V Osrednji knjižnici Celje je danes, 27. februarja, potekala Fabulina novinarska konferenca, na kateri so partnerji festivala – založba Beletrina, Osrednja knjižnica Celje in Cankarjev dom – predstavili letošnje festivalske usmeritve in program.
V Osrednji knjižnici Celje je danes, 27. februarja, potekala Fabulina novinarska konferenca, na kateri so partnerji festivala – založba Beletrina, Osrednja knjižnica Celje in Cankarjev dom – predstavili letošnje festivalske usmeritve in program. Letos dom največjega in najbolj odmevnega domačega mednarodnega literarnega festivala, Festivala Literature sveta – Fabula, ki bo potekal med 1. in 21. marcem, postaja knežje mesto Celje. Ekipa Beletrine bo v tesnem sodelovanju s koproducentom festivala, Osrednjo knjižnico Celje, v osrčju mesta ustvarila živahno kulturno središče, kjer bodo potekale literarne razprave, pogovori z avtorji, bogat spremljevalni program ter interaktivne instalacije. Ljubljanski koproducent Fabule je tudi letos Cankarjev dom.
Festival, ki bo pod sloganom Izkrivljena resničnost potekal v Celju, Ljubljani in Mariboru ter več manjših krajih po Sloveniji, bo letos znova gostil velika literarna imena. Na festival prihajajo mednarodne literarne zvezde Sharon Dodua Otoo, britanska avtorica ganskega rodu in prejemnica nagrade Ingeborg Bachmann, pisateljica Yoko Tawada, znana po distopičnih romanih, mehiška avtorica Guadalupe Nettel, hrvaška pisateljica Dora Šustić ter italijansko-pakistanski avtor Saif ur Rehman Raja. Vsi osrednji gostje festivala bodo najprej nastopili v Slovenskem ljudskem gledališču Celje, naslednji dan pa v ljubljanskem Cankarjevem domu. V okviru Fabule v teoriji na festival prihajata ameriški politolog Francis Fukuyama, ki bo v Ljubljani v pogovoru z dr. Rudijem Rizmanom razpravljal o identiteti in demokraciji, ter izraelski filozof Noam Yuran, ki bo v Ljubljani in Mariboru v pogovoru z dr. Alenko Zupančič in dr. Mladenom Dolarjem obravnaval ekonomske in kulturne vidike sodobnih izzivov.

Fabulina novinarska konferenca v Osrednji knjižnici Celje (foto: Marko Pigac)Vrhunski umetniški festivali, kot je Fabula, so ključni za duhovni razvoj mest in kulturni turizem nasploh. Po besedah programskega direktorja Beletrine Aleša Štegra se bo festival letos vsebinsko razširil, prostorsko redefiniral in na novo pozicioniral v vseslovenskem kontekstu: »Celje postaja osrednje festivalsko prizorišče, s čimer na področju literature pridobiva izjemno možnost za prihodnji razvoj v smislu profilirane kulturne destinacije, dela z lokalnimi deležniki in občinstvi, hkrati pa je tudi že močno zapisano v literarno zavest Slovenije in širše. Ljubljana s to širitvijo festivala v Celje po drugi strani nikakor ne izgublja, saj z novim evropskim partnerstvom CELA pridobiva nove, propulzivne, ciljno naravnane vsebine in ohranja številne najbolj izpostavljene dogodke,« je dodal. Fabula bo letos naselila tudi številne kraje po Sloveniji, v katerih doslej besede Fabule še niso odmevale. S tem festival prerašča v vseslovenski praznik literature, knjig, branja in mišljenja. »S festivalom znova vzpostavljamo širši kontekst za spremljanje sodobne in vrhunske književnosti pri nas v prav tako vrhunskih prevodih,« pravi Šteger.Nova lokacija ni edina novost, ki jo prinaša letošnji festival, saj z njim prihaja tudi nova Beletrinina knjižna zbirka Literature sveta, v kateri bodo po novem izhajali prevodi tujih sodobnih avtorjev, torej tudi prevodi, ki jih Beletrina izda v okviru obeh festivalov, Fabule ter Dnevov poezije in vina. »Izdaje sodobnih avtoric in avtorjev želimo z zbirko širše kontekstualizirati. Za letos načrtujemo trinajst naslovov, v okviru festivala Fabula pa bo izšlo pet naslovov avtoric, ki prihajajo na festival,« dodaja Šteger (foto: Marko Pigac).


Fabulin programV Osrednji knjižnici Celje, ki je koproducent festivala, navdušeno stopajo v festivalsko dogajanje. »Veseli nas, da se nam je pridružilo tudi šest drugih knjižnic na celjskem območju, v katerih bomo, vključno z Osrednjo knjižnico Celje, gostili slovenske avtorje, ki bodo nastopili v okviru Fabulinega izbora. Verjamem, da bomo s kakovostnim literarnim programom za naše obiskovalce vseh generacij dodatno prispevali k spodbujanju branja na višji ravni, razvoju bralne pismenosti in bralne kulture na splošno. Novost literarnih dogodkov v celjski knjižnici bo tudi tolmačenje v slovenski znakovni jezik,« je povedala direktorica Osrednje knjižnice Celje Polonca Bajc Napret in dodala, da v Celju doslej ni bilo veliko možnosti za druženje s pomembnimi avtorji. Verjame, da bodo Celjanke in Celjani možnosti in vsebine, ki jih prinaša Fabula, dobro izkoristili.Fabula ostaja prisotna tudi v Ljubljani, ki jo gosti že več kot dvajset let. Vsi osrednji gostje festivala se bodo na literarnih večerih predstavili tudi v Cankarjevem domu. »Cankarjev dom s Festivalom Fabula aktivno pristopa k razumevanju in utemeljitvi kulture kot najširšega javnega dobrega. Ker zgodovine še zdaleč ni konec, je več kot nujno, da pisana beseda današnjosti dosega svoj cilj in vzgaja ozaveščenega in kritičnega posameznika, ki svoj odnos do literature prenaša na nove generacije piscev in bralcev,« je povedal direktor kulturno-umetniškega programa Cankarjevega doma Peter Baroš.
Na novinarski konferenci so posebno pozornost namenili tudi trem literarnim instalacijam – Fabula Fotelj, Napiši svojo fabulo! in Mestna poslušalnica Literature sveta – ki literaturo širijo na interaktiven način. Organizatorji so instalacije po novinarski konferenci predali v uporabo občanom in obiskovalcem Celja. Po novinarski konferenci je sledil voden ogled Celja. Novinarji so obiskali Pokrajinski muzej Celje in razstavo Poti Alme M. Karlin, se sprehodili skozi mestno jedro in se ustavili v Fotohiši Pelikan, v kateri so se fotografirali v steklenem fotografskem ateljeju.
VIR: Kreativna baza