SID banka kot članica Evropskega združenja dolgoročnih vlagateljev (ELTI) in del mreže nacionalnih razvojnih bank in institucij (NPBIs) poudarja svojo ključno vlogo pri spodbujanju konkurenčnosti evropskega gospodarstva. V sodelovanju z drugimi evropskimi partnerji in Evropsko komisijo si prizadevamo povečati finančne zmogljivosti za dolgoročne naložbe v strateške sektorje Evrope.
SID banka kot članica Evropskega združenja dolgoročnih vlagateljev (ELTI) in del mreže nacionalnih razvojnih bank in institucij (NPBIs) poudarja svojo ključno vlogo pri spodbujanju konkurenčnosti evropskega gospodarstva. V sodelovanju z drugimi evropskimi partnerji in Evropsko komisijo si prizadevamo povečati finančne zmogljivosti za dolgoročne naložbe v strateške sektorje Evrope.
V letu 2023 so evropske nacionalne razvojne in promocijske banke združile svoja sredstva v višini 2,8 bilijona evrov ter se zavezale k letnim naložbam v višini skoraj 300 milijard evrov, od tega 125 milijard evrov namenjenih trajnostnemu financiranju. S tem razvojne banke pomembno prispevajo k mobilizaciji dodatnih javnih in zasebnih sredstev za spodbujanje evropske konkurenčnosti in trajnostne rasti.
Povečanje financiranja za ključne projekte
SID banka se tako kot druge evropske razvojne banke osredotoča na dolgoročno financiranje projektov, ki so pogosto tvegani in srednje veliki, a ključni za razvoj na nacionalni in regionalni ravni. Sodelujemo tudi na evropski ravni pri panevropskih pobudah v strateških sektorjih, kot so raziskave in razvoj, infrastruktura, varnost ter kritične surovine. Še posebej pomembno je naše partnerstvo z Evropsko komisijo, kjer delujemo kot izvajalski partnerji v okviru glavnih investicijskih programov EU, vključno s programom InvestEU.
Poročilo Maria Draghija poudarja potrebo po 800 milijardah evrov letno za obnovitev konkurenčnosti Evrope. Nacionalne razvojne banke smo v položaju, da to potrebo podpremo, vendar pa potrebujemo ustrezne pogoje, kot so neposreden dostop do proračunskih jamstev. Ta jamstva nam omogočajo, da financiramo projekte z višjim tveganjem in tako prispevamo k trajnostnemu razvoju.
Predlogi za novo finančno obdobje EU
SID banka skupaj s partnerji predlaga tri ključna načela za povečanje učinka javnega financiranja v naslednjem večletnem finančnem okviru EU:
- Odprta arhitektura: Nacionalne razvojne banke morajo imeti neposreden dostop do sredstev EU za ciljno usmerjeno podporo projektom, ki so v skladu z evropskimi in nacionalnimi prioritetami.
- Finančni instrumenti za maksimalni vzvod: Ustanovitev evropskega konkurenčnostnega sklada, ki bi nadgradil program InvestEU kot »InvestEU 2.0«, in bi združeval proračunska jamstva z nepovratnimi sredstvi za povečanje učinka javnih sredstev.
- Poenostavitev pravil in poročanja: Uveljavitev enotnih pravil za vse izvajalske partnerje ter zmanjšanje administrativnih bremen za učinkovitejšo uporabo finančnih instrumentov.
Pripravljeni na sodelovanje z Evropsko komisijo
SID banka je skupaj z drugimi člani mreže ELTI pripravljena sodelovati z Evropsko komisijo pri pripravi novih instrumentov, ki bodo omogočili učinkovitejšo uporabo sredstev EU in trajnostno podporo evropskim podjetjem. Naš cilj je spodbujanje trajnostne rasti in krepitev konkurenčnosti Evrope.
Celoten poziv vseh članic ELTI je na voljo na tej spletni povezavi.
###
SID banka je spodbujevalna, razvojna in izvozna banka v 100-odstotni lasti države, katere ključna naloga je spodbujanje gospodarskega in družbenega razvoja. V skladu z zakonodajo z opravljanjem finančnih storitev podpira ekonomske, strukturne, socialne in druge politike ter deluje v smeri dolgoročnih družbenih koristi. Produkti SID banke učinkovito dopolnjujejo ponudbo komercialnih poslovnih bank ter tako odpravljajo tržne pomanjkljivosti, ki nastanejo, kadar na trgu ni zadostne oziroma ustrezne ponudbe finančnih in zavarovalnih storitev zasebnega sektorja (zlasti na področjih razvoja konkurenčnega gospodarstva, razvoja družbe znanja in inovativnega podjetništva, razvoja okolju prijazne družbe in proizvodnje ter regionalnega in družbenega razvoja). SID banka lahko zagotavlja cene pod »tržnimi« oziroma referenčnimi obrestnimi merami, ki jih objavlja Evropska komisija. Dovoljene državne pomoči podjetjem so pri programih SID banke opredeljene kot ugodnosti, ki izhajajo iz možnosti koriščenja nižjih obrestnih mer, kot bi jih za isto transakcijo ponujali morebitni poslovni finančni posredniki.
VIR: SID banka