Avstrijska prestolnica želi čim prej postati neodvisna od ruskega zemeljskega plina.
Avstrijska prestolnica želi čim prej postati neodvisna od ruskega zemeljskega plina. Zato bo dunajsko energetsko podjetje Wien Energie v naslednjih petih letih za investicije v alternativne vire energije namenilo več kot milijardo evrov.
Do leta 2027 namerava dunajsko energetsko podjetje Wien Energie v alternativne vire energije vložiti 1,29 milijarde evrov, da bi dosegli postopno neodvisnost od fosilnih goriv. 625 milijonov bodo namenili projektom za pridobivanje toplote, 334 milijonov za pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov, 90 milijonov za hlajenje, 160 milijonov za digitalizacijo, elektromobilnost in telekomunijacije ter 90 milijonov evrov za zanesljivost oskrbe. Za zmanjšanje odvisnosti od uvoza zemeljskega plina načrtujejo številne investicije v geotermalno energijo, velike toplotne črpalke ter sončno in vetrno energijo. Že letos želijo preseči mejo 100 megavatov pri izkoriščanju sončne energije in 200 megavatov pri vetrni energiji.
"Samo naložbe nas bodo rešile pred krizo. Javno podjetje Wien Energie bo v prihodnjih letih za postopno opuščanje plina namenilo dobro milijardo evrov. Popolnoma bomo obnovili dunajski energetski sistem: vsak evro, ki ga danes vložimo v to, bo Dunajčankam in Dunajčanom na dolgi rok prinesel neodvisnost, stabilnost cen in prispeval tudi k varovanju podnebja," je povedal direktor Wien Energie Michael Strebl.
Pomembno vlogo pri razogljičenju ima tudi daljinsko ogrevanje, ki naj bi do leta 2040 pokrivalo več kot polovico vseh potreb po toplotni energiji in bilo povsem podnebno nevtralno. Temeljilo bo na geotermalni energiji, velikih toplotnih črpalkah, sežigalnicah odpadkov in odpadni toploti iz industrije.
Topla voda v Termah Dunaj ni namenjena zgolj sprostitvi, ampak jo izkoriščajo tudi za ogrevanje gospodinjstev v neposredni bližini term. Dunajsko energetsko podjetje Wien Energie je namreč v kleti term namestilo toplotno črpalko z močjo dveh megavatov in v projekt vložilo tri milijone evrov. Črpalka odvečno toploto iz termalne vode odvaja v lokalni daljnovod in tako ogreva 1.900 okoliških gospodinjstev. Predvidoma naj bi črpalka proizvedla 11 gigavatnih ur toplote letno, izpusti ogljikovega dioksida pa naj bi se zmanjšali za 2.600 ton na leto. Napredna tehnologija v napravi omogoča, da lahko toploto pridobivajo že iz zelo hladne vode.
PR EUROCOMMPR