V okviru enega najbolj uveljavljenih filmskih festivalov v tem delu Evrope, na Puljskem filmskem festivalu, so se v dotaknili tudi kolektivnega upravljanja pravic deležnikov iz AV sektorja v naši regiji JV Evrope.
V okviru enega najbolj uveljavljenih filmskih festivalov v tem delu Evrope, na Puljskem filmskem festivalu, so se v dotaknili tudi kolektivnega upravljanja pravic deležnikov iz AV sektorja v naši regiji JV Evrope. Med gosti okrogle mize je bil tudi direktor AIPA Gregor Štibernik, ki je predstavil učinkovitost zaščite pravic avtorjev, izvajalcev in producentov avdiovizualnih del v Sloveniji ter prihodnje izzive, ki čakajo kolektivne organizacije na tem območju.
V okviru 71. Puljskega filmskega festivala je bila v sredo, 17. julija, okrogla miza o kolektivnem upravljanju, na kateri so trenutno stanje in prihodnje priložnosti predstavili direktor AIPA Gregor Štibernik, Darko Bajić iz srbske organizacije UFUS-AFA ter Hrvoje Hribar in Danilo Šerbedžija iz hrvaške DHFR, ki je pogovor tudi vodil. Diskusija je bila osredotočena na trenutno stanje kolektivnega upravljanja v regiji ter raziskovanje naslednjih korakov za zagotavljanje prihodnje rasti v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji. Prav tako so se panelisti posvetili strategijam za podporo kolegom v Bosni, Črni gori in Severni Makedoniji pri uveljavljanju pravic in začetku zbiranja nadomestil za AV ustvarjalce.
Premiki v regiji
Pomemben mejnik, ki je bil izpostavljen na okrogli mizi, je nedavni dogovor v Republiki Kosovo, ki ga je tamkajšnja organizacija za kolektivno upravljanje pravic VAPIK podpisala s kabelskimi operaterji. »Ta mejnik v kolektivnem upravljanju v regiji lahko služi kot vzor za sosednje države, med katerimi so Črna gora, Severna Makedonija in Albanija, ki ostajajo sive cone na evropskem zemljevidu kolektivnega upravljanja AV pravic,« je povedal direktor AIPA Gregor Štibernik.
Prihodnje sodelovanje
Gostujoči govorci iz organizacij za kolektivno upravljanje pravic UFUS, AFA, DHFR in AIPA so se na okrogli mizi dotaknili tudi prihodnjega sodelovanja, ki bo kmalu formalizirano s podpisom posebnega memoranduma. Ta predstavlja temelj sodelovanja v prihodnjih letih, zlasti na področju IT in upravljanja podatkov. »Takšna sodelovanja so ključnega pomena za napredek pravic in interesov AV ustvarjalcev v regiji. Optimistični smo glede učinkov, ki jih takšno sodelovanje lahko prinese, in veselimo se nadaljnjega skupnega dela pri zaščiti pravic AV ustvarjalcev v naši regiji,« zaključuje Gregor Štibernik.
Vir: Aipa