V Bruslju se je zjutraj pričelo dvodnevno zasedanje Strokovne posvetovalne skupine uporabnikov finančnih storitev (FSUG), ki jo je Evropska komisija vzpostavila leta 2010, z željo po vključitvi uporabnikov finančnih storitev v oblikovanje predpisov, postopkov in politik na ravni EU
V Bruslju se je zjutraj pričelo dvodnevno zasedanje Strokovne posvetovalne skupine uporabnikov finančnih storitev (FSUG), ki jo je Evropska komisija vzpostavila leta 2010, z željo po vključitvi uporabnikov finančnih storitev v oblikovanje predpisov, postopkov in politik na ravni EU, trenutno jo sestavlja 20 članov iz 11 držav EU, pri čemer je Predsednik VZMD, mag. Kristjan Verbič edini predstavnik Slovenije. Člani FSUG so najprej prisluhnili predstavitvam prizadevanj posameznih članov, v nadaljevanju dneva pa bodo obravnavali aktualne pobude Evropske komisije glede zavarovalniških storitev, možnosti nadgradnje preteklega dela FSUG, predvsem glede cen različnih finančnih storitev v članicah EU ter tematike za prihodnji zunanji sestanek FSUG v Helsinkih.
Poleg napredka pri prizadevanjih VZMD za zaščito vlagateljev, uporabnikov finančnih storitev in potrošnikov, o katerih je govoril tudi na preteklih zasedanjih FSUG, je mag. Verbič tokrat posebej izpostavil vložene kolektivne tožbe zoper štiri telekomunikacijske operaterje v Sloveniji, zaradi oškodovanja preko 1,4 mio naročnikov v ocenjeni skupni vrednosti preko 250 mio € (VIDEO: https://youtu.be/itxmtIdHpK8). Prav tako je predstavil skrajno nenavadno stališče Finančne uprave in Ministrstva za finance Republike Slovenije, glede davčne obravnave izplačil razlike do poštenih denarnih odpravnin, ki jih za bivše – ob iztisnitvah razlaščene – male delničarje v Sloveniji, s sodnimi postopki običajno doseže prav VZMD. Kot je v predstavitvi poudaril mag. Verbič »še posebej v primerih iztsinitev takšna inovativna interpretacija v večini primerov prinaša vsaj 25 % dodatne davčne obremenitve razlaščenim delničarjem, seveda ob vse višjih stroških finančnih posrednikov, ki smo jim neprestano priča, zaradi česar si aktivno prizadevamo vsaj za uveljavitev ustreznih omejitev tudi na ravni EU.«
VIR: VZMD