Prijavna točka Spletno oko (Center za varnejši internet Slovenije, UL FDV), Uprava kriminalistične policije pri Generalni policijski upravi ter Združenje za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije danes, 30. septembra 2024, na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani organizirajo že 14. strokovni posvet o spolnih zlorabah otrok na spletu.
Prijavna točka Spletno oko (Center za varnejši internet Slovenije, UL FDV), Uprava kriminalistične policije pri Generalni policijski upravi ter Združenje za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije danes, 30. septembra 2024, na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani organizirajo že 14. strokovni posvet o spolnih zlorabah otrok na spletu.
Posvet je namenjen predvsem organom pregona, sodiščem, pripravljavcem zakonodaje, zaposlenim v šolstvu in centrih za socialno delo ter nevladnim organizacijam. Za udeležbo v živo in prek spleta smo skupno prejeli več kot 900 prijav, kar nas izjemno veseli. Upamo, da bodo novo pridobljena znanja pripomogla k poglobljenemu razumevanju aktualne problematike spolnih zlorab otrok, k še učinkovitejši obravnavi žrtev zlorab in k še boljši podpori tistim, ki se z delom na tem področju osebno izpostavljajo pogosto pretresljivim vsebinam in prizorom.
Udeležence posveta so najprej nagovorili prof. dr. Iztok Prezelj, dekan Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, Nenad Šutanovac, direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije in Damjan Petrič, mag., direktor Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi.
Psihoterapevtka, specializirana za travme, svetovalka in raziskovalka na področju kibernetske travme Catherine Knibbs iz Združenega kraljestva je v plenarnem predavanju med ključnimi vidiki kibernetske travme izpostavila občutenje sramu, ponižanje, tesnobo glede prihodnosti, učinke na telesni ravni ter številne druge psihološke, čustvene in družbene učinke. Strokovnjaki naj k žrtvam spolnih zlorab na internetu po njenih besedah pristopijo z občutljivostjo za povzročeno travmo in z zavedanjem strategij, ki se jih žrtve pogosto poslužujejo, da bi omejile občutke sramu.
Boris Radanović iz Centra za varnejši internet Združenega kraljestva je poudaril potrebo po prepoznavanju in zaščiti spletnim nevarnostim posebej izpostavljenih otrok. Med rešitvami izpostavlja ozaveščanje ter opremljanje učiteljev in staršev z znanji za učinkovit pristop k otrokom. Ključna sta lastna ozaveščenost na področju internetne varnosti (tako, da postavijo tudi dober zgled) in pogovor z otroki na neobsojajoč način. Radanović je predstavil tudi ključni orodji na tem področju - Take It Down, ki pomaga preprečevati širjenje posnetkov spolnih zlorab otrok, in StopNCII.org, ki omejuje širjenje intimnih posnetkov odraslih oseb brez privolitve.
Svetovalec za oblikovanje politik pri belgijski organizaciji za pogrešane in spolno izkoriščane otroke Niels Van Paemel na posvetu predstavlja belgijsko raziskavo o digitalnem nasilju med mladimi prek izdelave globokih ponaredkov z goloto (t.i. deepnudes). Čeprav je tehnološki razvoj lahko pozitiven, navdihujoč, zabaven in celo poučen, ima vzpon generativne umetne inteligence zagotovo tudi nekaj slabih strani. V svetu, kjer je vse težje razlikovati med pravim in lažnim, po njegovih besedah obstajajo neizogibna tveganja uporabe umetne inteligence za spolno izkoriščanje in spolne zlorabe otrok.
Višja kriminalistična inšpektorica specialistka - psihologinja Snežna Krek iz Uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave v predavanju predstavlja psihosocialno pomoč policistom in drugim posameznikom, ki se pri svojem delu soočajo z vsebinami, ki lahko predstavljajo zanje velik stres. Vsakodnevno poslušanje zgodb zlorabljenih otrok ali pregledovanje posnetkov zlorab pusti sled v telesu in lahko vodi v različne psihofizične težave. Poudarja, da strokovnjaki to lahko preprečijo z redno skrbjo za odstranjevanje tovrstnih zapisov iz telesa.
Organizatorji posveta sporočamo, da deljenje posnetkov spolne narave mladoletnih oseb predstavlja spolno zlorabo – ne glede na to, ali se delijo pravi posnetki ali globoki ponaredki. Vsaka žrtev spolne zlorabe na internetu mora vedeti, da je odgovornost za zlorabo izključno na ravni storilca. Ker verjetno čuti močan sram in tesnobo, pa je zanjo enako pomembno sporočilo to, da ni sama in ji bo okolica pomagala. Starši bi se morali zavedati, da je pogoj, da se bo otrok v takšni situaciji obrnil nanje to, da so z njim predhodno vzpostavili odnos zadostnega medsebojnega zaupanja.
Več o posvetu si lahko preberete na tem naslovu: https://www.spletno-oko.si/posvet-e-zlorabe/14-posvet-e-zlorabe-otrok-2024
VIR: PR FDV
VIR: PR FDV