v torek, 11. marca 2025, ob 18. uri vas vabimo na predstavitev knjige Utrinki spomina Dušana Moravca, ki bo potekala v Gledališkem muzeju Slogi na Mestnem trgu 17. Z avtorjem se bodo pogovarjali publicistka Petra Pogorevc, lektor dr. Šefan Vevar in dramaturginja mag. Tea Rogelj.

Spoštovani,

v torek, 11. marca 2025, ob 18. uri vas vabimo na predstavitev knjige Utrinki spomina Dušana Moravca, ki bo potekala v Gledališkem muzeju Slogi na Mestnem trgu 17. Z avtorjem se bodo pogovarjali publicistka Petra Pogorevc, lektor dr. Šefan Vevar in dramaturginja mag. Tea Rogelj. Dogodek bo povezoval literarni kritik Gašper Troha. Knjiga je izšla v sozaložništvu s SLOGI.Kot je v javnem voščilu ob njegovi devetdesetletnici zapisal Ivo Svetina, je bil akademik Dušan Moravec »mož, za katerega bi marsikdo rekel, da je‚ mož brez posebnosti, saj se nikdar ni želel sončiti v javni pozornosti«. To je še zlasti veljalo za zadnja leta njegovega življenja, ki jih je preživel v družbi knjig ter najožjega kroga sorodnikov in prijateljev. Malokdo je vedel, da je v samoti pisal avtobiografijo, v kateri se je ozrl na svoje poklicno in zasebno življenje. Bil je soustanovitelj in prvi dramaturg MGL, ustanovil je knjižno zbirko Knjižnica MGL, ki obstaja še danes. Leta 1962 je prevzel vodenje Slovenskega gledališkega muzeja in ga usmeril v raziskovalne vode. Leta 1975 se je upokojil, vendar raziskovalnega dela ni prekinil. V knjigi Utrinki spomina odstira različne vidike svoje ustvarjalne poti, poroča o sopotnikih s področja literature in gledališča ter pronicljivo komentira umetnost in družbo neke dobe.

Dušan Moravec je gledališče vzljubil v času tako imenovane evropeizacije slovenskega gledališča med obema vojnama. Po maturi se je vpisal na Filozofsko fakulteto, kmalu po okupaciji pa študij prekinil in se vključil v delovanje Osvobodilne fronte. Vojno je deloma preživel v italijanskih taboriščih, deloma pa v NOV kot član uredništva in urednik za kulturo pri Slovenskem poročevalcu. Po vojni je nadaljeval študij ter diplomiral in še leto dni vztrajal pri Slovenskem poročevalcu. Bil je dramaturg, teatrolog, literarni in gledališki zgodovinar, častni član Slavističnega društva Slovenije ter član razreda za filološke in literarne vede SAZU pa tudi prejemnik nagrade Prešernovega sklada, Župančičeve nagrade, zlate značke Borštnikovega srečanja, Sterijeve nagrade in srebrnega častnega znaka svobode. Napisal je celo vrsto monografij o zgodovini slovenskega gledališča in njenih izstopajočih posameznikih. Bil je dragocen uredniški sodelavec zbirke Zbrana dela slovenskih pisateljev ter vesten urejevalec knjižnih objav korespondence med velikani naše literature in gledališča.

VIR: KREATIVNA BAZA