Vlada RS je na 33. redni seji sprejela sklep o preveritvi ustreznosti sistema petih časovnih blokov in dveh sezon iz Akta o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje ter o pripravi analize glede morebitnih prilagoditev prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije.
Vlada RS predlaga izvajalcu gospodarske javne službe sistemski operater in distribucijski operater, družbi ELES d. o. o., da preveri ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon iz Akta o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje z vidika obremenjenosti prenosnega in distribucijskega omrežja in stroškov, ki izvirajo iz te obremenjenosti, ter če je to mogoče, predlaga enostavnejši oz. ustreznejši sistem.
Vlada RS nalaga Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, da zaradi spremembe metodologije za obračun omrežnine pripravi analizo in morebitne predloge ukrepov za začasno prilagoditev prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije za poslovne odjemalce.
Vlada se zaveda, da je cena električne energije zelo pomembna tema, ki vpliva na številna gospodinjstva, zato je že sredi novembra sprejela sklep o podaljšanju regulacije cen električne energije, s katerim želi omiliti vpliv dviga omrežnin na končni strošek, ki ga imajo ljudje pri oskrbi z električno energijo.
Sistem obračuna omrežnin je bil pripravljen in določen s strani Agencije za energijo, ki deluje kot neodvisna in strokovna ustanova na področju energetike. Vlada v odločitve agencije ne sme posegati, saj je neodvisnost v evropski zakonodaji. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je sicer Agencijo za energijo v zadnjem letu večkrat pozvalo, da glede prehoda na nov sistem obračunavanje omrežnine naredi dodaten premislek, a pri tem žal ni bilo uslišano.
Kljub temu se zavedamo odgovornosti do državljanov, zato trenutno pripravljamo celovito analizo obstoječega stanja. Namen analize je identificirati morebitne pomanjkljivosti obstoječega sistema in oblikovati konkretne predloge za njegovo izboljšanje. Na podlagi ugotovitev bomo lahko ustrezno ukrepali v okviru pristojnosti, ki jih ima vlada.
Zavezani smo k zagotavljanju pravičnega in preglednega sistema, ki bo v največji možni meri upošteval interese vseh deležnikov.
Vir: MOPE