V okviru LIFE AMPHICON smo tudi letos izdelali koledarje za leto 2023. Tokrat smo se odločili za terenski dnevnik, ki bo v naslednjem letu prišel še kako prav.

Na Radenskem polju bomo vzpostavili nove vodne habitate. Namen novih mlak je, da se voda na polju zadrži čim dlje in da bodo imele dvoživke dovolj primernih habitatov za življenje tudi skozi sušne dele leta. Nove mlake pa si bo možno ogledati, ko bo vzpostavljena nova tematska učna pot. Začetek poti bo na Boštanju in bo potekala vse do Srednjic ter nazaj na začetno točko. Pot bo vodila mimo razglednega stolpa, s katerega bo lep razgled na krajinski park. Ob poti bodo postavljene informacijske table, na katerih bo ogromno informacij o dvoživkah ter o Radenskem polju.
 
V prihajajočem letu pa se bomo v Krajinskem parku Radensko polje intenzivno ukvarjali tudi z odstranjevanjem invazivnih tujerodnih rastlin.
 
SLOVARČEK IZRAZOV
DOMORODNA VRSTA | Vrsta, ki živi na območju svoje običajne naravne razširjenosti, tudi če se tu pojavlja le občasno. To velja tudi za območja, ki jih je vrsta lahko dosegla sama, bodisi s hojo, letenjem, prenosom z vodo ali vetrom ali drugimi načini razširjanja.
TUJERODNA VRSTA | Vrsta, ki je bila namerno ali nenamerno zanesena na območje zunaj svoje naravne razširjenosti, ki ga brez človekove pomoči ne bi mogla doseči.
INVAZIVNA TUJERODNA VRSTA | Ko se tujerodna rastlina na nekem območju ustali in s širjenjem ogroža biotsko raznovrstnost - ekosisteme, habitate in vrste, to vrsto poimenujemo invazivna tujerodna vrsta.
 
Popis tujerodnih vrst, ki smo ga nedavno izvedli v sodelovanju z zavodom Symbiosis, je pokazal, da se na območju Radenskega polja razrašča kar 32 tujerodnih vrst rastlin. Deset najbolj invazivnih in najpogostejših med njimi smo zbrali v knjižici Invazivne tujerodne rastline Radenskega polja. Če želite izvedeti več o:
-    škodi, ki jo invazivne tujerodne rastline povzročajo,
-    njihovem vplivu na gospodarstvo ter 
-    načinu, kako z njimi ravnamo,
lahko brezplačen izvod knjižice prevzamete v TIC-u Turizma Grosuplje – v prostorih knjižnice Grosuplje ter v Centru ohranjanja narave Žabja hiša v Mali Račni.
 
Veseli bomo, če boste v prihajajočem letu k odstranjevanju invazivnih tujerodnih rastlin pristopili aktivno tudi vi - sami ali v okviru katere od akcij, ki jih bomo organizirali v letu 2023.
 
Pripravili: Pia Golob in Tina Stepišnik
Fotogalerija

VIR: Občina Gorenjska