Najpomembnejšega tehnološkega sejma na svetu CES (Consumer Techonolgy Assosiation) se je udeležilo kar nekaj Slovencev. Poklepetali smo z nekaterimi od njih in izvedeli več o dogajanju na štiridnevnem dogodku v Las Vegasu.

CES, vodilni tehnološki sejem na svetu, obiskovalcem ponuja mesto v malem. Na njem razstavlja kar 3900 razstavljavcev z vsega sveta, najinovativnejša podjetja na svetu postavljajo na ogled svoje izdelke in storitve, obiskovalci se spoznavajo s podatkovnimi bazami in razvojem pametnih mest, lahko se spoznavajo in srečujejo z različnimi podjetniki, investitorji, gospodarskimi združenji. Letos so se na dogodku najbolj osredotočali na zeleno transformacijo, digitalizacijo in nove poslovne modele, poleg tega pa so obravnavali še IT, logistiko, letalstvo, obrambo, energijo, zdravstvo, igre na srečo, prebojne tehnologije in podobno.

Na družbenih omrežjih smo zaznali, da se je dogodka, ki se je v Las Vegasu odvijal med 5. in 9. januarjem 2023, udeležilo veliko slovenskih podjetnikov, zato smo jih prosili, da z bralci MM delijo svoje vtise o dogodku.

NA CES-U PREDSEDNIKI UPRAV, GENERALNI DIREKTORJI, ČLANI UPRAV

Denis Oštir, direktor poslovnega razvoja za Evropo, Bližnji vzhod in Afriko v Hisensejevem hčerinskem podjetju VIDAA, redno obiskuje CES že od leta 2019, saj podjetji Hisense in VIDAA na sejmu predstavljata svoje izdelke in storitve.

Za bralce MM je povedal, zakaj mu je obisk tega sejma tako všeč: »Za razliko od sejmov in konvencij v Evropi se v Vegas ne odpravi le prodajno osebje ali marketinške ekipe, temveč je tu mogoče na stojnicah srečati predsednike uprav, generalne direktorje, člane uprav, nadzornike …« Dodal je, da je dogodek resnično impozanten in preprosto predstavlja osrednji dogodek industrije zabavne elektronike na svetu.

»Če želiš biti viden in prepoznan kot proizvajalec kakršnih koli proizvodov za končne potrošnike, preprosto moraš biti tu. Na Kitajskem sicer obstaja dvakrat letno primerljivi dogodek China Import Export Fair v kraju Guangzhou, ki mu popularno pravijo Canton Fair, vendar je tisti res strogo prodajen in razstaven, medtem ko je CES pravi šov, ki pritegne tudi izjemno veliko medijske pozornosti.«

ENERGETSKE REŠITVE, MOBILNOST, VR/AR IN PAMETNI DOM

Miha Lavtar, direktor spletne agencije Optiweb in lastnik podjetja Videa, je CES obiskal v sklopu delegacije AmCham Slovenija. V njej je bilo 27 posameznikov, ki delujejo na povsem različnih področjih. Za MM je dejal: »CES je z razlogom eden od največjih sejmov na svetu. V oči so mi najbolj padla področja mobilnosti, VR/AR in vse v povezavi s pametnim domom. Tega je bilo res ogromno. Izstopala pa je še energetika, predvsem hranilniki električne energije. Izdelki so prikazovali rešitve za padce električnega omrežja ali hrambo viška energije, ki jo pridelaš z npr. sončno elektrarno.«

Pri tem je dodal, da za predavanja ni imel veliko časa, saj je bil sejem tako velik in vsebinsko bogat.

27-ČLANSKA SLOVENSKA DELEGACIJA SKUPAJ NA SVETOVNI ODER TEHNOLOŠKIH INOVACIJ

Ameriška gospodarska zbornica AmCham Slovenija je v sodelovanju z javno agencijo SPIRIT Slovenija ter skupaj z Veleposlaništvom ZDA v Ljubljani ter Veleposlaništvom RS v Washingtonu v ZDA organizirala 10. AmCham Poslovno-razvojno delegacijo.

Ajša Vodnik, generalna direktorica AmCham Slovenija, je za bralce MM povedala, da je program vključeval tudi obisk najpomembnejšega tehnološkega sejma na svetu. »AmChamove poslovno-razvojne delegacije so odlična priložnost, da se slovensko gospodarstvo odpre pomembnemu trgu, kot je trg ZDA, da si podjetja ustvarijo nove priložnosti in partnerstva, razmišljajo še bolj izven okvirjev, opazijo najnovejše trende ... Ob tem pa se ustvari tudi mreža naprednih slovenskih podjetji in gospodarstvenikov, ki zna sodelovati in tako svoje znanje in proaktivne poglede prenese v slovensko okolje,« je poudarila.

VIR: MM