V Atenah je potekala slavnostna podelitev prestižnih arhitekturnih nagrad SHARE Architecture Awards 2024. Med nagrajenci sta bila tudi Eva Prelovšek Niemelä in Aarne Niemelä, glavna arhitekta največje lesene stavbe v Sloveniji – stavbe raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE.
V Atenah je potekala slavnostna podelitev prestižnih arhitekturnih nagrad SHARE Architecture Awards 2024. Med nagrajenci sta bila tudi Eva Prelovšek Niemelä in Aarne Niemelä, glavna arhitekta največje lesene stavbe v Sloveniji – stavbe raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE.
Eva Prelovšek Niemelä, arhitektka in vodja raziskovalnega oddelka za kreativnost in družbo v InnoRenew CoE in Aarne Niemelä, arhitekt v InnoRenew CoE, sta pred mednarodno strokovno žirijo predstavila projekt načrtovanja in gradnje stavbe InnoRenew CoE ter prejela kar dve nagradi SHARE Architecture Awards 2024. Žirija jima je podelila nagrado v kategoriji za poslovno stavbo ter glavno skupno nagrado celotnega tekmovanja.
»Žirija je prepoznala naš edinstven multidisciplinarni pristop pri načrtovanju arhitekturnih projektov in naša prizadevanja za razvoj in preizkušanje novih gradbenih materialov iz obnovljivih virov, ki so vgrajeni v stavbo InnoRenew CoE,« je dejala Eva Prelovšek Niemelä in dodala: »Pohvalili so tudi širši družbeni vpliv, ki ga stavba inštituta prinaša v lokalno, nacionalno in evropsko okolje ter posebej izpostavili našo akcijo sajenje 3000 dreves v občini Izola, kot povračilo lokalnemu okolju in skupnosti.«
Načrtovanje in oblikovanje stavbe raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE, ki se nahaja v Izoli, je predstavljalo velik izziv, saj je presegalo zgolj zasnovo funkcionalne stavbe. Ambicija je bila namreč pokazati, kako lahko fizična preobrazba postindustrijskega območja ustvari novo vzdušje ter spodbuja družbeno-tehnični razvoj z vzpostavitvijo inovativnega znanstvenega središča. V stavbi so pisarne, sejne in konferenčne sobe ter raziskovalni laboratoriji, notranjost pa je bila zasnovana v skladu z načeli REED (Restorative environmental and ergonomic design), katerega so razvili raziskovalci inštituta.
Zmagovalce so določili po večmesečnem postopku, saj je na natečaj prispelo več kot 200 projektov iz 15 držav srednje in jugovzhodne Evrope, od katerih jih je 75 prišlo v ožji izbor. Izbrani arhitekti so predstavili svoje projekte v atenskem konservatoriju pred mednarodno žirijo, ki jo je vodila priznana ameriška arhitektka Carol Ross Barney, prejemnica zlate medalje Ameriškega inštituta arhitektov leta 2023. V žiriji so bila tudi druga ugledna imena iz sveta arhitekture, kot je Martha Thorne, nekdanja izvršna direktorica Pritzkerjeve nagrade, ki sicer velja za najpomembnejšo nagrado na področju arhitekture, Fokke Moerel, partnerica pri MVRDV (Nizozemska), Fuensanta Nieto, ustanovna partnerica Nieto Sobejano Arquitectos (Španija), Kamran Afshar Naderi, iransko-italijanski umetnik, oblikovalec, arhitekt; ter drugi.
Nagrade SHARE Architecture Awards so namenjene trajnostnim projektom in tistim, ki pomembno prispevajo k skupnosti. Nagrajujejo projekte, ki presegajo običajne meje ter spodbujajo nova sodelovanja in ustvarjajo poslovne priložnosti. S slovesnostjo v Atenah so poudarili tako dosežke posameznikov kot tudi vse večji vpliv vzhodne Evrope v svetovni arhitekturni zgodbi. Poslanstvo nagrad SHARE Architecture je spodbujati in promovirati vzhodnoevropske arhitekturne presežke na evropskem in mednarodnem prizorišču
Prejeti nagradi sta pomemben dosežek za InnoRenew CoE in še dodatno dokazilo, da v inštitutu zasledujejo načela sodelovanja, inovativnosti, trajnostnega razvoja in pozitivnega vpliva na lokalno skupnost.
Več informacij na: https://share-architects.com/a-milestone-to-the-share-architects-european-map-share-georgia-2024-2/
VIR: InnoRenew CoE