Prodaja toplotnih črpalk je bila v primerjavi z letom 2022 za 1,2 odstotka manjša, med poglavitnimi razlogi za zmanjšanje povpraševanja pa naj bi bili padajoče cene plina v primerjavi z električno energijo in s tem manjša prodaja na ključnih evropskih trgih, pa tudi spremembe pri podpornih politikah posameznih evropskih držav.

Po ocenah EurObserv'ER-ja bilo v 23 spremljanih evropskih državah v letu 2023 prodanih približno 5,9 milijona raznovrstnih toplotnih črpalk, kar je bilo za 1,2 odstotka manj kot leto prej, med njimi pa so prevladovale reverzibilne toplotne črpalke zrak-zrak. Konec leta 2023 naj bi sicer skupno število raznovrstnih toplotnih črpalk v EU doseglo 54,2 milijona, od tega naj bi jih bilo večina oziroma 52,2 milijona aerotermalnih in dva milijona geotermalnih.  

Na lestvici spremljanih držav je na vrhu seznama z nekaj manj kot 21 milijonov toplotnih črpalk Italija, sledijo pa ji Francija (10,66 milijona), Španija (5,9 milijona), Portugalska (2,58 milijona), Švedska (2,46 milijona) in Nizozemska (2,34 milijona). Slovenija je na tem seznamu z dobrimi 330 tisoč toplotnih črpalk na sedemnajstem mestu, njihovo število pa naj bi se v primerjavi z letom 2022 v letu 2023 povečalo za dobrih 30 tisoč. 

Med poglavitnimi razlogi za nekoliko manjšo prodajo toplotnih črpalk v letu 2023 v primerjavi z letom prej v EurObserv'ER-ju navajajo predvsem višje cene električne energije v primerjavi s cenami plina in posledičen upad prodaje na ključnih evropskih trgih, pa tudi spremembe v podpornih politikah in dodeljevanju subvencij v posameznih evropskih državah.
Podobne razloge za zmanjšanje prodaje v letu 2023, ki se je nadaljevala tudi v prvi polovici leta 2024, navajajo tudi v  evropskem združenju sektorja toplotnih črpalk EHPA, ki sicer za spremljanje dogajanj na trgu toplotnih črpalk uporablja drugačno metodologijo in vključuje podatke za manj evropskih držav. Po podatkih omenjene organizacije naj bi se sicer prodaja toplotnih črpalk v prvi polovici leta 2024 v trinajstih evropskih državah za katere so dobili podatke, v primerjavi z enakim obdobjem leto prej zmanjšala kar za 47 odstotkov.

Avtor: Brane Janjič FOTO: Freepik

VIR: Naš stik