V okviru ciprskega predsedovanja Evropski uniji poteka Videokonferenca odborov parlamentov Evropske unije za evropske zadeve (COSAC). S strani Državnega sveta Republike Slovenije se konference udeležujeta član Komisije Državnega sveta za mednarodne odnose in evropske zadeve Gregor Korene in sekretar Komisije Državnega sveta za mednarodne odnose in evropske zadeve Rok Vodopivec.
Vsebinski del konference je tokrat razdeljen na tri sklope in sicer: Ukrajina in prizadevanje za evropsko varnost, Evropska unija in bližnjevzhodna kriza ter Evropska unija in Sredozemlje: na poti k močnejšemu evro-sredozemskoga partnerstva.
V okviru prvega vsebinskega sklopa se je v razpravo vključil tudi Korene, ki je izpostavil, da kljub temu, da se svet danes sooča s številnimi krizami, vključno s trenutno situacijo v Iranu, ne smemo pozabiti na Ukrajino. Ljudje tam vsak dan branijo svojo svobodo, svojo državo in temeljna načela mednarodnega prava. Njihov boj je tudi boj za vrednote, ki si jih delimo – mir, dostojanstvo in pravico vsakega naroda, da sam odloča o svoji prihodnosti.
Marca 2022 je Ukrajina prejela pomemben znak evropske solidarnosti, ko so kot prvi tuji voditelji, ki so obiskali Kijev po začetku invazije, predsedniki vlad treh srednjeevropskih držav – vključno s slovenskim premierjem Janezom Janšo – odpotovali v oblegano mesto, da bi osebno izrazili svojo podporo ukrajinskemu ljudstvu. Danes moramo ostati zvesti temu sporočilu, da Ukrajina ni sama. Naša podpora ostaja trdna, saj mir in svoboda nikoli ne smeta biti samoumevna.
VIR: Državni svet