napovednik
Rdeče zore: Pogovor ob izidu knjige Feminizem je za vsakogar24. Mednarodni feministični in kvirovski festival Rdeče zore
Četrtek, 9. 3. 2023, 18.00
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
V slovenskem jeziku. Vstop prost.
____________
V Projektni sobi SCCA gostimo pogovor v okviru festivala Rdeče zore, ki se letos od 2. do 12. 3. odvija v AKC Metelkova mestu.
Po izidu slovenskega prevoda knjižice bell hooks Feminizem je za vsakogar: Strastna politika (Založba Sophia) se na festivalu Rdeče zore ponovno posvečamo prevajalkam_cem, njihovemu delu, vzgibom zanj in izzivom ob prevajanju feministične strokovne literature. Pogovor bo povezoval Blaž Gselman, sodelovali pa bosta dr. Ana Makuc, pesnica in prevajalka, ki je prevedla knjižico Feminizem je za vsakogar, in Mojca Dobnikar, prevajalka in lektorica, ki je med drugim za Založbo Sophia prevedla knjigi bell hooks Naša pozicija: razred je pomemben in Cinzie Arruzza Nevarna razmerja: Poroke in razveze marksizma in feminizma. Medgeneracijsko povezovanje kot predpogoj za solidarno družbo nam bo tudi ob tem pogovoru odprlo nove poglede na skupnostno približevanje enakopravnejši in bolj vključujoči družbi.
VEČ
____________
Organizacija: 24. Mednarodni feministični in kvirovski festival Rdeče zore
Koprodukcija/soorganizacija: Založba Sophia, SCCA-Ljubljana, Društvo za uveljavljanje enakosti in pluralnosti Vita Activa – spol.si
Sofinanciranje festivala: Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo
Marko A. Kovačič: Izgubljeni horizontPrikaz filmskega/video opusa Marka A. Kovačiča iz let 1983–2021
PROGRAM IV
Torek, 23. 3. 2023, 21.00
Slovenska kinoteka, Miklošičeva cesta 28, Ljubljana
Kuratorka in kurator: Barbara Borčić, Peter Cerovšek
____________Program predstavlja 3-kanalno videoinstalacijo na odru Slovenske kinoteke, zasnovano na podlagi Kovačičevega retrospektivnega dela Dosje 83:03. V njem avtor pred gledalko_ca postavi zajeten umetniški dosje svojega dvajsetletnega ustvarjanja. Dogodki-podobe se pred gledalko_cem vrstijo kot sekvence ter se skozi čas in prostor sestavljajo v pripoved, ki temelji na osebni in kolektivni zgodovini. Dokumentarni, medijski in delovni posnetki se prepletajo z osebnimi spomini, kontekstualnimi komentarji in avtorjevimi razmišljanji. Dvajset let pozneje je premišljanje v videoprostoru ponujeno tudi obiskovalkam_cem Slovenske kinoteke.
VEČ
____________
Produkcija: SCCA-Ljubljana/Postaja DIVA, Slovenska kinoteka
Partnerja: RTV Slovenija, Baza slovenskih filmov (BSF)
Podpora: Ministrstvo za kulturo RS, Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo
VIR: SCCA-Ljubljana