Z Elektra Gorenjska sporočajo, da so vsi odjemalci na Gorenjskem oskrbljeni z električno energijo, v prihodnjih dneh pa bo oskrba še motena zaradi odprave napak na omrežju.
Datum objave:
18. januar 2023
Avtor:
Mare Bačnar
Avtor fotografij:
arhiv Elektro Gorenjska
Moker in težak sneg je v začetku tedna na Gorenjskem povzročal manjše težave pri oskrbi z električno energijo na distribucijskem omrežju Elektra Gorenjska. Na območju Jelendola in Kamne Gorice je podrto drevje pretrgalo električne vodnike, posledično je bila na teh dveh območjih motena oskrba z elektriko. Brez električne energije je bilo približno 400 uporabnikov. Dežurne ekipe so uspešno vzpostavile napajanje, vremenske razmere so se umirile, posledično so ekipe na terenu uspele zasilno sanirati poškodbe na distribucijskem omrežju Elektra Gorenjska in vsem odjemalcem zagotovile najnujnejšo oskrbo z električno energijo.
Z Elektra Gorensjka ob tem sporočajo, da bo sanacija in odprava napak na poškodovanih območjih potekala še v naslednjih tednih, zato bo odjemalcem občasno tudi motena oziroma prekinjena oskrba z električno energijo. Odjemalcem svetujejo, naj se izogibajo prizadetim območjem. Prav tako naj se ne dotikajo delov električnih napeljav in naj z napravami ravnajo, kot da so pod napetostjo.
Skupina Elektro Gorenjska sicer lahko poslovanje v minulem letu 2022 oceni kot pričakovano, a ne v skladu z načrti. Zaradi zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic, ki je bil sprejet kot odgovor na vpliv visokih cen energentov, so se prihodki znižali za 9,7 milijonov evrov, kar je približno četrtina njihovih celoletnih prihodkov. Nenačrtovan ukrep je korenito spremenil finančne in naložbene načrte ter pomembno posegel v zmožnosti priključevanja sončnih elektrarn v njihovo omrežje. Prvotni investicijski načrt, ki je znašal 21 milijonov evrov, so bili primorani znižati za več kot 9 milijonov evrov. Zmanjšanje razpoložljivih investicijskih sredstev so uspeli delno nadomestiti s sredstvi od prodaje preostanka naložbe v družbi ECE. Končna vrednost investicij v letu 2022 je tako znašala 14,7 milijona evrov, kar je vsekakor premalo, da bi lahko zagotavljali nemoteno priključevanje sončnih elektrarn v potrebnem obsegu. V letu 2022 so tudi zaključili pomembno rekonstrukcijo RTP Škofja Loka s priključnimi 110-kilovoltnimi kablovodi in stavbo krajevnega nadzorništva. Na projekt so še posebej ponosni, saj so pri njegovi izgradnji, kot prvi v Sloveniji, uporabili inovativno projektantsko idejo sodelavcev – kompaktirni steber. Gre za prvo tovrstno rešitev na Gorenjskem in v Sloveniji, ki je dokaz, da je trajna inovativnost resnično doma v Skupini Elektro Gorenjska.
VIR: Naš Stik