedala še: »Dialog s kmeti mora biti vedno spoštljiv.  Ukrepi na področju slovenskega kmetijstva morajo biti dobro premišljeni, upoštevati morajo  okoljske in naravovarstvene vidike, biti morajo zdravorazumski in upoštevati morajo  posebnosti obdelovalnih in drugih kmetijskih površin po državi. Ključnega pomena je vaša  vključenost pri ustvarjanju politik in določanju ukrepov. Ta dialog naj poteka v spoštljivem  odnosu do vseh sodelujočih in naj v ključnih trenutkih pokaže sposobnost sklepanja  kompromisov v dobro vseh. Skratka, nič o kmetih brez kmetov.« 
Slika 10: Predsednica Republike Slovenije, doktorica Nataša Pirc Musar v družbi Anje Kastelic in Romana Žvegliča  (Foto: Rok Rakun/ppr.si)
Mateja Kopar, vodja projekta IMK na Zvezi slovenske podeželske mladine, je misli strnila:  »Prav vsak od kandidatov je dokazal svojo srčno povezanost s kmetijstvom, naravo, svojo  borbenost in razmišljanje izven okvirjev. Sama pa sem na ogledih na kmetijah opazila nekaj,  na kar velikokrat pozabimo. Uspešne kmetije imajo v ozadju močno podporo, in to je podporo  družine. Biti kmet ni samo poklic, je poslanstvo, in od človeka zahteva popolno predanost in  pomoč ter razumevanje bližnjih.« 
Vodji projekta IMK, Klara Otoničar in Mateja Kopar (Foto: Rok Rakun/ppr.si)

Klara Otoničar, vodja projekta IMK na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pa je temu  dodala: »Komisija za izbor inovativnega mladega kmeta, v kateri sem imela čast sodelovati,  je bila soočena z izjemno zahtevno nalogo pri izboru letošnjega prejemnika tega prestižnega naziva. Ključno je bilo, da je inovativnost ter razvoj kmetije izhajal iz srca mladega kmeta.  Letošnji nagrajenec se je izkazal tudi z velikim potencialom za nadaljnji razvoj svoje kmetije,  ki jo je ustvaril s trdim delom ob pomoči predane družine. Njegova premišljenost in  inovativnost se izražata v tem, kako se je v zelo kratkem času uspel prebiti na trg z vrhunskimi  izdelki, ki jih ponuja v lastni trgovinici na kmetiji. Le pogumno naprej!« 

Zmagovalca 14. izbora za Inovativnega mladega kmeta – kmetica 2023 je  razglasil aktualni nosilec tega naziva, Gregor Slavec. Plaketo za naziv  Inovativnega mladega kmeta 2023 je predal Antonu Grobelniku! 
Inovativni mladi kmet 2021 – Gregor Slavec in Inovativni mladi kmet 2023 – Anton Grobelnik (Foto: Rok Rakun/ppr.si)

Gregor Slavec je izbor komisije, v kateri so poleg njega sodelovali še: Marjan Golavšek, Jernej  Križančič, Mateja Kopar in Klara Otoničar, razložil: »Štirinajsti inovativni mladi kmet je povsem  zasluženo postal Anton, saj ga žene inovativnost, izžareva mladost, predanost kmetiji,  samemu delu in družini ter pogumno zre v svetlo prihodnost, katera pa prinaša zvrhan koš  izzivov, s katerimi se bo, verjamem, pogumno spopadel. Prav takšnega inovativnega mladega  kmeta potrebujemo, da ohranimo obdelano slovensko zemljo in damo zgled mladim  generacijam, katere so ključne, da slovensko podeželje še naprej živi in se razvija. Ključna pa  je tudi ohranitev tovrstnega izbora, saj daje mladim na podeželju svojevrsten izziv, da s  svojimi inovativnimi idejami izstopijo iz povprečja.« 

Predsednica RS skupaj z Antonom Grobelnikom (Foto: Rok Rakun/ppr.si)
 
Zmagovalec IMK 2023 Anton je veliko zaslug za svoj uspeh pripisal ravno svoji družini: »Star  pregovor pravi, da več glav več ve. Jaz pa pravim, da več rok na kmetiji tudi več naredi, zato  bi se rad ob tej priliki zahvalil vsem mojim domačim, družini, prijateljem in sosedom, ki mi  večkrat priskočijo na pomoč – doma, da je delo hitreje opravljeno, in tudi tokrat pri mojem  sodelovanju v projektu IMK. Hvala pa tudi vsem vam, ki ste glasovali zame, ter strokovni  komisiji, ki ste v meni in mojih izdelkih prepoznali inovativnost. Iskrena hvala!« 

Slika 14: Inovativni mladi kmet 2023 – Anton Grobelnik (Foto: Rok Rakun/ppr.si) 

Dogodek je bil tudi priložnost za povezovanje in mreženje mladih kmetov in podeželanov. Da  je imelo povezovanje še bolj toplo noto, so poskrbeli v podjetju SIP, saj so pogostitev  pripravili izključno iz kmetijskih pridelkov in izdelkov prejšnjih zmagovalcev na izborih IMK. Za glasbeno spremljavo pa sta poskrbela Maja Marinčič in Gašper Možina. 

Inovativni mladi kmet - kmetica je projekt, ki ga ustvarja skupnost predanih (mladih) ljudi, ki  v mladih slovenskih kmetih prepoznajo lastnosti, kot so marljivost, hrabrost, predanost,  vztrajnost, odločnost, pamet, podjetnost in ustvarjalnost. Te vrednote ostajajo temelj  slovenskega podeželja.  

Naj na njih gradi tudi letošnji zmagovalec 14. izbora IMK in prejemnik naziva Inovativni  mladi kmet - ANTON GROBELNIK! 

zaHVALA 

Zveza slovenske podeželske mladine se zahvaljuje vsem udeležencem, kandidatom,  partnerjem in sponzorjem ter predani (podeželski) ekipi in srčnim kmetijskim svetovalcem iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Hvala podjetju SIP za neizmerno gostoljubnost.  

Brez (trajne) podpore tudi ostalih, mladi sami ne bi zmogli organizirati projekta IMK na taki  ravni z zgolj prostovoljskimi prizadevanji. Zatorej: Zadružna zveza Slovenije, Zavarovalnica  Triglav, RTV SLO - Regionalni center Maribor, GPZ, Gorenc, Gen skupina, Ino Brežice,  ProFarm, Mlekarna Celeia, Agrobiznis, Kmečka zadruga Sevnica, Gospodarsko Razstavišče,  Vitli Krpan, Ekološka kmetija Kastelic, Kmetija Ostanek, Kmetija Janežič, Kmetija Duša in Kmetija Zakrajšek, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Mreža za podeželje – od srca hvala. 

Slika 15: Kandidati za IMK 2023 s svojimi družinami in ekipo IMK 2023 (Foto: Rok Rakun/ppr.si) 

Se vidimo čez dve leti! Verjetno se že med prebiranjem misli iz letošnjega izbora kujejo  kandidati za IMK 2025!

VIR: Zveza slovenske podeželske mladine