V Bruslju se je pravkar zaključilo dvodnevno zasedanje Strokovne posvetovalne skupine uporabnikov finančnih storitev pri Evropski komisiji (FSUG), pri čemer so člani danes med drugim obravnavali potrebo po študiji o lokalnih nasvetih potrošnikom tudi glede finančnih storitev

V Bruslju se je pravkar zaključilo dvodnevno zasedanje Strokovne posvetovalne skupine uporabnikov finančnih storitev pri Evropski komisiji (FSUG), pri čemer so člani danes med drugim obravnavali potrebo po študiji o lokalnih nasvetih potrošnikom tudi glede finančnih storitev; posamezne tematike pa so predebatirali še v manjših delovnih podskupinah.

Že na včerajšnjem delu zasedanja je Predsednik VZMD, mag. Kristjan Verbič - v razpravi o cenah finančnih storitev za potrošnike v različnih članicah EU - izpostavil, da so poleg sicer obravnavanih stroškov bančnih storitev, kreditnih pogojev in računov, pri slednjih še posebej problematični stroški, povezani z računi vrednostnih papirjev. Ti stroški so, ob pomanjkanju konkurence in zelo verjetnem kartelnemu dogovarjanju, v mnogih primerih nerazumno visoki ter odvračajo evropske individualne vlagatelje in gospodinjstva, da bi svoje prihranke vlagali na kapitalskih trgih EU. Ob tem je izpostavil tudi primer v Sloveniji, ko je Državni zbor RS z Zakonom o nematerializiranih vrednostnih papirjih (ZNVP-1) in avtentično razlago sicer uspešno omejil stroške, ki so jih finančni posredniki zaračunavali strankam, vendar so borznoposredniške družbe in banke na Ustavnem sodišču RS dosegle razveljavitev takšne omejitve »svobodne gospodarske iniciative«.

FSUG je Evropska komisija vzpostavila leta 2010, z željo po vključitvi uporabnikov finančnih storitev v oblikovanje predpisov, postopkov in politik na ravni EU, trenutno jo sestavlja 20 članov iz 11 držav EU, pri čemer je Predsednik VZMD, mag. Kristjan Verbič edini predstavnik Slovenije. 

VIR: VZMD