Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvešča, da se od 29. novembra 2024 dalje iz tretjih držav v EU lahko uvažajo samo med in čebelarski proizvodi, ki prihajajo iz obratov, ki jih je odobrila Evropska komisija.
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvešča, da se od 29. novembra 2024 dalje iz tretjih držav v EU lahko uvažajo samo med in čebelarski proizvodi, ki prihajajo iz obratov, ki jih je odobrila Evropska komisija.
Uredba 2023/2652, ki spreminja Delegirano uredbo Komisije (EU) 2022/2292, določa, da se lahko med in čebelarski proizvodi iz tretjih držav v EU uvozijo le, če so bili pridobljeni ali pripravljeni ter odpremljeni iz obratov, ki jih je odobrila Evropska komisija. Seznam obratov je objavljen v sistemu za najavo, sledenje, uradni nadzor in potrjevanje uvoznih pošiljk (sistem TRACES).
V veljavi ostajajo zahteve, da morajo ti proizvodi izvirati iz tretje države, ki je na seznamu za uvoz v EU in ima odobren program spremljanja ostankov. To mora pristojni organ potrditi v predpisanem spričevalu za uvoz, pred uvozom v EU pa se izpolnjevanje tega pogoja preveri na mejni kontrolni točki.
Sprememba Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/2292 v zvezi z zahtevami za uvoz medu iz tretjih držav je posledica usklajene akcije držav članic EU glede nadzora uvoženega medu iz tretjih držav. Skupen nadzor je pokazal, da je velik delež uvoženega medu ali čebelarskih proizvodov ponarejen.
Z zahtevo, da se med in čebelarski proizvodi lahko v EU uvozijo le iz odobrenih obratov, je omogočeno, da se v primeru kršitve zakonodaje izvede okrepljen nadzor pri uvozu. Na ta način bo poskrbljeno za večjo varnost in boljšo kakovost uvoženega medu in čebelarskih proizvodov.
Informacije glede zdravstvenih zahtev za uvoz medu in čebelarskih proizvodov
Uvoz medu in drugih čebelarskih proizvodov, namenjenih prehrani ljudi
- Pogoji so določeni v zakonodaji Evropske unije (EU), ki predpisuje seznam tretjih držav, iz katerih je dovoljen uvoz, seznam obratov, ki so odobreni za uvoz, ter zdravstvene pogoje. Pošiljke se lahko uvažajo le prek odobrenih mejnih kontrolnih točk, kjer vsako pošiljko pregleda uradni veterinar mejne kontrolne točke in pri tem opravi preverjanje izpolnjevanja pogojev za uvoz v EU.
VIR: Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin