V četrtek, 10. aprila 2025, je v Čebelarskem centru Slovenije v Brdu pri Lukovici potekal 2. Riharjev dan, ki je obeležil pomemben mejnik v slovenskem čebelarskem prostoru, slovesno podelitev prvih licenc predavateljem Čebelarske šole Antona Janše (ČŠAJ).

V četrtek, 10. aprila 2025, je v Čebelarskem centru Slovenije v Brdu pri Lukovici potekal 2. Riharjev dan, ki je obeležil pomemben mejnik v slovenskem čebelarskem prostoru, slovesno podelitev prvih licenc predavateljem Čebelarske šole Antona Janše (ČŠAJ).

Dogodek so počastili številni ugledni gostje, med njimi minister za vzgojo in izobraževanje, dr. Vinko Logaj, ter predsednik Državnega sveta Republike Slovenije, gospod Marko Lotrič. Oba sta v svojih nagovorih poudarila pomen čebelarstva kot tradicijo, ki ima izjemno izobraževalno in naravovarstveno vlogo. Dogodka so se udeležili tudi nekateri župani, podžupani, poslanci in državni svetniki. 

Riharjev dan smo otvorili z zasaditvijo lipe, ki predstavlja simbol znanja, trdnosti in slovenske čebelarske tradicije. Predstavili smo Čebelarsko šolo Antona Janše, ki s svojim delovanjem stremi k zagotavljanju kakovostnega čebelarskega izobraževanja v Sloveniji in širše. Njeno poslanstvo je ohranjanje in razvijanje čebelarskih znanj, z namenom povečanja strokovnosti in učinkovitosti dela čebelarjev, varovanja čebel, zagotavljanja opraševanja in s tem prehranske varnosti ter ohranjanja biotske raznovrstnosti.

Vizija šole je postati pomemben evropski in globalni dejavnik na področju čebelarskega izobraževanja. V ospredju njenega delovanja so strokovnost, odgovornost, razvojna naravnanost, odličnost ter povezovanje in sodelovanje. Šola spodbuja vseživljenjsko učenje in zagotavlja dostopnost izobraževanja vsem. 

Na dogodku so bile prvič podeljene licence predavateljem ČŠAJ. Licencirali smo 31 slovenskih predavateljev in 5 tujih predavateljev iz Nemčije, Španije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine in Turčije. Prvo licenco je prejel predsednik Čebelarske zveze Slovenije, g. Boštjan Noč, ki je nato podelil licence ostalim predavateljem ter skupaj z njimi podpisal zaprisego k poslanstvu, viziji in vrednotam šole. Predavatelji so ob tem prejeli tudi uradne značke, licenčne priponke ter oblačila s prepoznavno celostno podobo šole. 

Dogodek je zaokrožilo še strokovno predavanje dr. Ivane Tlak Gajger, mednarodno priznane strokovnjakinje, o vplivu prehrane na zdravje čebel, ter izobraževalno predavanje mag. Lidije Dolenc Carotta o tem, kako postati navdihujoč in učinkovit predavatelj.
Čebelarska šola Antona Janše je tudi plod sodelovanja Čebelarske zveze Slovenija z generalnim sponzorjem Nova Ljubljanska banka (NLB), katerim se zahvaljujemo za podporo in sodelovanje. 

2.Riharjev dan je znova pokazal, kako pomembno je znanje ter predanost stroki in tradiciji. S povezovanjem generacij in širjenjem kakovostnega znanja Čebelarska šola Antona Janše postavlja temelje za trajnostno prihodnost slovenskega in evropskega čebelarstva. Veselimo se 3. Riharjevega dneva naslednje leto. 

VIR: Čebelarska zveza Slovenije